wikicommons

Serj Tankian z SOAD prosi Imagine Dragons o odwołanie koncertu w Azerbejdżanie


18 sierpnia 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Serj Tankian, lider zespołu System of a Down, napisał list do zespołu Imagine Dragons, w którym prosi ich o odwołanie występu w Azerbejdżanie.

Azerskie ludobójstwo

Imagine Dragons są jednym z zespołów, które bardzo mocno zaznaczały, jak bardzo ważne są dla nich prawa człowieka. W ostatnim czasie zwracali m.in. swoim fanom uwagę na wojnę w Ukrainie, czemu dali też wyraz podczas poniedziałkowego koncertu w Warszawie. To jednak zaledwie jeden z konfliktów zbrojnych, które toczą obecnie świat.

Imagine Dragons na swojej trasie koncertowej mają 2 września koncert w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Mocno sprzeciwia się temu Serj Tankian, lider zespołu System of a Down. Wystosował on list do Dana Reynoldsa i spółki prosząc ich o przemyślenie jeszcze raz, czy chcą wystąpić w tym kraju. Zwraca w nim uwagę na prowadzoną od 2020 roku przez Azerbejdżan wojnę z Armenią, a także liczne naruszenia praw człowieka wobec Azerów. Rząd Ilhama Alijewa zagłodził blisko 120 tysięcy ludzi z terenów Górskiego Karabachu, co zostało oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości za ludobójstwo. Sprawa ta jest szczególnie istotna dla Tankiana z racji na jego pochodzenie. Jego dziadkowie musieli uciekać z Armenii przez dokonywane przez Azerów ludobójstwo na tym narodzie.

W związku z brakiem odpowiedzi na list ze strony Imagine Dragons lider System of a Down postanowił go upublicznić, a także stworzyć petycję o odwołanie koncertu „Smoków” w Baku. Podpisało ją już blisko 8 tysięcy ludzi. W uzasadnieniu Tankian zaznacza, że członkowie Imagine Dragons muszą być świadomi, że występując w Azerbejdżanie, staliby się częścią procesu wybielania zbrodniczego, petrooligarchicznego reżimu Ilhama Alijewa.

List Serja Tankiana do Imagine Dragons

Serj Tankian, lider zespołu System of a Down, napisał list do zespołu Imagine Dragons, w którym prosi ich o odwołanie występu w Azerbejdżanie. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni […]

Obserwuj nas na instagramie:

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →