fot. Silvia Pogoda

Natalia Przybysz śpiewa Korę po raz pierwszy. Oto “Manifest Kory 27.11.2012”


10 listopada 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Natalia Przybysz prezentuje pierwszą zapowiedź niezwykłego albumu Zaczynam się od miłości z muzycznymi interpretacjami niepublikowanych dotąd tekstów Kory. Mimo upływu lat, manifest artystki z 2012 roku jest dziś wciąż wyjątkowo aktualny.

Nieśmiertelna Kora

Ostatnio w polskiej popkulturze coraz częściej przytacza się postać Kory. Niedawno ukazał się przecież nowy koncept album Ralpha Kaminskiego z fenomenalnymi reinterpretacjami piosenek liderki Maanamu. Pamięć o tak wielkiej dla polskiej muzyki rozrywkowej artystki wskrzesili w swojej twórczości również tacy wokaliści i wokalistki, jak Ramona Rey, Kamil Kowalski, Miuosh czy Bovska. I dobrze, bo kto jak nie oni ma tę pamięć kultywować?

Zobacz również: Jego inspiracją była Kora i las – wywiad z Kamilem Kowalskim

Natalia Przybysz to niewątpliwie wyjątkowa kobieta na polskiej scenie muzycznej. Intrygująca, dosadnie i bez przybierania zbędnych masek śpiewająca i mówiąca o tym co myśli, co czuje i co ją mierzi. Kobieta z klasą i gracją, która jednocześnie dobrze zna cienie muzycznego rock’n’rolla. Czy tylko ja dostrzegam tu wyraźne podobieństwo między starszą z sióstr Przybysz a liderką legendarnej grupy Maanam?

Natalia Przybysz – Krakowski Spleen

Natalia Przybysz zaśpiewa Korę, jakiej jeszcze nie znamy. Znamy szczegóły albumu Zaczynam się od miłości

Myślę, że jednak nie bez powodu to właśnie Natalia Przybysz stała się pierwszą i jak na razie jedyną wokalistką, której Kamil Sipowicz, wdowiec po Korze, powierzył nigdy dotąd nie zaśpiewane teksty swojej żony. Efektem zderzenia tych dwóch wyjątkowych, kobiecych energii i przede wszystkim – wrażliwości muzycznych, będzie niecodzienny album, zatytułowany Zaczynam się od miłości.

Tytuł ten słusznie może brzmieć dla Was znajomo. Zaczynam się od miłości to bowiem parafraza zbioru tekstów Kory wydanych w formie książki Miłość zaczyna się od Miłości. Zawartością albumu, który ujrzy światło dzienne wiosną 2022 roku, będzie muzyczna interpretacja niewydanych dotąd w formie piosenek tekstów legendy polskiej sceny muzycznej. Zarówno tych, napisanych z zamiarem zaśpiewania, poezji, jak i mniej artystycznych zapisków Kory. Na albumie znajdą się również autorskie piosenki Natalii Przybysz, zainspirowane pracą nad tym projektem.

Natalia Przybysz Manifest Kory Zaczynam się od miłości
Kora – “Miłość zaczyna się od Miłości”

To wielka odpowiedzialność – takie zadanie. Zaśpiewać teksty ikony w sposób jak najbardziej subiektywny i szczery, a jednocześnie oddając hołd najjaśniejszej z gwiazd firmamentu polskiej piosenki. Słowa Kory traktowałam jak perły z dna morza. Starałam się nie brać więcej, niż było konieczne, by piosenka miała korzenie i skrzydła, by mogła rosnąć, żyć i lecieć. Minęły miesiące od dnia, w którym Kamil Sipowicz zaproponował mi, żebym wzięła te teksty i spróbowała je zaśpiewać, a chwilą, w której przeczytałam pierwsze zdanie, które do mnie przemówiło. Melodie przychodziły do mnie nocami. Kora mi się śniła. Zdecydowanie działy się rzeczy kosmiczne, a ja do końca tego procesu nie byłam pewna czy dobrze robię i czy to wszystko w pełni moja dzieło.
Praca z moim zespołem była jak czytanie sobie w myślach – magiczna, zdrowa i szybka. Bardzo im za to dziękuję. Po nagraniach daliśmy sobie prawo poczuć smutek, po tym cudnym procesie, który się zakończył. Poezja Kory z precyzją akupunktury dotykała często rdzenia mojej emocjonalnej konstrukcji. Wiem, że nie jestem jedyną jej pacjentką, mam nadzieję że moje melodie pomogą mocniej działać jej medycynie

– pisze o swoim nadchodzącym albumie Natalia Przybysz.

Manifest Kory z 2012 nadal aktualny w 2021

Najnowszy utwór Natalii Przybysz, ukazuje nam nieco szersze spektrum projektu Zaczynam się od miłości i uchyla rąbka tajemnicy w kontekście tego, czego możemy się po nim spodziewać. To dość nietypowa zapowiedź albumu, bowiem wybór artystki padł na melorecytowany Manifest Kory 27.11.2012, która to pisała w swoich dziennikach:

Wpierajcie słabszych, walczcie o swoje małe wolności mądrze i odpowiedzialnie. Trzeba być mądrym. I cierpliwym. Razem Wytrwamy!

Mimo upływu prawie dziewięciu lat, Manifest Kory jest nadal niezwykle aktualny, zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń polityczno-społecznych w Polsce, co tylko obrazuje przykrą refleksję na temat tego, że przez tyle czasu niewiele się zmieniło. Tekst Kory z 2012 roku nawołuje bowiem do walki o wolność, prawa obywatelskie, prawa zwierząt, prawo do intymności, miłości, zgromadzeń i edukacji. O wszystko to, o co wciąż walczymy na ulicach w 2021 roku.

Natalia Przybysz – Manifest Kory 27.11.2012, posłuchaj!

Natalia Przybysz prezentuje pierwszą zapowiedź niezwykłego albumu Zaczynam się od miłości z muzycznymi interpretacjami niepublikowanych dotąd tekstów Kory. Mimo upływu lat, manifest artystki z 2012 roku jest dziś wciąż wyjątkowo aktualny. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →