kadr z serialu „Stranger Things”

Prace nad „Stranger Things 5” opóźnione przez strajk scenarzystów


08 maja 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Strajk scenarzystów ma duży wpływ na powstające filmy i seriale. Na przykład na Stranger Things – twórcy poinformowali właśnie, że prace nad sezonem piątym zostały opóźnione przez obecną sytuację w Hollywood. Jakie jeszcze produkcje mogą nie ukazać się na czas?

Stranger Things 5 z opóźnieniem przez strajk

Produkcja piątego i ostatniego sezonu Stranger Things została opóźniona. Wszystko z powodu trwającego strajku Writers Guild of America.

„Pisanie nie kończy się wraz z rozpoczęciem zdjęć” – napisali w swoim oświadczeniu bracia Duffer, twórcy serialu Netfliksa. „Chociaż jesteśmy podekscytowani rozpoczęciem produkcji z naszą niesamowitą obsadą i ekipą, nie jest to możliwe podczas tego strajku. Mamy nadzieję, że wkrótce zostanie osiągnięte sprawiedliwe porozumienie, abyśmy wszyscy mogli wrócić do pracy” – dodali i wsparli strajk hasztagiem #wgastrong.

fot. Netflix

Strajk scenarzystów trwa

Przez kilka tygodni związkowcy prowadzili negocjacje z serwisami Netflix, Amazon, Disney, czy Warner Bros. i Paramount, jednak nie odniosły one skutku. Od 2 maja trwa strajk scenarzystów, podczas którego przedstawiciele odmawiają pracy na planach. Scenarzyści domagają się wyższych płac, które według nich są nieadekwatne do obecnego rynku streamingowego, a także zwiększenia składek na plan zdrowotny i emerytalny oraz wprowadzenia zabezpieczeń, regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji w pisaniu scenariuszy.

Jakie produkcje dotknie strajk scenarzystów?

Nie tylko Stranger Things jest serialem zagrożonym przez strajk. Amerykańskie programy rozrywkowe takie jak Tonight Show Starring Jimmy Fallon, The Late Show With Stephen Colbert czy Saturday Night Live zostały wstrzymane. Seriale, których tworzenie zostało opóźnione przez strajk, to również 8. sezon Big Mouth, 6. sezon Cobra Kai, Blade. Wszystko może jednak zmieniać się w kolejnych dniach lub tygodniach. Wiele osób zdziwiło się, gdy ogłoszono, że serial Pierścienie władzy będzie kręcony bez twórców i showrunnerów na planie właśnie z powodu strajku. W tym przypadku producenci przygotowali procedury na wypadek strajku, co być może zrobiło również wielu innych specjalistów z branży – czas pokaże.

Przez podobny strajk z lat 2006-2007 wiele seriali zostało skróconych oraz zmienionych na potrzeby sytuacji. Należą do nich m.in. Chirurdzy, The Office, Prison Break, Dwóch i pół, Plotkara, Zagubieni, Breaking Bad. Niektóre produkcje zostały anulowane z powodu strajku, co nie jest wykluczone i dzisiaj.

Strajk scenarzystów ma duży wpływ na powstające filmy i seriale. Na przykład na Stranger Things – twórcy poinformowali właśnie, że prace nad sezonem piątym zostały opóźnione przez obecną sytuację w Hollywood. Jakie jeszcze produkcje mogą nie ukazać się na czas? Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →