kadr z filmu „Harry Potter”

Nie żyje Michael Gambon – aktor znany z roli Dumbledore’a w „Harrym Potterze”


28 września 2023

Obserwuj nas na instagramie:

W wieku 82 lat zmarł Michael Gambon, którego znamy przede wszystkim z roli Albusa Dumbledore’a z serii filmów o Harrym Potterze.

Michael Gambon nie żyje

Media obiegła dzisiaj przykra informacja. Michael Gambon zmarł w wieku 82 lat. „Ukochany mąż i ojciec, Michael zmarł spokojnie w szpitalu po zapaleniu płuc. Przy jego łóżku była żona Anne i syn Fergus” – czytamy w oświadczeniu rodziny. „Prosimy o uszanowanie naszej prywatności w tym bolesnym czasie i dziękujemy za przesłane wyrazy wsparcia i miłości” – dodali.

Irlandzki aktor rozpoczął swoją karierę w latach 60. ubiegłego wieku w The National Theatre. Grał w wielu klasycznych sztukach, takich jak Hamlet, Król Lear, Antoniusz i Kleopatra, Otello. Przez wielu zostanie zapamiętany jako jeden z najbardziej uznanych brytyjskich aktorów teatralnych. Później występował w telewizji oraz filmach kinowych. W filmie Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek (1989) odegrał szefa mafii, w uznanym filmie Jak zostać królem (2010) króla Jerzego V. Użyczył swojego głosu w wielu produkcjach, m.in. jako wujek Pastuzo w obu Paddingtonach, a także jako narrator filmu braci Coen Ave, Caesar!

Globalnie stał się jednak rozpoznawalny za sprawą roli, w którą po raz pierwszy wcielił się w filmie Harry Potter i Więzień Azkabanu (2004) – Albusa Dumbledore’a.

kadr z filmu „Harry Potter”

Ostatni Dumbledore

Michael Gambon zdobył największą popularność jako aktor wcielający się w postać Albusa Dumbledore’a, dyrektora szkoły w Hogwarcie w serii filmów opartych na książkowej historii Harry’ego Pottera. W tej roli zastąpił zmarłego w 2002 r. Richarda Harrisa – począwszy od trzeciej części serii. W jednym z wywiadów wspominał, że wcielając się w tę postać, po prostu pozostał sobą, a jedyną zmianą było dołożenie brody i długiej szaty.

W wieku 82 lat zmarł Michael Gambon, którego znamy przede wszystkim z roli Albusa Dumbledore’a z serii filmów o Harrym Potterze. Zobacz także Posłuchajcie tych 7 raperek, które rozkręciły się w 2023 roku 20 seriali, do których planujemy „kiedyś wrócić” Symulator przetrwania w Polsce lat 90. Gra, na którą warto czekać Michael Gambon nie żyje […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →