kadr z filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”

Ten „Harry Potter” to biały kruk. Egzemplarz warty krocie


05 września 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Próbny egzemplarz pierwszej książki J.K. Rowling z serii Harry Potter sprzedano za ponad 20 tysięcy funtów. Ile osób może mieć taki w domu?

Najrzadsze wydanie pierwszej książki z serii Harry Potter

Może się wydawać, że stara książka tylko zbiera kurz na szafkach w domu rodzinnym. Tak naprawdę jednak może być warta więcej niż samochód. Szkoła niedaleko Oksfordu odnalazła egzemplarz próbny książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny J.K. Rowling.

Wersja nie została nigdy oficjalnie wydana – to próbka wysyłana przez wydawnictwo Bloomsbury dla ograniczonej liczby osób w celu ostatecznej korekcji książki. Szkoła podstawowa St Kenelm’s Primary School w angielskiej wiosce Minster Lovell kupiła ją w 1997 roku za 1 funta. „Uważano, że nie ma to żadnej wartości. Jednak z doniesień prasowych wiadomo było, że ta historia jest czymś wyjątkowym, a przeczytanie dzieciom fragmentów zachęci je do posiadania własnego egzemplarza” – mówił emerytowany dyrektor placówki.

Trafiła do szkolnej biblioteki, jednak bez pięknej okładki zdecydowanie nie zachwycała dzieci formą. Chętniej wybierały tę autorstwa Mary GrandPré, którą dobrze mogą znać również polscy czytelnicy:

okładka książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”

100 tysięcy złotych za książkę

Po premierze pierwszych filmów z serii Harry Potter w 2002 roku i rozkręcenia się pottermanii na dobre, dyrekcja placówki poszła po rozum do głowy. Unikalny egzemplarz zniknął z biblioteki. W 2015 roku został uznany za zaginiony, a nawet nieopatrznie wyrzucony przez kogoś na śmietnik. Na szczęście szkoła znalazła książkę podczas wiosennych porządków. Edycja prapremierowa książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny będzie wystawiona na aukcji. Jak pisze „Deadline” może być warta nawet 20 tysięcy funtów, czyli ponad 100 tysięcy złotych. Szkoła chce przeznaczyć pieniądze na promowanie czytelnictwa wśród dzieci.

Od 2017 roku dom aukcyjny Hansons pozyskał i sprzedał 16 niezwykle rzadkich pierwszych wydań Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego w twardej oprawie, których pierwszy nakład wynosił zaledwie 500 sztuk. Znaleziony w oksfordzkiej szkole biały kruk jest jeszcze rzadszy – takich wersji wydrukowano zaledwie 200. Jest nawet błąd w nazwisku autorki! Jest szansa, że ktoś wciąż ma taką w swoim domu.

Próbny egzemplarz pierwszej książki J.K. Rowling z serii Harry Potter sprzedano za ponad 20 tysięcy funtów. Ile osób może mieć taki w domu? Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Najrzadsze […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →