kadr z dokumentu „This Much I Know to Be True”

AI stworzyła utwór w stylu Nicka Cave’a. Muzyk ocenia: „jest do bani


17 stycznia 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Nick Cave otrzymał od fana słowa piosenki, którą napisała sztuczna inteligencja. Algorytm wzorował się na jego twórczości. Artysta oburzył się działaniem słynnego chatbota. „Nie wygląda to dobrze. Apokalipsa się zbliża. Ta piosenka jest do bani”.

Sztuczna inteligencja napisała utwór w stylu Nicka Cave’a

Bot opracowany przez OpenAI, ChatGPT, służy do generowania odpowiedzi na dane wprowadzane przez użytkownika. Odkąd został wypuszczony w listopadzie poprzedniego roku, robi furorę w sieci. Niektórzy wykorzystują go do sprawdzenia opinii na różne tematy, inni proszą o pisanie esejów na studia czy poezji.

Niedawno Nick Cave otrzymał od swojego fana wiadomość: „Poprosiłem Chat GPT o to, żeby napisał utwór w stylu Nicka Cave’a i oto, co stworzył. Co myślisz?”. Do wiadomości dołączył twórczość wygenerowaną przez sztuczną inteligencję. Oto jej fragment:

Zwrotka 1:
In the depths of the night, I hear a call
A voice that echoes, through the hall
It’s a siren’s song, that pulls me in
Takes me to a place, where I can’t begin

Refren:
I am the sinner, I am the saint
I am the darkness, I am the light
I am the hunter, I am the prey
I am the devil, I am the savior

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że tekst przybliża emocje pokazywane przez Cave’a w jego własnych utworach. Syreni motyw prawdopodobnie odnosi się do piosenki Mermaids, którą Australijczyk nagrał w 2013 roku. Słowa poetycko opowiadają o duchowości i ludzkich uczuciach, więc aż trudno wyobrazić sobie, że utwór wygenerowała robotyczna sztuczna inteligencja. Muzyk ma jednak inne zdanie.

Od czasu jego uruchomienia w listopadzie zeszłego roku wiele osób, w większości zachwyconych algorytmem, ​​przysłało mi piosenki „w stylu Nicka Cave’a” stworzone przez ChatGPT. Były ich dziesiątki. Powiedzieć, że nie odczuwam takiego samego entuzjazmu wobec tej technologii, to mało.

– odpowiedział w swoim newsletterze The Red Hand Files muzyk.

Nick Cave ostro o sztucznej inteligencji

Z dalszej części wypowiedzi Nicka Cave‘a można wywnioskować, że według niego chatbot „jest w powijakach” i że sztuczna inteligencja „popycha nas w kierunku utopijnej przyszłości lub naszego całkowitego zniszczenia”.

ChatGPT może napisać przemówienie, esej, kazanie lub nekrolog, ale nie może stworzyć prawdziwej piosenki. Być może z czasem mógłby stworzyć piosenkę, która z pozoru byłaby nie do odróżnienia od oryginału, ale zawsze będzie repliką, rodzajem burleski.

– stwierdził Cave.

Czym odróżnia się prawdziwy utwór od tego, wygenerowanego przez sztuczną inteligencję? Nick Cave uważa, że piosenki powstają w wyniku intensywnych emocji, a w jego przypadku z cierpienia. A to wyklucza bota z rozumienia tego, jak tworzyć utwory z wyrazem uczuciowym. „Nie było go [bota] nigdzie, nic nie przeżył”.

Mark, dzięki za piosenkę, ale z całym szacunkiem, ta piosenka to bzdury. To groteskowa kpina z tego, co to znaczy być człowiekiem, i cóż, nie bardzo mi się to podoba (…)

– skwitował Nick Cave.

Artysta zaznaczył także, że dobrze wie, co to znaczy trud procesu twórczego, ponieważ sam jest w trakcie pisania utworów na swój nadchodzący album z The Bad Seeds. Krążek ma zostać nagrany jeszcze w tym roku i być kontynuacją jego albumu Ghosteen z 2021 roku, na którym mierzył się z bólem po nagłej śmierci syna Arthura, do której doszło w 2015 roku.

Nick Cave otrzymał od fana słowa piosenki, którą napisała sztuczna inteligencja. Algorytm wzorował się na jego twórczości. Artysta oburzył się działaniem słynnego chatbota. „Nie wygląda to dobrze. Apokalipsa się zbliża. Ta piosenka jest do bani”. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →