Nadchodzi Super Bowl, czyli co musisz wiedzieć o święcie futbolu amerykańskiego i popkultury? [część I]


02 lutego 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Futbol amerykański to najpopularniejszy sport w USA, który staje się coraz bardziej popularny również w naszym kraju. W Polsce nie tylko przybywa kibiców NFL (National Football League), ale również i naszej rodzimej ligi, którą organizuje oficjalnie uznany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Związek Futbolu Amerykańskiego. Zapraszamy na mały niezbędnik zasad!

Idealną okazją, by zacząć przygodę z tym sportem, jest zbliżający się finał najlepszej ligi świata, czyli Super Bowl. Wielkie święto w amerykańskim stylu. Najlepszy sport, jedzenie, reklamy, rozrywka i duże pieniądze. Pomimo tego, że zasady futbolu potrafią być zawiłe (przynajmniej na pierwszy rzut oka), to są informacje, które wystarczą, żeby z przyjemnością obejrzeć swój pierwszy mecz.

Futbol amerykański, na czym polega

Podstawy futbolu amerykańskiego

Mecz rozgrywany jest na 120-jardowym (110-metrowym) boisku, o szerokości 53 jardów (48.8 metrów) między dwoma drużynami, które liczą maksymalnie 53 zawodników. Na boisku jednak znajdują się dwie 11-osobowe formacje, a zmiany prowadzone są w systemie powrotnym, czyli gracze mogą się ze sobą dowolnie zmieniać, nie ma żadnych ograniczeń.

Wyróżniamy 3 grupy zawodników:

 1. atak – ich zadaniem jest zdobywanie punktów, wśród nich można wyróżnić:
  rozgrywającego – generał ofensywy, ma za zadanie podawać piłkę,
  biegaczy – mają za zadanie biegać z piłką,
  skrzydłowych – zazwyczaj najszybsi zawodnicy z ataku, łapią piłkę rzuconą przez rozgrywającego,
  tight endów – w zależności od taktyki wybiegają do podań lub pomagają blokować,
  ofensywnych liniowych – są to najwięksi zawodnicy, broniąc swojego rozgrywającego.
 2. obrona – dzielimy ich na:
  defensywnych liniowych – gracze pierwszej linii obrony, próbują dostać się przez linię ofensywną i powalić rozgrywającego lub zawodnika z piłką,
  linebackerów – zawodnicy drugiej linii obrony, są odpowiedzialni (w zależności od schematu zagrywki) za powstrzymywanie biegów,
  defensive backs – kryją swojego przeciwnika bezpośrednio lub przypisaną strefę).
 3. formacje specjalne – zawodnicy biorący udział przy kopnięciach, tzw. “snapach” lub w powrotach z piłką.
Futbol amerykański zasady, super bowl

Zasady gry

Spotkanie rozpoczyna się od kopnięcia, tak zwanego „kickoff”. Atakujący mają 4 próby, żeby przejść 10 jardów. Mogą to zrobić podając piłkę do przodu lub do tyłu, lub biegnąc z nią. Jeżeli się to uda, próby liczone są od nowa. Mecz trwa 4 kwarty po 15 minut (w Polsce gra się po 12 lub 10 minut) i wygrywa drużyna, która na koniec ma największą liczbę punktów. W przypadku remisu następuje dogrywka, która musi skończyć się przyłożeniem lub punktami po zmianie posiadania. Te zasady mogą różnić się w zależności od ligi.

Zdobywanie punktów

Jak można je zdobywać? Istnieje na to kilka sposobów:

 • 6 punktów – to najwięcej ile można zdobyć za jednym razem. Taką ilością premiowane są:
  przyłożenia (touchdown), czyli moment kiedy piłka (będąca w posiadaniu atakującego) przekracza linię pola punktowego przeciwnika (endzone). Może to stać się, kiedy zawodnik ofensywy wbiegnie w endzone lub kiedy stojąc w nim, złapie piłkę.
 • 3 punkty – zdobyte przez kopnięcie na bramkę, odbywa się najczęściej jeżeli drużyna ataku nie zdobyła 10 jardów w 3 próbach, ale jest blisko endzone. Wówczas pojawiają się formacje specjalne i następuje kopnięcie z pola.
 • 2 punkty – tutaj istnieją głównie trzy możliwości, ale zazwyczaj dzieje się to po tzw. podwyższeniu, akcji ofensywnej.
 • 1 punkt – kopnięcie między słupy po zdobyciu przyłożenia.

Tampa Bay Buccaneers vs Kansas City Chiefs

Tegoroczny finał NFL pomiędzy Kansas City Chiefs, a Tampa Bay Buccaneers jest czymś więcej niż „zwykłym spotkaniem” finałowym. To nie tylko pojedynek dwóch najlepszych drużyn sezonu i potyczka ekip, które znakomicie spisywały się w playoffach, ale także – a może przede wszystkim – starcie przeszłości z przyszłością!

Przeszłość:
Tom Brady #12 – rozgrywający (quaterback), 43 lata.
Zwycięzca aż 6 Super Bowl i zawodnik niemal jednogłośnie nazywany największym sportowcem w historii dyscypliny. O fenomenie Toma niech świadczy to, że w swoich 21 sezonach (z czego tylko w 19 występował) dotarł aż do 10 finałów ligi! I to w lidze, gdzie (nie bez powodu) mówi się, że utrzymanie się na topie zbyt długo nie jest możliwe. Tom jest dla NFL czymś więcej. Jest pewnego rodzaju symbolem, bowiem z odległej 6 rundy draftu (selekcji zawodników po studiach) wszedł na salony, rozgościł się i niemal z marszu zajął tron. Tron, którego nie oddał przez dwie dekady! Jeśli Tom zdobędzie tytuł w tym roku, będzie miał na koncie więcej Super Bowl niż JAKAKOLWIEK (UWAGA!) drużyna w historii!

Tom Brady futbol amerykański

Przyszłość:
Patrick Mahomes #15 – rozgrywający (quaterback), 25 lat.
Syn byłego zawodowego gracza baseballu. Po roku „przygotowań” i debiutanckim sezonie spędzonym na ławce, wszedł w ligę z drzwiami, futryną i kawałkiem ściany, zostając pierwszym od czasów legendarnego Peytona Manninga, który rzucił 5000 jardów oraz 50 przyłożeń. Następnie zdobył tytuł MVP i na ostatniej prostej przegrał w AFC Championship (odpowiednik półfinału ligi) z… Tomem Brady’m i jego Patriots! Kolejny rok przyniósł nieco mniej imponujące liczby, ale znacznie lepszy wynik.

Patrick Mahomes futbol amerykański

Super Bowl LV “fun facts”

 1. Tampa Bay to pierwsza drużyna ery Super Bowl, która zagra mecz o finał na własnym boisku, tzw. “Ray Jay” – Raymond James Stadium.
 2. Tom Brady został pierwszym rozgrywającym ligi, który gra w Super Bowl od 3 dekad!
 3. Patrick Mahomes jest najmłodszym rozgrywającym w historii ligi, który dotarł ze swoją drużyną do 3 finałów.
 4. Gdyby Green Bay Packers pokonali Tampa Bay i grali w Super Bowl z Chiefs, to byłaby to powtórka Super Bowl z 1967 roku.
 5. Cena 30 sekundowego spotu reklamowego podczas tegorocznego Super Bowl wynosi ok. 5.6 miliona dolarów.

Mecz wystartuje o godzinie 00:30 polskiego czasu, a można go obejrzeć na kanale CBS, np. poprzez platformę CBS All Access.

futbol amerykański na czym polega

Super Bowl 2021 – gdzie emisja meczu, jak obejrzeć w Polsce?

Według najnowszych informacji, Super Bowl 2021, czyli najważniejszy mecz dla fanów futbolu amerykańskiego będzie można obejrzeć również w Polsce. Emisja jest zaplanowana na kanale TVP Sport, na stronie TVPSPORT.PL oraz w aplikacji mobilnej.

Początek transmisji w niedzielę 7 lutego o 23:35. Mecz rozpocznie się około godziny 0:30.

Link do transmisji Super Bowl 2021 w TVP Sport

materiał powstał we współpracy z NFLPolska.com


Idę w Tango

Dzięki aplikacji Tango masz natychmiastowy dostęp do najciekawszych wydarzeń w swoim mieście i nie tylko. Pobierz Tango, aby nie przegapić żadnej nowości.

Aplikacja do ściągnięcia za darmo w sklepach Google Play i Apple Store.

Tango Rytmy

Futbol amerykański to najpopularniejszy sport w USA, który staje się coraz bardziej popularny również w naszym kraju. W Polsce nie tylko przybywa kibiców NFL (National Football League), ale również i naszej rodzimej ligi, którą organizuje oficjalnie uznany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Związek Futbolu Amerykańskiego. Zapraszamy na mały niezbędnik zasad! Zobacz także […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →