Utwór AI ma szansę na Grammy. Drake i The Weeknd na wokalach


07 września 2023

Obserwuj nas na instagramie:

AI na dobre wkroczyło do kultury. Utwór z głosami Drake’a i Weeknda „Heart on My Sleeve” powalczy o nominację do prestiżowej nagrody.

Drake i The Weekend w AI, czyli zemsta ghostwritera

W kwietniu utwór Heart on My Sleeve stał się totalnym viralem. Producent, kryjący się za pseudonimem Ghostwriter977, potwierdził, że piosenka jest połączeniem głosów Drake’a i The Weeknda, które wygenerował za pomocą sztucznej inteligencji. Zaczyna się od tagu producenta Metro Boomina (nie maczał w tym palców) i jej głównym motywem jest melodia na fortepianie. Tekst piosenki nawiązuje do takich artystów jak Selena Gomez, Justin Bieber i 21 Savage, z którymi artyści „na wokalu” mieli prywatne lub zawodowe relacje.

Drake – Heart on My Sleave (ft. The Weeknd)

Heart on My Sleeve wydano na największych platformach streamingowych, choć zniknęła z nich po interwencji Universal Music Group. Przynajmniej na chwilę. Twórca utworu długo robił wiele, żeby udostępniać utwór za każdym razem, gdy UMG żądało jego usunięcia od platform. Pojawił się natychmiast w mediach społecznościowych, przede wszystkim na TikToku, gdzie niemożliwe było skontrolowanie jego udostępniania. Ghostwriter otwarcie drwi z wytwórni – miał dosyć tego, że zarabia niewiele na pisaniu utworów dla artystów, którzy zbierają następnie prawdziwe żniwo razem z wydawcami. Tożsamość twórcy pozostaje nieznana, choć i tak ma szansę na nagrodę Grammy.

Sztuczna inteligencja zawalczy o Grammy

Drake i The Weekend nie mieli z tym nic wspólnego. Na dodatek ten pierwszy jest otwartym przeciwnikiem nieodpowiedzialnego używania narzędzia, o czym powiedział po tym, gdy w sieci pojawił się utwór z jego głosem nałożonym na Munch Ice Spice. A jednak ghostwriter stara się o to, by efekt połączenia głosów muzyków, przyniósł mu najbardziej prestiżową nagrodę muzyczną w branży. Twórca zgłosił Heart on My Sleeve w kategoriach najlepsza piosenka rapowa i piosenka roku.

Drake i The Weeknd
kadr z teledysku do utworu „Reminder”

Dyrektor Recording Academy Harvey Mason Jr. w wywiadzie dla „The New York Times” przyznał jednak, że zgłoszenie „jest w pełni uzasadnione, ponieważ [utwór] został napisany przez człowieka”. Kategorie, do których twórca zgłosił utwór, przyznawane są autorom piosenki, a nie jej wykonawcom. Przeszkodą może być za to istnienie utworu, gdzie „śpiewa” Drake i The Weeknd, w szarej strefie. Grammy wymaga, by utwór był szeroko dystrybuowany. Ma przez to niewielkie szanse na nominację, a tym bardziej wygraną.

Akademia, która przyznaje nagrody, wyjaśniła niedawno, jak podejdzie do sztucznej inteligencji w kontekśćie praw autorskich. Akceptowane jest używanie pomocy AI przy produkcji, ale nie może być dominujące.

AI na dobre wkroczyło do kultury. Utwór z głosami Drake’a i Weeknda „Heart on My Sleeve” powalczy o nominację do prestiżowej nagrody. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Drake i […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →