kadr z serialu „Stranger Things”

Rytmy „Stranger Things”. Jakie utwory usłyszelibyśmy w piątym sezonie serialu?


01 sierpnia 2022

Podziel się newsem:

Stranger Things od samego początku odpaliło machinę potężnej nostalgii za sprawą osadzenia serialu w latach 80. Każda kolejna odsłona dostarcza nam muzyczną podróż w czasie. Jakie utwory chętnie usłyszelibyśmy w piątym sezonie?

Nostalgia na pełnej

Premiery kolejnych sezonów Stranger Things budzą mocne emocje. Jeden z najpopularniejszych oryginalnych seriali Netflixa już od samego początku zapewnia nam podróż w czasie. Osadzenie akcji w latach 80. spowodowało ogromny boom na tę stylistykę i niejako renesans tych lat w obecnej popkulturze. Wszyscy doskonale wiemy, co po premierze czwartego sezonu działo się w kontekście hitu Kate Bush Running Up That Hill (A Deal With God). Nadchodząca, piąta odsłona będzie już ostatnią. Śmiało możemy założyć, że twórcy ponownie sięgną do portfela w celu wykupienia licencji na użycie utworów. A jakie mogą być to piosenki? Oto kilka naszych propozycji kawałków, które usłyszelibyśmy w piątym sezonie Stranger Things.

Rytmy Stranger Things: Tears For Fears – Everybody Wants To Rule The World

Po wydarzeniach z finału czwartego sezonu Stranger Things wydaje się, że już sam tytuł idealnie oddaje powód, dlaczego kawałek Tears For Fears pasowałby do serialu. Sezon zakończył się cliffhangerem, w którym główny antagonista sezonu (i jak się okazało, całego serialu) Vecna dopiął swego i otworzył cztery przejścia, dzięki którym Druga Strona zaczęła pochłaniać „ziemskie” Hawkins. Ambicje Vecny sięgają o wiele dalej niż miasteczko w stanie Indiana, stąd Everybody Wants To Rule The World jak najbardziej mogłoby się znaleźć w serialu. No i nie zapominajmy o postaci pułkownika Sullivana, czyli klasycznego przykładu „złego wojskowego”, który w czwartym sezonie próbował dopaść Jedenastkę. Ten gość może jeszcze odegrać jakąś rolę i jeśli mamy iść utartymi już tropami, zapewne mógłby chcieć w jakiś sposób zapanować nad Vecną. Cóż, każdy chce rządzić światem, prawda?

Tears For Fears – Everybody Wants To Rule The World

Rytmy Stranger Things: Bronski Beat – Smalltown Boy

Wiemy już, że Will Byers ma odegrać w piątym sezonie o wiele większą rolę, niż w ostatnich dwóch. Wcielający się w niego Noah Schnapp potwierdził również to, co już od dawna było przedmiotem spekulacji: homoseksualną orientację Willa. Smalltown Boy od legendarnego trio Bronski Beat wpisuje się zatem idealnie w wątek młodego Byersa. Sam utwór z resztą opowiada o nietolerancji i braku akceptacji przez społeczeństwo ze względu na orientację seksualną. Może to także dotyczyć postaci Robin, która co prawda doświadczyła względnego happy endu pod koniec czwartego sezonu, ale nie wiadomo, co się może zdarzyć. Totalnie mam przed oczami jakiś montaż scen, w których zarówno Will, jak i Robin przeżywają wewnętrzne rozterki lub są ofiarami dyskryminacji, zaś w tle leci hit Bronski Beat.

Bronski Beat – Smalltown Boy

Rytmy Stranger Things: Bronski Beat – Why?

W tym przypadku w zasadzie można napisać to, co powyżej, jednak w przypadku Why? możemy bardziej odnieść się do relacji Willa i Robin odpowiednio z Mikiem oraz Vicky. „You and me together, fighting for our love”.

Rytmy Stranger Things: Danzig – Mother

Tutaj jeszcze bardziej przejdziemy w sferę domysłów, gdyż kawałek zespołu Danzig ukazał się w 1988 roku, a więc PO wydarzeniach z czwartego sezonu. Wiemy jednak, że w Stranger Things 5 nastąpi przeskok czasowy. Nie wiadomo jeszcze, jak duży on będzie, ale skoro już się bawimy, to uznajmy, że czeka nas skok o 2-3 lata. Wtedy też utwór Mother mógłby towarzyszyć nam przykładowo w sekwencji poświęconej Joyce. Decydująca, finałowa walka? A może zwykłe rozstanie z dziećmi, które po pokonaniu Vecny w końcu mają już spokój i mogą wyruszyć samodzielnie w świat?

Danzig – Mother

Rytmy Stranger Things: AC/DC – Back In Black

Back In Black było pierwszą płytą, którą australijski zespół nagrał po śmierci wokalisty Bona Scotta, a wokalne wejście Briana Johnsona w kawałku o tym tytule faktycznie uderza i mówi: wróciłem. Są pewne teorie dotyczące jednej z postaci, która może zaliczyć swój powrót jako ktoś istotny dla fabuły piątego sezonu i ostatecznego rozrachunku z Vecną. I co najlepsze, są to całkiem dobre teorie. Nie będę mówił o kogo chodzi, bo raczej można się tego domyślić, łącząc będące bardzo blisko siebie kropki. Powrót ten mógłby być jeszcze bardziej badass niż jedna z najpopularniejszych scen czwartego sezonu.

AC/DC – Back In Black

Rytmy Stranger Things: David Bowie – Heroes

Jedną wersję Heroes już w serialu mieliśmy, natomiast bardziej chodzi mi w tym przypadku o kontekst odnoszący się między innymi do wersów „I will be king and you, you will be queen”. Mamy przecież już w Stranger Things sporo duetów: Nancy i Jonathan, Mike i Jedenastka, Lucas i Max, Joyce i Jim czy Steve i Robin. Kawałek Bowiego możemy odnieść do każdej dwójki, jednocześnie robiąc to w stosunku do wszystkich bohaterów. Poświęcenia, bohaterskie decyzje i czyny – panowie Duffer, Heroes musi się znaleźć w piątym sezonie.

Stranger Things od samego początku odpaliło machinę potężnej nostalgii za sprawą osadzenia serialu w latach 80. Każda kolejna odsłona dostarcza nam muzyczną podróż w czasie. Jakie utwory chętnie usłyszelibyśmy w piątym sezonie? Zobacz także Beefy między raperami są przereklamowane. KęKę dissuje producenta samochodów „Wiedźmin: Rodowód krwi” jak na razie zapowiada się tragicznie Czy KęKę nagrywałby […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →