Guma do żucia zastąpi tradycyjne kółka do deskorolek?


12 kwietnia 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Przełomowa koncepcja francuskich badaczy może zrewolucjonizować świat skateboardingu, który już niedługo może stać się jeszcze bardziej eko niż dotychczas. Zużyte gumy do żucia będą w stanie przydać się w przyszłości do tworzenia nowych kółek do deskorolek.

Gumy do żucia – najbardziej uciążliwe, niebiodegradowalne odpady na świecie

Gumy do żucia to jedne z najbardziej uciążliwych odpadów na świecie. Są niesforne, bo przyklejają się gdzie popadnie, a jak już się przykleją i zaschną – trudno je usunąć. Dodatkowo, co najgorsze, przysmaki te nie ulegają biodegradacji. Gumy do żucia to, obok niedopałków papierosów, papierków i przeróżnej maści opakowań, najczęściej spotykane śmieci na ulicach naszych miast. Tak, gumy do żucia to również śmieci, które zamiast na chodnik, powinny za każdym razem trafiać do koszy.

Według aktualnych badań każdego roku do zbiorników wodnych na całym świecie trafia aż do 100 tysięcy TON gum do żucia. Ta liczba robi ogromne wrażenie i od lat trapi międzynarodowych ekologów i naukowców. Do tej pory problem ten zdawał się nie do rozwiązania, nawet pomimo coraz licznej powstających, proekologicznych strategii produkcji gum do żucia. Aż do ostatniego odkrycia dwóch Francuzów – Viviana Fishera oraz Hugo Maupetita.

Kółka do deskorolek z gumy do żucia
materiały prasowe Viviana Fishera i Hugo Maupetita

Przełomowa koncepcja Viviana Fishera oraz Hugo Maupetita

Para studentów wzornictwa w szkole L’Ecole de design Nantes Atlantique, przyjrzała się dokładniej składowi gum do żucia. Wchodzą w niego bowiem elastyczne substancje, wykorzystywane chociażby przy produkcji wykładzin, uszczelek, obuwia oraz mebli. To doprowadziło ich do koncepcji, w ramach której gumy do żucia mogłyby być ponownie wykorzystywane do tworzenia… kółek do deskorolek!

Pomysł francuskich studentów zakładka, że na ulicach dużych miast miałyby się pojawić specjalne tablice, do których przechodnie mogliby przyklejać swoje wyżute już gumy, zamiast wypluwać je na chodnik. Zebrane w ten sposób materiały zostałyby zamienione w specjalnych fabrykach na nowe kółka dla miłośników deskorolek.

Kółka do deskorolek z gumy do żucia
materiały prasowe Viviana Fishera i Hugo Maupetita

Gumy do życia będą w przyszłości wykorzystywane do produkcji kółek do deskorolek?

Projekt ten pozostaje jak na razie jedynie w fazie hipotetycznych rozważań, Fisher i Maupetit stworzyli go bowiem w ramach zaliczenia przedmiotu, jednak wdrożenie ich koncepcji w życie wydaje się naprawdę sensowne. Nie tylko przyczyniłoby się ono do realnej walki z zaśmieceniem środowiska, ale również skutecznie zmniejszałoby produkcję kolejnych odpadów, nadając zamiast tego nowe życie tym już istniejącym. Sami autorzy koncepcji mówią o swoim pomyśle:

Nasz system mógł zostać uruchomiony tutaj, w Nantes, ale jest przeznaczony do użytku w całej Europie! Dzięki takiej współpracy możemy oczyścić miasta i uczynić je lepszymi, bardziej zielonymi i kolorowymi dla młodych ludzi.

W swoją teoretyczną inicjatywą, studenci zaangażowali również znane marki takie jak VANS, czy Mentos, które miałyby współpracować przy promocji projektu Fishera i Maupetita. Zobaczcie, jak według Francuzów mogłyby prezentować się nowe, kolorowe kółka do deskorolek, powstałe ze zużytych gum do życia we współpracy dwóch wspomnianych wyżej brandów.

Kółka do deskorolek z gumy do żucia
materiały prasowe Viviana Fishera i Hugo Maupetita

Jeśli jesteście fanami skateboradingu – dajcie znać co sądzicie o tym pomyśle Viviana Fishera i Hugo Maupetita!

Przełomowa koncepcja francuskich badaczy może zrewolucjonizować świat skateboardingu, który już niedługo może stać się jeszcze bardziej eko niż dotychczas. Zużyte gumy do żucia będą w stanie przydać się w przyszłości do tworzenia nowych kółek do deskorolek. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →