kadr z klipu do utworu „NONSTOP” Kowalczyk x Serca

Polski rap 2023. Czyje akcje pójdą w górę?


05 stycznia 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Rapowe nadzieje 2023 roku powoli zaznaczają swoją obecność na polskiej scenie. W następnych miesiącach może zrobić się o nich naprawdę głośno.

Rapowe nadzieje 2023 – kulisy wyboru

O rapowych nadziejach 2022 roku pisaliśmy TU i nieskromnie powiemy, że w wielu przypadkach nasze przypuszczenia się potwierdziły. Kinny Zimmer i rusina odebrali swoje pierwsze złote płyty, a Waima zbliża się do przekroczenia progu 800 tysięcy miesięcznych słuchaczy na Spotify. Także Ambro Fiszoski czy Cichoń, pomimo pozostawania wciąż niszowymi artystami, weszli na wyższy poziom muzycznie i wydali płyty, które doceniło wielu dziennikarzy i osób ze środowiska rapowego. W tym roku postanowiliśmy sami podnieść sobie poprzeczkę. Z racji bowiem braku postaci ewidentnie stojących u progu mainstreamu, postawiliśmy na artystów jeszcze bardziej niszowych niż poprzednim razem. Część z nich możecie znać z serii Orient ekspresem, a część przedstawiamy na łamach naszego portalu po raz pierwszy. Oto 7 prognozowanych rapowych nadziei 2023 roku!

Rapowe nadzieje 2023: asl33p

R&B w tej nieco bardziej rapowej formie od zawsze cierpi w Polsce na niedobór oryginalnych artystów. Udawało się to przez chwilę Smolastemu, w podziemiu królował Pablo Novacci. Natomiast w dużo delikatniejszej od nich, wręcz szeptanej formie, szerszemu gronu słuchaczy przedstawił się w zeszłym roku asl33p. Jego styl jest na tyle intrygujący i oryginalny, że jego akcje z całą pewnością będą regularnie i sukcesywnie rosły.

asl33p – pociąg kończy bieg

Rapowe nadzieje 2023: Córy

Eklektyzm to słowo charakteryzujące mocno twórczość Cór. Nieobcy im rap, soul, funk, czy R&B. I choć sam rap może nie jest najmocniejszą z ich stron, to z pewnością ich twórczość intryguje. Potrafią zarówno wprowadzić w wakacyjny klimat, jak i opowiedzieć bardziej osobiste historie – co patrząc na zdominowaną przez mężczyzn scenę stanowi dodatkową, ogromną wartość.

Córy – Palo Santo

Rapowe nadzieje 2023: Kosma Król & Kania

Uciekający w stronę funku hip-hop nigdy nie miał w Polsce lekko. Jednak tak długo, jak istnieje Undadasea czy właśnie Kosma Król, można śmiało wierzyć w to, że obecna popularność ekipy z Gdyni to dopiero początek ich drogi. Luz, pozytywna energia i ewidentna rapowa zajawka płynąca z debiutanckiego S1 Mixtape nagranego wspólnie z Kanią stawia warszawiaka w gronie moich faworytów do zaliczenia dużego progresu w kwestii wyświetleń.

Kosma Król & Kania – Funk feat. Jan Marczewski

Rapowe nadzieje 2023: Kowalczyk x Serca

Rosnąca popularność Lordofonu pokazała, że jest na naszej scenie miejsce na melodyjną mieszankę rapu, popu i rocka, której nie towarzyszy tekstowa papka. Kontynuatorami mogą być, a może nawet i muszą, Kowalczyk i duet producencki Serca, którzy pokazali ogromny potencjał debiutanckim albumem. Jeden refren podłapany przez szerszą publikę powinien wywindować ich karierę bardzo, bardzo wysoko.

Kowalczyk x Serca – Czas najwyższy

Rapowe nadzieje 2023: Lulu x Uaziuk

Parafrazując klasyka: czy to hip-hopy czy to pop-rapy? Nie ma to specjalnego znaczenia, to przede wszystkim dobra muzyka. Trochę zaangażowania społecznego, trochę pełna osobistych przemyśleń przedstawionych w naprawdę sprawnie pisanych linijkach. Doliczmy do tego bardzo przyjemny wokal Lulu, o który w doskonały i konsekwentny stylistycznie sposób dba Uaziuk. Kolejny przykład, że rap tworzony przez kobiety w Polsce tylko przybiera na sile.

Lulu x Uaziuk – Jeszcze będziemy szczęśliwi 

Rapowe nadzieje 2023: natan

Wystarczy spojrzeć na sukcesy Szczyla, by zrozumieć, że moda na boombap powraca. Warunkiem jest jednak dobre rozumienie tego podgatunku i świeżość w stosowanych rozwiązaniach. Natan to wszystko ma, a przy okazji nie traktuje tekstów jako zła koniecznego. Nieco większa konkretyzacja działań ma dużą szansę przynieść mu duże grono nowych odbiorców.

natan – dzieci z dworca zoo

Rapowe nadzieje 2023: Ziomcy

Od kilku lat Polska scena rapowa staje się bardzo pojemna w kwestii podgatunków. Niezwykle miłym zaskoczeniem jest rosnąca popularność nieco bardziej eksperymentalnych tworów bawiących się triphopem, psychorapem, czy jazzrapem. W tę coraz większą niszę z pewnością wpisują się Ziomcy, których cechują wyjątkowa charyzma i zmysł do abstrakcyjnych linijek przypominający momentami styl Belmondawga. Już teraz ich twórczość jest niezwykle jakościowa, a 2023 to może być ich rok w kwestii skoku popularności.

Ziomcy – 7 PH / OBOJĘTNE

Rapowe nadzieje 2023 roku powoli zaznaczają swoją obecność na polskiej scenie. W następnych miesiącach może zrobić się o nich naprawdę głośno. Zobacz także 7 mocnych miniseriali do obejrzenia w weekend Pruderyjni widzowie „Oppenheimera”? Sceny stosunku wciąż wywołują dyskusję TikTok Music nadciąga. Czeka nas streamingowa rewolucja? Rapowe nadzieje 2023 – kulisy wyboru O rapowych nadziejach 2022 […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →