fot. MGM

Rooney Mara, Claire Foy i Jessie Buckley. Jest zwiastun adaptacji książki „Głosy kobiet


11 października 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Za reżyserię Women Talking odpowiada Sarah Polley – kanadyjska aktorka i reżyserka, znana m.in. z Take This Waltz i Historii rodzinnych.

Film Women Talking jest adaptacją głośnej książki Miriam Toews z 2018 r. Jej bohaterkami jest osiem menonickich kobiet (to wyznanie chrześcijańskie zaliczane do protestantyzmu), które pewnego wieczoru zwołują tajne spotkanie, aby podjąć najbardziej dramatyczną sytuację w swoim życiu. Powieść Toews została wydana w Polsce – i to całkiem niedawno. W sierpniu tego roku jako Głosy kobiet pojawiła się w ofercie Wydawnictwa Czarne. Cytujemy za ich stroną:

Przez ostatnie dwa lata kobiety i dziewczynki z ich wspólnoty były w nocy nawiedzane przez demony i gwałcone. Powiedziano im, że to kara za grzechy. Teraz jednak okazało się, że nocnymi gośćmi tak naprawdę było kilku mężczyzn z ich własnej społeczności, którzy odurzali je i wykorzystywali. Kobiety, lękając się o los swój i swoich córek, muszą dokonać wyboru: 1. Nie robić nic. 2. Zostać i walczyć. 3. Odejść.

Czasu jest niewiele. Kiedy nieobecni mężczyźni za parę dni wrócą do kolonii, będzie za późno. Menonitki, całkowicie podporządkowane mężczyznom, niepiśmienne, nieznające nawet języka kraju, w którym żyją, muszą nie tylko zważyć swoje siły i możliwości, ale również rzucić wyzwanie własnym przekonaniom

– można przeczytać w opisie książki Głosy kobiet.

Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami książką Toews spotkała się ze świetnym odbiorem wśród krytyków. Chwalili ją m.in. recenzenci New York Timesa, The Washington Post czy New Yorkera. Głos zabrała też Margaret Atwood, która nazwała Głosy kobiet „niezwykłą, smutną, wstrząsającą, ale i poruszającą powieścią”. Dwukrotna zdobywczyni Nagrody Bookera dodała też, że jej fabuła mogłaby „zostać zaczerpnięta wprost z Opowieści podręcznej” – jej najsłynniejszego dzieła, na bazie którego powstał przebojowy serial. Nie dziwi więc, że i w tym przypadku filmowcy postanowili kuć żelazo, póki gorące, kupili prawa do Głosów kobiet i wzięli się za ekranizację.

Czytaj też: Rooney Mara zagra Audrey Hepburn w nowym filmie

Choć historie, których doświadczyły bohaterki, są bardzo brutalne, w filmie nie zobaczymy dosłownej przemocy. Adaptacji książki podjęła się wytwórnia MGM, a wśród producentów wymieniane są osoby odpowiedzialne za sukcesy filmów Moonlight i Nomadland. W obsadzie, oprócz wymienionych Rooney Mary (Carol), Claire Foy (The Crown) i Jessie Buckley (Córka), zobaczymy Frances McDormand (Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri), Bena Whishawa (Pachnidło) i Judith Ivey (Adwokat diabła). Film trafi do kin w grudniu. Póki co obejrzeć można jego zwiastun:

Zwiastun filmu Women Talking:

Za reżyserię Women Talking odpowiada Sarah Polley – kanadyjska aktorka i reżyserka, znana m.in. z Take This Waltz i Historii rodzinnych. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. „Hind’s Hall” pochwalił sam Tom Morello z RATM Film […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →