Podziel się:
Piękni mężczyźni (Beautiful Men) / reż. Nicolas Keppens and Brecht Van Elslande / Belgia, Francja, Holandia / 2023 / 18’
Trzy łysi bracia stają w obliczu narastających kompleksów podczas pobytu w hotelu w Stambule, gdzie mają przejść przeszczep włosów.
W cieniu cyprysu (In the Shadow of the Cypress) / Shirin Sohani and Hossein Molayemi / Iran / 2023 / 20’
Były kapitan cierpiący na zespół stresu pourazowego wychowuje samotnie córkę w skromnym domu nad morzem. Mimo głębokiej chęci bycia oddanym i troskliwym ojcem, weteran nie potrafi wypełnić swojej roli tak, jakby tego pragnął. Pewnego ranka ich życie zmienia się na zawsze, gdy dochodzi do nieprzewidzianego zdarzenia, które może okazać się zarówno zwiastunem zmiany i nadziei, jak i dodatkowym ciężarem.Światowa premiera filmu odbyła się na Festiwalu Filmowym w Wenecji.
Magiczne cukierki (Magic Candies) / Daisuke Nishio and Takashi Washio / Japonia / 2024 / 21’
Dzieci w parku nigdy nie zapraszają Dong-Donga do wspólnej zabawy, ale jemu to nie przeszkadza. Ma swoje szklane kulki i swój własny świat. Pewnego dnia kupuje torbę kolorowych cukierków i kiedy zjada jednego, stara sofa zaczyna z nim rozmawiać. Ku jego zaskoczeniu, wszystko wokół—ludzie, zwierzęta i przedmioty—mają coś do powiedzenia. Z każdym cukierkiem Dong-Dong odkrywa nowe głosy, w tym własny.
Wędrówka cudów (Wander to Wonder) / reż. Nina Gantz and Stienette Bosklopper / Holandia, Belgia, Francja, Wielka Brytania 2023 / 13’
Mary, Billybud i Fumbleton to miniaturowe gwiazdy popularnego dziecięcego serialu telewizyjnego lat 80. Po nagłej śmierci swojego twórcy zostają sami w studiu, wśród niszczejących dekoracji i kostiumów. Aby nie zawieść swoich fanów, postanawiają samodzielnie nagrywać kolejne, coraz bardziej dziwaczne odcinki. Głosu jednemu z bohaterów użyczył znany aktor Toby Jones. Film zdobył już ponad 40 nagród i miał swoją światową premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji.
Fuj! (Yuck!) / reż. Loïc Espuche and Juliette Marquet / Francja / 2024 / 13’
Fuj. Pary całujące się w usta są obrzydliwe. A najgorsze jest to, że trudno uciec od tego spektaklu: zaraz przed pocałunkiem, usta stają się takie różowe i błyszczące. No fuj! Mały Léo śmieje się z tego faktu, tak jak wszystkie dzieci na letnim obozie, ale skrywa też sekret, którego będzie chronił za wszelką cenę: w rzeczywistości Léo desperacko też pragnie spróbować całowania. Światowa premiera filmu odbyła się na Festiwalu Filmowym Berlinale.