"Prime Time", kadr z filmu

Oscary 2022. Który z czterech filmów będzie polskim kandydatem do prestiżowej nagrody?


02 września 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Oscary 2022 będą 94. ceremonią wręczenia nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Według planu, odbędzie się ona 27 marca przyszłego roku w Los Angeles. Już jutro zaś poznamy polskiego kandydata do Oscara, który zostanie wyłoniony spośród czterech produkcji.

Oscary 2022 – wkrótce poznamy polskiego pretendenta

Nadchodąca gala Oscarów będzie – podobnie, jak wszystkie odradzające się uroczystości – wydarzeniem niezwykłym. Zeszły rok nie był zbyt łaskawy dla kina. Nawet zapaleni kinomaniacy musieli się wstrzymać i przeczekać z obejrzeniem nominowanych lub nawet nagrodzonych już filmów do czasu rozluźnienia obostrzeń pandemicznych. Sama obejrzałam ledwie kilka tytułów spośród wszystkich produkcji rywalizujących o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej. Oczywiście online, co też odebrało temu pewną dozę celebracji. Wierzę, że są takie filmy, które mimo technicznych możliwości, lepiej jednak ogląda się w kinie. Te studyjne często też rozwiązują problem skrzypiącego odgłosu jedzenia popcornu tuż nad uchem.

Przeczytaj: Oscary 2021 – znamy zwycięzców tegorocznej gali

Oscary 2022 zostaną rozdane 27 marca, a już jutro, 3 września, oficjalnie poznamy polskiego kandydata do tych prestiżowych nagród. Polski Instytut Sztuki Filmowej rozważa cztery kandydatury, które zostaną poddane ocenie przez jury pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej. W skład gremium wchodzą także Radosław Śmigulski, Sean Bobbit, Jan A. P. Kaczmarek, Małgorzata Szczepkowska-KalembaŁukasz Żal.

Oscary 2022  polscy kandydaci do Oscarów

Oscary 2022 – wybór spośród czterech

PISF bierze pod uwagę cztery produkcje, spośród których wybierze jedną, która później będzie reprezentować Polskę na Oscarach 2022 w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Pierwsza z nich to Prime Time, thriller wyreżyserowany przez Jakuba Piątka, który był wyświetlany m.in. na festiwalu Sundance. Główną rolę gra w nim Bartosz Bielania, a film rozgrywa się w ostatnią noc 1999 roku. Drugą propozycją jest obraz Jana P. Matuszyńskiego Żeby nie było śladów. Produkcja jest osadzona na kanwie reportażu Cezarego Łazerewicza o zabójstwie Grzegorza Przemyka. Ponadto, gremium rozważa również Najmro – komedię kryminalną Mateusza Rakowicza oraz Hiacynta wyreżyserowanego przez Piotra Domalewskiego.

Macie swojego faworyta?

Oscary 2022 będą 94. ceremonią wręczenia nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Według planu, odbędzie się ona 27 marca przyszłego roku w Los Angeles. Już jutro zaś poznamy polskiego kandydata do Oscara, który zostanie wyłoniony spośród czterech produkcji. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →