oscars.org /materiały prasowe

Oscary 2021 – gdzie obejrzeć krótkometrażowe dokumenty walczące o statuetkę?


16 marca 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Już 25 kwietnia zostaną rozdane nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jest jeszcze czas – zobaczcie wszystkie krótkometrażowe produkcje dokumentalne, które w tym roku powalczą o Oscara.

Najdziwniejsze Oscary w historii?

Miniony rok dla kultury był trudny – koronawirus skutecznie zbojkotował festiwalowy sezon, spowodował opóźnienie prac na planach filmowych, a to m.in. przełożyło się na przesuwanie premier. Większości produkcji, które ukazały się w 2020 roku nie dane nam było zobaczyć w kinie. Wśród nominowanych do Oscarów produkcji prym wiedzie Mank Davida Finchera, a niedaleko za nim – pod względem ilości, oczywiście – plasują się Nomadland, Ojciec, Proces Siódemki z Chiago, czy Obiecująca. Młoda. Kobieta. Technika oczywiście umożliwiła wcześniejsze zapoznanie się z konkursowymi pozycjami, jednak nie da się ukryć, że w tym przypadku streaming nie zastępuje dużego ekranu.

Oscary - zobacz wszystkie nominowane dokumentalne filmy krótkometrażowe
Ojciec, 2020

Oscary – znamy oficjalne nominacje przeczytaj

Studyjne kina być może poratują w tym względzie wszystkich zainteresowanych, przynajmniej, dopóki działają. Moim zdaniem – warto korzystać.

93rd Oscars Nominations

Oscary 2021 – najlepsze krótkometrażowe filmy dokumentalne

Wiadomo, jakie kategorie cieszą się największą popularnością. I że raczej nie są to te, tyczące się dokumentów.

Błąd. Ta konkretna forma budzi coraz większe zainteresowanie, co widać szczególnie pośród przeciętnych konsumentów kultury. Z tego względu, postanowiliśmy Wam przybliżyć krótkometrażowe produkcje walczące o Oscara. Wszystkie z nich można bez problemu obejrzeć online, a zdecydowaną większość – za darmo.

Colette – reż. Anthony Giacchino

Tytułową bohaterką filmu jest 90-letnia Colette Marin-Catherine. Kobieta po latach postanawia stawić czoła przeszłości i w rocznicę rozpoczęcia procesów norymberskich decyduje się odwiedzić obóz koncentracyjny Mittelbau-Dora, w którym zginął jej brat. Przez 74 lata kategorycznie nie zgadzała się na wyjazd do Niemiec, lecz dzięki studentce historii, Lucie, kobieta przełamuje swoje słabości. Dokument jest poruszającą historią przeżywania straty bliskiego, radzenia sobie z bólem, a także opowieścią o więzi spajającej różne pokolenia i wyniszczających efektach radykalizmów.

A Concerto Is a Conversation – reż. Ben Proudfoot, Kris Bowers 

To szczególny obraz, także ze względu na swego bohatera. Jest nim jeden z utalentowanych filmowych kompozytorów, jego nadzieja i gwiazda. Jeszcze nim skończył trzydzieści lat, stworzył soundtrack do wyróżnionego na Oscarach Green Book. Niedługo ukaże się biograficzny film o Arethcie Franklin zatytułowany Respect – również z jego muzyką. Kris Bowers ma aspiracje i ma również olbrzymią szansę, by naprawdę zaistnieć. Mimo odnoszonych sukcesów, boryka się z dręczącymi go wątpliwościami. Ben Proudfoot w swoim dokumencie rysuje intymną sylwetkę artysty, zmagającego się z dyskryminacją na tle rasowym. „Zastanawiałem się, czy pasuję do tych przestrzeni” – opowiada bohater, który niedawno zagrał koncert skrzypcowy For a Younger Self w Walt Disney Concert Hall w Los Angeles. Jego szczere wypowiedzi są uzupełnieniem estetycznych kadrów oraz dźwięków, dobranych ze szczególną starannością.

Do Not Split – reż. Anders Hammer 

Field of Vision – Do Not Split from Field of Vision on Vimeo.

Honkong, marzec 2019. Dwa lata temu miały tam miejsce masowe protesty. Ludzie wyrażali swój przeciw wobec ustawy, pozwalającej na ekstradycję obywateli do Chińskiej Republiki Ludowej. Manifestacje bynajmniej nie należały do spokojnych – marsze prędko eskalowały do regularnych walk ulicznych, w ciągu których dochodziło do rozmaitych aktów przemocy oraz licznych aresztowań. Reżyser, Anders Hammer śledzi przebieg zamieszek i próbuje wejrzeć w głąb konfliktu, dotrzeć do jego źródła.

Hunger Ward – reż. Skye Fitzgerald 

Jest to trzecia i ostatnia część trylogii, nazwana przez samego twórcę, kinem humanitarnym. Skye Fitzgerald ponownie wypuścił się z kamerą na Bliski Wschód i tym razem za swój cel obrał Jemen. Hunger Ward wcale niedelikatnie porusza temat głodu, z jakim zmagają się mieszkańcy Jemenu – blisko 10 milionów osób. Reżyser obrazuje pracę lekarzy oraz pielęgniarek w tamtejszych ośrodkach pomocy. Nieustannie podkreśla przy tym problem niedożywienia, który pomimo znacznego postępu cywilizacyjnego, nadal nie został rozwiązany. Skye Fitzgerald w swym oficjalnym oświadczeniu podkreśla:

Film ma na celu wywołanie dyskusji na temat wciąż toczącej się wojny, która została zapomniana

Hunger Ward otrzymał nominację do Oscarów, a także trafił do programu wirtualnej odsłony berlińskiego Human Rights Film Festival. Tam właśnie można go obejrzeć – po uprzedniej rejestracji.

A Love Song For Latasha – reż. Sophia Nahli Allison 

Nastoletnia Latasha Harlins weszła do małego sklepu spożywczego w Los Angeles, który należał do pochodzącej z Korei Południowej Soon Ja Du. Kobieta zauważyła, że dziewczyna próbuje ukraść sok pomarańczowy, a kiedy ta się nie przyznała, wywiązała się szarpanina. Zakończyła się bardzo niefortunnie – strzałem oddanym w głowę Latashy. Jej śmierć nie pozostała niezauważona i była głównym powodem ulicznych protestów w 1992 roku. Dokument Sophii Nahli Allison znajdziecie na Netflixie pod tytułem Piosenka dla Latashy. Jest on nie tylko upamiętnieniem zmarłej dziewczyny, ale i przestrogą przed postępującą, nieuzasadnioną przemocą.

Już 25 kwietnia zostaną rozdane nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jest jeszcze czas – zobaczcie wszystkie krótkometrażowe produkcje dokumentalne, które w tym roku powalczą o Oscara. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →