fot. materiały promocyjne

Playboi Carti z nowym teledyskiem, a my się zastanawiamy: “Die Lit” czy “Whole Lotta Red”?


06 kwietnia 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Whole Lotta Red dał Playboi Cartiemu debiutancką jedynkę na liście Billboard 200 i sprzedał się w ponad 100 tysiącach egzemplarzy w pierwszym tygodniu w samym USA. Raper właśnie zaprezentował nowy teledysk do jednego z albumowych kawałków!

Playboi CartiDie Lit czy Whole Lotta Red?

Jak dowieźć debiut bliski perfekcji, a następnie dać sofomor w pełni spełniający oczekiwania większości fanów i krytyków lądujący na pierwszym miejscu listy Billboard 200? Na krótką lekturę zaprasza Playboi Carti.

24-letni reprezentant Atlanty, ma na swoim koncie tak dopieszczone jakościowo i stylistycznie dwa krążki, że z biegiem czasu ciężko mi stwierdzić czy na pierwszym miejscu postawiłbym Die Lit z 2018 czy zeszłoroczne Whole Lotta Red.

Pełnoprawnym debiutem Playboi Carti rzucił nowe światło na rap scenę i potwierdził, że to co dał nam wydany rok wcześniej mixtape Playboi Carti z Magnolią na czele, czyli mistrzowskie produkcje, krzykliwe ad-liby i bujający klimat, kosztem wystawności warstwy lirycznej, ma szansę długotrwałego bytu.

Playboi CartiMagnolia

Na nadanie Die Lit statusu klasyka nie musieliśmy długo czekać. Long Time, Shoota z Lil Uzi Vertem, R.I.P., Foreign czy Poke It Out z Nicki Minaj – znalezienie swojego all time fav w morzu Die Lit’owych bangerów to bardzo ciężki kawałek chleba.

Jeśli jednak mieć tylko 57 minut na pokazanie komuś czym jest vibe rap, to nie wyobrażamy sobie wybrać innego LP niż ta pierwsza pełnoprawna dziewiętnastka Cartiego, przynajmniej na tę chwilę.

Playboi CartiDie Lit

Co z tym Whole Lotta Red?

Ponad dwa lata oczekiwań, pokładanych nadziei i kolosalnej presji rosnącej z każdym dniem. Do tego ciągle wyciekające snippety, fani próbujący za wszelką cenę dostać się pod studio Cartiego w celu usłyszenia czegoś nowego, fake release’y i Mario Judah, który tak bardzo chciał premiery Whole Lotta Red, że sam wydał krążek o takim samym tytule… 7 dni przed Playboi Cartim.

Sofomor Playboi Cartiego poszedł w świat w dość niespotykanym terminie, w którym raczej muzycy stronią od nowych, a w szczególności tak wyczekiwanych, wydawnictw – Boże Narodzenie, 25 grudnia 2020.

W porównaniu do Die Lit, na Whole Lotta Red dostaliśmy pięć kawałków więcej, kosztem znacznie bardziej okrojonej liczby gościnek i nieobecności Lil Uzi Verta.

Okej, Carti na WRL zaprosił jedynie trzech raperów, ale po pierwsze – żaden z nich nie dograł się do jego wcześniejszych utworów, a po drugie – czego chcieć więcej jeśli są to Future, Kid Cudi i Kanye West?

Playboi Carti ft. Kanye West – Go2DaMoon

Nie będę rozpisywał się o tym, czego spodziewać się po warstwie muzycznej albumu, ponieważ jest on adekwatnie podobny do swojego poprzednika – fundamentalne ad-liby, produkcje palce lizać i liryczna prostota, dające finalny efekt spełniające oczekiwania zarówno moje, krytyków, jak i setek tysięcy fanów rapera.

Krążek poszybował w pierwszym tygodniu od premiery na fotel lidera listy Billboard 200, sprzedając się w ponad 100 000 egzemplarzach w samych Stanach Zjednoczonych.

Danny Schwartz w imieniu Rolling Stone dał Whole Lotta Red 4 na 5 gwiazdek, a Pitchfork przyznał mu ocenę 8.3/10.

Najbardziej imponujący jest sposób, w jaki Carti połączył swój sposób mówienia z oszczędnym stylem pisania, jak wtedy, gdy utknął na wersie “When I go to sleep, I dream about murder,” wygłaszanym w kółko groźnym scenicznym szeptem… – pisze Pitchfork

Uważam, że albumów Cartiego nie powinno oceniać się po pierwszych trzech odsłuchach, tylko dać sobie trochę czasu na aklimatyzację z tą wyjątkową innością. Koniec końców z mojej strony odpowiedź ma trzy słowa: Whole Lotta Red.

Playboi CartiWhole Lotta Red

Playboi Carti – teledysk do Sky już na YouTube

Przed wypuszczeniem najnowszego krążka, Playboi Carti wrzucił na swojego YouTube’a @MEH, któremu towarzyszył obrazek wyreżyserowany przez rapera do spółki z Nickiem Walkerem.

Playboi Carti@MEH

Rok (bez dwóch tygodni) po premierze raper zaprezentował nam teledysk do albumowego utworu numer 19, Sky, w którym – mówiąc wprost – Carti ze swoją ekipą świetnie się bawią w supermarkecie, robiąc tam co im się żywnie podoba. Współczujemy ponagraniowej obsłudze sklepu!

Playboi CartiSky

Whole Lotta Red dał Playboi Cartiemu debiutancką jedynkę na liście Billboard 200 i sprzedał się w ponad 100 tysiącach egzemplarzy w pierwszym tygodniu w samym USA. Raper właśnie zaprezentował nowy teledysk do jednego z albumowych kawałków! Zobacz także 7 mocnych miniseriali do obejrzenia w weekend Pruderyjni widzowie „Oppenheimera”? Sceny stosunku wciąż wywołują dyskusję TikTok Music […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →