fot. Netflix

Wiedźmin” w prawdziwym świecie. Powstała realistyczna mapa Kontynentu


24 stycznia 2022

Podziel się newsem:

Wiedźmin doczekał się przełożenia świata z kart książek, gier i serialu na prawdziwe tereny. Kartograf z UW stworzył szczegółową mapę uniwersum.

Wiedźmin – gdzie leży Kaer Morhen?

Drugą młodość książkom Andrzeja Sapkowskiego przyniosły gry CD Projekt Red, a już w szczególności ich trzecia odsłona. Dziki Gon odniósły ogrony międzynarodowy sukces, co tym samym przyczyniło się do wzrostu czytelnictwa Wiedźmina na świecie. Pośrednio – również do zrealizowania serialu, który jest niekwestionowanym przebojem (choćby we względzie liczbowym) Netflixa.

Na tej wznoszącej fali popularności zyskuje nie tylko twórca Geralta, ale i cały fandom oraz… wiedźmińskie uniwersum. Świat stworzony przez Sapkowskiego na nowo jest eksplorowany i odkrywany i być może – tak intensywnie, jak jeszcze nigdy dotąd.

Jeden z kartografów z Uniwersytetu Warszawskiego, Marcin Wereszczyński, opracował i stworzył mapę przedstawiającą Królestwa Północy. Dokładnie odwzorowuje ona położenie poszczególnych państw oraz ich topografię. Zadbano o takie detale, jak przebieg granic, rzek, zaznaczenie rzeźby terenu oraz umiejscowienie konkretnych miast wraz z uwzględnieniem liczby mieszkańców.

Przeczytaj: Wiedźmin krytykowany przez PETA. Chodzi o wykorzystywanie zwierząt na planie

Wiedźmin mapa uw
atlas2022.uw.edu.pl

Skok w bok. Serialowy Geralt nie obejdzie się bez teleportacji

Mapa przedstawia nie tylko obiekty znane z książek, komiksów, gier czy serialu, ale również zawiera dodatkowe elementy wprowadzone przez jej twórcę. Marcin Wereszczyński pracował nad koncepcją, która byłaby zgodna zarówno z lore, jak i wszelkiego rodzaju fanartami oraz amatorskimi grafikami stworzonymi przez miłośników Wiedźmina.

O Wiedźminie słyszeli chyba wszyscy. Książki Andrzeja Sapkowskiego od lat zachwycają miłośników fantastyki na całym świecie. Od premiery serii gier o Geralcie z Rivii, polskiego studia CD Project Red, fanów tylko przybywa. Trzecia część zatytułowana “Wiedźmin 3: Dziki Gon” stała się globalnym hitem i wypromowała Wiedźmina na świecie. Sprzedaż książek eksplodowała! Zbiór opowiadań “Ostatnie Życzenie” przetłumaczono na 29 języków. Ekranizacja przygód Białego Wilka przez Netflix przypieczętowała pozycję Geralta jako bohatera światowej popkultury. Serial “Wiedźmin” pobił rekord popularności i został najchętniej oglądanym serialem Netflixa w historii. W miesiąc od premiery obejrzało go aż 76 milionów użytkowników! …Ale gdzie to wszystko się dzieje? Gdzie jest Kaer Morhen – wiedźmińskie siedliszcze? Gdzie leży Wyzima? – stolica Temerii, w której Geralt walczył ze strzygą w pierwszym opowiadaniu łódzkiego pisarza. Jak daleko jest z Archipelagu Skellige do Cintry? Na wszystkie te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi na tej mapie. Pozwoli Wam prześledzić losy bohaterów, zrozumieć geopolitykę Królestw Północy i topografię kontynentu. Mapa wiedźmińskiego świata jest inspirowana dziełami Andrzeja Sapkowskiego i wielu innych twórców opisujących stworzony przez niego świat. Zawiera obiekty wspomniane we wszystkich dziełach: książkach, serialach, grach i komiksach. Zamieszczono również wiele nazw i obiektów geograficznych wymyślonych na potrzeby uzupełnienia mapy. Ogólny układ państw, pasm górskich i głównych rzek jest spójny z mapami opracowanymi do tej pory przez fanów. Jest to jednak pierwsza tak szczegółowa mapa dokładnie przedstawiająca rzeźbę terenu, przebieg granic i rzek, położenie wysp i lokalizację miast sklasyfikowanych według liczby mieszkańców.

– czytamy na stronie atlas2022.uw.edu.pl

Mapę w wyższej rozdzielczości można zobaczyć na stronie atlas2022.uw.edu.pl. Projekt został uznany styczniową mapą miesiąca w ramach uniwersyteckiego programu Atlas 2022.

Wiedźmin doczekał się przełożenia świata z kart książek, gier i serialu na prawdziwe tereny. Kartograf z UW stworzył szczegółową mapę uniwersum. Wiedźmin – gdzie leży Kaer Morhen? Drugą młodość książkom Andrzeja Sapkowskiego przyniosły gry CD Projekt Red, a już w szczególności ich trzecia odsłona. Dziki Gon odniósły ogrony międzynarodowy sukces, co tym samym przyczyniło się […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →