materiały promocyjne

Sony z gamingową rewolucją. Oto pad do PS5 dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych


05 stycznia 2023

Podziel się newsem:

PlayStation zaprezentowało pierwszy kontroler, który ma pomóc w graniu osobom niepełnosprawnym. Urządzenie nazwane Project Leonardo stworzono we współpracy z ekspertami ds. dostępności.

Granie dla wszystkich

Sony od jakiegoś czasu bardzo mocno pracuje nad przybliżeniem gamingu osobom, które dostęp do grania mają mocno utrudniony. Pierwsze takie kroki firma produkująca PlayStation podjęła podczas wydawania drugiej części The Last Of Us oraz remasteru pierwszej, a także przy najnowszej odsłonie God Of Wara, czyli Ragnarok. Pojawiły się więc możliwości jeszcze większego niż do tej pory dostosowania sterowania. Zmiany dotyczyły też zwiększenia liczby poziomów trudności, ze szczegółowymi ustawieniami dla trudności walki i zagadek, a także wprowadzenia nowych ustawień kamery. Nie mówiąc już o rozmaitych ułatwieniach, np. dotyczących nawigacji i przemieszczania się w świecie gry oraz podnoszenia przedmiotów.

Oto Project Leonardo

Teraz inżynierowie z firmy Sony poszli o krok dalej i zaprezentowali pada stworzonego specjalnie dla osób niepełnosprawnych. Nowy projekt otrzymał kryptonim „Leonardo”. Konstrukcja zaprojektowana pod PlayStation 5 ma zniwelować przede wszystkim problemem z długim utrzymywaniem kontrolera oraz z naciskaniem w szybkich kombinacjach małych przycisków. Pełną specyfikację nowego pada znajdziecie tutaj. Poniżej natomiast znajdziecie film, w którym o projekcie opowiadają osoby niepełnosprawne, które miały okazję współpracować przy powstaniu kontrolera. Na razie nie wiadomo, kiedy i czy Project Leonardo znajdzie się w sprzedaży.

Projekt kontrolera PlayStation dostosowanego do osób niepełnosprawnych

Kiedy wyjdzie PS6?

Jakiś czas temu firma Sony stworzyła raport dotyczący nieuczciwej konkurencji, związany z przejęciem firmy Activision przez Microsoft. Jeden z jego fragmentów sugeruje datę premiery kolejnej konsoli PlayStation:

Microsoft zaoferował, że gry Activision będą dostępne na PlayStation tylko do 2027 roku. Przedstawiciele firmy powiedzieli też, że planują wypuszczać Call of Duty na PlayStation „tak długo, jak będzie to miało sens”. Okres do 2027 roku lub jakiś inny czas (być może krótszy), który Microsoft jednostronnie określi jako „mający sens”, jest mocno nieadekwatny. (…) Do czasu gdy Sony Interactive Entertainment wprowadzi na rynek następną generację swojej konsoli, straci dostęp do Call of Duty i innych tytułów Activision. Uczyniłoby to Sony niezwykle podatnym na przełączanie się konsumentów i późniejszy spadek konkurencyjności.

Ciężko odczytywać te cytaty z raportu inaczej niż nieumyślne potwierdzenie daty premiery PlayStation 6. Czy fakt owego wycieku wpłynie jakoś na plany Sony? Pozostaje nam czekać.

PlayStation zaprezentowało pierwszy kontroler, który ma pomóc w graniu osobom niepełnosprawnym. Urządzenie nazwane Project Leonardo stworzono we współpracy z ekspertami ds. dostępności. Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: Jeśli dostajesz w Hollywood rolę, to tylko dlatego, że DiCaprio […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →