Manufaktura w Łodzi, fot. Pixabay License

Łódź jedynym polskim miastem w rankingu National Geographic Traveler


19 listopada 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Łódź została wyróżniona w międzynarodowym rankingu. Pismo National Geographic Traveler uznało stolicę województwa łódzkiego jednym z dwudziestu pięciu miejsc na świecie, które warto odwiedzić w przyszłym roku.

Łódź w prestiżowym zestawieniu

Jak informuje Urząd Miasta Łodzi, redakcja National Geographic Traveler wyróżniła miasto w centralnej Polsce w rankingu Best of the World. Amerykańskie pismo typuje dwadzieścia pięć miejsc z nadesłanych zgłoszeń od lokalnych redakcji z całego świata. Wybrane lokalizacje uznawane są przez redakcję National Geographic jako miejsca, które należy odwiedzić.

Na przyszły rok redakcja wytypowała miejsca w pięciu kategoriach: Natura, Kultura, Przygoda, Dla Rodzin oraz Zrównoważony Rozwój. W ostatniej z wymienionych wygrała m.in. Łódź. Stolica województwa łódzkiego otrzymała prestiżowe wyróżnienie jako jedyne polskie miasto w całym zestawieniu.

Zobacz: Wiedźmin wraca do Łodzi. Powstaje ogromny mural

Redakcja NGT uhonorowała miasto za zmiany, które zaszły oraz za te, które są w procesie realizacji. Łódź przechodzi rewitalizację terenów poprzemysłowych, wdraża szereg “zielonych” rozwiązań, wprowadza nowe funkcje w zabytkowych fabrykach. Znaczenie dla redakcji miał również tytuł Miasta Filmu UNESCO otrzymany ze względu na filmową historię miasta.

Obecność Łodzi na liście Best of the World 2022 to wielkie wyróżnienie i wspaniała promocja dla tego jednego z najciekawszych polskich miast. Jestem pod wrażeniem tego, jak się ostatnio zmienia, jak dba o swoją postprzemysłową tożsamość, rewitalizuje dawne fabryki zamieniając je w centra życia i spotkań mieszkańców, a jednocześnie staje się liderem zrównoważonego rozwoju. Kiedyś najbardziej uprzemysłowione z naszych miast, dziś ma ambicję stać się najbardziej zielonym.

– zapewnia Agnieszka Franus, redaktorka naczelna National Geographic Polska i National Geographic Traveler
łódź national geographic traveler
fot. materiały prasowe Urząd Miasta Łodzi

National Geogpraphic Traveler – jakie miejsca wyróżniono oprócz Łodzi?

W kategorii Zrównoważony Rozwój, oprócz Łodzi, wytypowano jeszcze cztery miejsca. Park Narodowy Chimanimani w Mozambiku, Zagłębie Ruhry, Parque Nacional Yasuni w Ekwadorze oraz National Columbia Gorge Scenic Area w Stanach Zjednoczonych. Wyniki pozostałych kategorii podajemy poniżej.

Kultura

Góra Jingmai, Junnan, Chiny
Miejsce narodzin brytyjskiego punk rocka, Tin Pan Alley w Londynie
Hokkaido, Japonia
Wyspa Procida, Włochy
Atlanta, Stany Zjednoczone

Natura

Caprivi Strip, Namibia
Heart of the Continent Dark Sky Initiative, Stany Zjednoczone
Jezioro Bajkał, Rosja
Maya Forest, Meksyk
Great Ocean Road, Australia

Przygoda

Szlak rowerowy wzdłuż Sekwany, Francja
El Camino de Costa Rica, Kostaryka
Nepisiguit Mi’gmaq Trail, Kanada
Palau National Sanctuary, Palau
Araphoe Basin, Stany Zjednoczone

Rodzina

Rejs po Dunaj, Węgry, Austria, Niemcy
Szlak Licyjski, Licja, Turcja
Alhambra, Hiszpania
Bonaire National Marine Park, Holandia
Wschodnie Wybrzeże, Stany Zjednoczone

Łódź została wyróżniona w międzynarodowym rankingu. Pismo National Geographic Traveler uznało stolicę województwa łódzkiego jednym z dwudziestu pięciu miejsc na świecie, które warto odwiedzić w przyszłym roku. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →