fot. Getty Images

Putin broni J.K. Rowling przed cancel culture, pisarka odpowiada


25 marca 2022

Podziel się newsem:

Putin w swoim przemówieniu obszernie skrytykował cancel culture, odwołując się do przykładu J.K. Rowling. Autorka Harry’ego Pottera zareagowała natychmiastowo, ale wcale nie była wdzięczna prezydentowi Rosji za próbę jej obrony.

Putin wybrał złego sprzymierzeńca

Sprawa z J.K. Rowling nie jest szczególnie skomplikowana. W rzeczy samej jest to przykład jednego z najgłośniejszych scancelowań, które faktycznie się przyjęły. Żarty o tym, że Daniel Radcliffe napisał Harry’ego Pottera przestały być żartami.

Pisarka zapracowała sobie na niechęć w Internecie wśród społeczeństwa LGBTQ+ oraz osób ich wspierających. Tymczasem ów zbiór, niespodzianka – zawiera w sobie również wiernych fanów sagi, którzy stanowczo odcięli ostatnie kupony przywiązania i nostalgii łączące ich z J.K.Rowling. Jej jawne transfobiczne opinie wywołały efekt lawiny i oprócz miłośników książek, odwróciły się od niej także liczne osoby powiązane ze stworzonym przez nią brandem – w tym aktorzy i odtwórcy głównych ról w filmie.

A co ma wspólnego case J.K. Rowling z wojną w Ukrainie? Ano nie miałby nic, gdyby prezydent Putin w swoim przemówieniu nie zdecydował się porównać sankcji, które spadają na Rosję z niesprawiedliwym potraktowaniem pisarki przez zły Zachód.

Dla niego okazał się to strzał w kolano – J.K.Rowling bynajmniej nie była wdzięczna za tę próbę obrony, tudzież wybielenia się na jej wizerunku.

J.K. Rowling Putin cancel culture
fot. Getty Images

Jak dbasz, tak masz, czyli krótko o cancelowaniu

Podczas swego przemówienia, Putin porównał krytykę, która spadła na J.K. Rowling po jej transfobicznych uwagach z kulturowym linczem, jaki dotknął prowojennych rosyjskich kompozytorów i pisarzy, słowem – artystów.

Próbują scancelować tysiącletni kraj

– powiedział w swojej mowie, nawiązując do odwoływania wszelkich wydarzeń kulturalnych z udziałem Rosjan.

Dochodzi do stopniowej dyskryminacji wszystkiego, co ma związek z Rosją… w wielu krajach zachodnich. Zakazują rosyjskich pisarzy i książek. Przysłowiowe cancel culture stało się realnym anulowaniem kultury

W dalszym ciągu swego przemówienia prezydent Rosji niespodziewanie przywołał przykład autorki Harry’ego Pottera.

J.K. Rowling została scancelowana, ponieważ ona, autorka książek, które sprzedały się w milionach egzemplarzy na całym świecie, nie podobała się fanom tak zwanych wolności płci

– obwieścił.

Pisarka jednak nie pozwoliła na to, by Putin wycierał się jej nazwiskiem i zareagowała natychmiastowo, publikując na Twitterze dosadny wpis.

Krytyka zachodniej cancel culture nie jest najlepszą drogą dla tych, którzy zabijają cywilów za przeciwstawianie się lub wsadzają do więzienia albo trują swoich krytyków

– napisała pisarka na Twitterze.

Cóż, J.K. Rowling można nie lubić, lecz należy przyznać, że ruch Putina był poniżej pasa. To jest co prawda jedyna słuszna reakcja na takie zagranie, aczkolwiek wciąż – very satisfying.

Putin w swoim przemówieniu obszernie skrytykował cancel culture, odwołując się do przykładu J.K. Rowling. Autorka Harry’ego Pottera zareagowała natychmiastowo, ale wcale nie była wdzięczna prezydentowi Rosji za próbę jej obrony. Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: Jeśli dostajesz […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →