kadr z filmu „Avatar: Istota wody”

James Cameron wyciął z „Avatara: Istoty wody” sceny strzelanin. „Jest mi niedobrze na myśl o tym, co się dziś dzieje”


28 grudnia 2022

Podziel się newsem:

James Cameron wyznał, że Avatar: Istota wody zawierał oryginalnie o wiele więcej scen akcji, w skład których wchodziło użycie broni palnej. Reżyser postanowił wyciąć je z filmu. Dlaczego?

James Cameron nie zamierza dłużej fetyszyzować broni

Przez ostatnie miesiące James Cameron udzielił naprawdę wielu wywiadów dotyczących Avatara: Istoty wody. Część z nich można oczywiście uznać za przejaw zbyt wielkiego ego, część pozwala patrzeć na Kanadyjczyka nieco przychylniejszym okiem. Reżyser wyjawił, że w oryginalnej wersji filmu było o wiele więcej scen akcji z udziałem broni palnej. Postanowił jednak je wyciąć. Co było tego przyczyną?

Wyciąłem około dziesięciu minut filmu, które skupiały się na strzelaninie. Chciałem pozbyć się tego okropieństwa, znaleźć balans pomiędzy mrokiem a światłem. W filmie oczywiście musi być zarysowany konflikt, ale przemoc i akcja są tą samą rzeczą. Zależy, jak się na nie patrzy. Jest to dylemat, przed którym staje każdy reżyser filmu akcji, a za takiego jestem uznawany. Czasem myślę o filmach, które zrobiłem w przeszłości i nie wiem, czy dziś chciałbym je zrobić. Nie wiem, czy chciałbym fetyszyzować broń tak, jak zrobiłem to ponad trzydzieści lat temu w Terminatorach. Jest mi niedobrze na myśl o tym, co się dziś dzieje w temacie broni. Na szczęście mieszkam obecnie w Nowej Zelandii, gdzie posiadania broni palnej zakazano w 2019 roku, już dwa tygodnie po koszmarnej strzelaninie w meczecie

– mówił James Cameron w wywiadzie dla Esquire Middle East.

James Cameron nawiązał tu do zamachów w Christchurch, które miały miejsce 15 marca 2019 roku. Australijczyk Brenton Harrison Tarrant w ciągu kilkunastu minut wtargnął do dwóch meczetów, gdzie zastrzelił 51 osób, a ranił 40 innych. Otrzymał wyrok dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości wcześniejszego zwolnienia. Był to pierwszy taki wyrok w historii Nowej Zelandii.

James Cameron wyciął z „Avatara: Istoty wody” sceny strzelanin. „Jest mi niedobrze na myśl o tym, co się dziś dzieje”
kadr z filmu Avatar: Istota wody

Czy James Cameron przebije samego siebie?

Dekadę po wydarzeniach z pierwszego Avatara Jake i Neytiri wiodą spokojne, rodzinne życie. Ich sielanka zostaje jednak zakłócona przez ziemską korporację, która powróciła na Pandorę. Jake i Neytiri zmuszeni są szukać schronienia u wodnych plemion zamieszkujących planetę. Film Jamesa Camerona zarobił na świecie już ponad miliard dolarów.

Avatar: Istota wody – zwiastun

James Cameron wyznał, że Avatar: Istota wody zawierał oryginalnie o wiele więcej scen akcji, w skład których wchodziło użycie broni palnej. Reżyser postanowił wyciąć je z filmu. Dlaczego? Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: Jeśli dostajesz w Hollywood […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →