kadr z teledysku do utworu „Reminder”

Drake i The Weeknd w viralowym hicie. Utwór stworzyła AI, wytwórnia oburzona


18 kwietnia 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Sztuczna inteligencja macza palce w kulturze i robi to coraz bardziej bezczelnie. Tym razem wzięła się za utwór, w którym usłyszymy Drake’a i The Weeknda. Choć żaden z nich nie godził się na taką współpracę.

Sztuczny utwór Drake’a i The Weeknd

„Użyłem AI do zrobienia piosenki Drake’a z The Weekndem” – powiedział producent muzyczny o pseudonimie artystycznym Ghostwriter977 na TikToku. Utwór Heart on My Sleeve pojawił się po raz pierwszy właśnie na tej platformie, gdzie przesłuchały go miliony osób. Piosenka zawiera wygenerowane przez sztuczną inteligencję wokale obu artystów, choć oni sami nie przyłożyli do tego ręki.

Temat viralowego hitu budzi kontrowersje. Drake i The Weeknd „rapują” i „śpiewają” w nim o Selenie Gomez. Piosenka ma na TikToku miliony wyświetleń i kilka tysięcy osób nagrało do niej własne filmy. „Koleś wypuścił numer roku, który nawet nie istnieje” – komentują niektórzy. Wiele osób zwiastuje, że autor kawałka otrzyma duży pozew za wykorzystywanie wokali bez zgody.

@justinvdang I got my heart on my sleeve with a knife in my back. Whats with that? 🖤 🗡️ #ai #drake #selenagomez #justinbieber #fyp #music #itsallablur #revivaltour #belieber #justicetour #unreleased #aigenerated ♬ Heart on My Sleeve by Ghostwriter out everywhere. – ghostwriter

Utwory generowane przez AI

To nie pierwszy utwór wygenerowany częściowo przez algorytm sztucznej inteligencji, gdzie pojawia się Drake. Artysta wypowiedział się kilka dni temu bardzo krytycznie na temat narzędzia po tym, gdy w sieci pojawił się utwór z jego głosem nałożonym na Munch Ice Spice. W ostatnich tygodniach głos Drake’a został również dodany do wersji WAP Cardi B i Dont Brysona Tillera.

W temat zaczynają angażować się wytwórnie muzyczne, które otwarcie krytykują użycie sztucznej inteligencji przy tworzeniu „nowych” utworów. Według Universal Music Group przepuszczanie piosenek ich artystów przez algorytmy do AI „narusza umowy oraz prawa autorskie”. Dzięki wysiłkom fonograficznego giganta już udało się usunąć Heart On My Sleeve z serwisów streamingowych. Najpierw z Apple Music, Deezera i TIDALA, a w poniedziałkowy wieczór także ze Spotify. Jak podaje „Billboard”, w samym szwedzkim serwisie utwór odsłuchano aż 600 tys. razy.

sample, na których powstały hity
kadr z teledysku

Sztuczna inteligencja macza palce w kulturze i robi to coraz bardziej bezczelnie. Tym razem wzięła się za utwór, w którym usłyszymy Drake’a i The Weeknda. Choć żaden z nich nie godził się na taką współpracę. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →