Telefon to ogromne siedlisko bakterii. Sprawdź, jak go dezynfekować!

Obserwuj nas na instagramie:

W przeciągu kilku ostatnich dni staliśmy się ekspertami od poprawnego mycia rąk. I dobrze! Jednak na niewiele się to zda, jeśli zaraz po umyciu rąk wyciągniesz z kieszeni swój telefon. Sprawdź, jak go czyścić!

Czy nasze telefony zarażają?

Badania wykazują, że na telefonie gromadzi się masa bakterii i drobnoustrojów, nawet więcej niż na powierzchni deski klozetowej! Jak to się dzieje? Telefon w trybie pracy się nagrzewa, a my dotykając go pozostawiamy na powierzchni ekranu pot, zarazki przenoszone z powierzchni, których wcześniej dotykaliśmy, czy resztki makijażu. To idealne środowisko do życia i rozwoju zarazków. Dodatkowo kładziemy nasze sprzęty na różnych powierzchniach, co do których nie mamy pewności, czy zostały wcześniej zdezynfekowane.

Wzmożonym zagrożeniem w przypadku panującej epidemii koronawirusa jest fakt, że rozmawiając zazwyczaj przykładamy telefon do twarzy (wraz z wszystkimi wcześniej wspomnianymi bakteriami), a to właśnie przez twarz najłatwiej zarazić się SARS-cov-2. Jak zatem dbać o czystość naszych smartfonów?

dezynfekcja telefonu

Jak bezpiecznie dezynfekować telefon – sposoby

Telefon można wyczyścić na kilka sposobów w domowych warunkach. Na przykład zwykłą ściereczką z mikrofibry, której używamy chociażby do czyszczenia okularów. Można jej użyć na sucho lub delikatnie zmoczyć wodą z mydłem. Kolejny sposób to specjalne płyny, dedykowane do czyszczenia smartfonów, które bez problemu znajdziecie w sklepach z elektroniką lub zamówicie przez Internet. Do czyszczenia telefonów można też wykorzystać chusteczki nasączone 70-procentowym alkoholem izopropylowym. To te, które zazwyczaj znajdują się w zestawach z nowym szkłem hartowanym na ekran telefonu. Również bez problemu zamówicie je przez Internet.

Z ciekawą inicjatywą wyszła również firma Samsung, która udostępniła klientom w swoich salonach specjalne urządzenia wykorzystujące do dezynfekcji promienie UV-C. Są one oczywiście zupełnie bezpieczne dla Waszych smartfonów. Wystarczy włożyć telefon do urządzenia, zostawić go tam na 10 minut i wyjmujecie sprzęt zupełnie czysty! Co ciekawe, z inicjatywy mogę korzystać nie tylko użytkownicy produktów Samsunga. Dezynfekcję promieniami UV-C możecie również przeprowadzić w domu, a niewielkie urządzenie pozwalające na to kupicie przez internet.

dezynfekcja telefonu

Jak NIE czyścić smartfona

Podczas czyszczenia swoich telefonów, często zapominamy o środkach ostrożności i robimy to “na czuja”. W ten sposób łatwo popsuć sprzęt. Do czyszczenia nie używajcie wody, którą możecie zalać swój smartfon. Nie będzie on podlegał wtedy reklamacji. Nie korzystajcie również z alkoholu, zwykłych środków czystości (płyn do naczyń, płyn do szyb, itp.) oraz szorstkich materiałów, które mogą popsuć powierzchnię i ekran Waszych telefonów.

Nie psikajcie również środkami czystości bezpośrednio na ekrany i pamiętajcie, aby najlepiej odłączyć smartfona od prądu na czas dezynfekcji. Dokładnie wyczyśćcie ekran, przyciski odblokowywania i “home” oraz samo etui telefonu, jeśli takiego używacie. Uważajcie, aby substancje nie dostały się do portów ładowania i słuchawek.

Aby dodatkowo ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się zarazków przenoszonych na telefonach, najlepiej podczas rozmów korzystać z zestawu słuchawkowego, aby nadmiernie nie zbliżać smartfona do twarzy.

Kwestia czyszczenia tyczy się również laptopów, tabletów, kart bankowych, kluczy i innych przedmiotów, które bardzo często dotykamy. Dbajcie o higienę!

W przeciągu kilku ostatnich dni staliśmy się ekspertami od poprawnego mycia rąk. I dobrze! Jednak na niewiele się to zda, jeśli zaraz po umyciu rąk wyciągniesz z kieszeni swój telefon. Sprawdź, jak go czyścić! Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →