Nowa funkcja Google Maps. Aplikacja pokaże trasy generujące mniejszy ślad węglowy


14 kwietnia 2021

Podziel się newsem:

Kolejną rewolucyjną koncepcję w kontekście ekologii i dbania o środowisko prezentuje aplikacja Google Maps, która już niedługo będzie wskazywała tzw. zielone trasy, generujące mniejszy ślad węglowy.

Nowe funkcje Google Maps, które pomogą kierowcom bardziej dbać o środowisko

Niestety, nie każdy podróżujący jest w stanie przesiąść się na rower, tramwaj, pociąg, czy inny środek transportu publicznego bądź innego, generującego mniej szkodliwych zanieczyszczeń. Nie pozbędziemy się tak szybko samochodów z dróg, a tym samym, wydzielanych przez nie do atmosfery spalin. Ekolodzy wciąż jednak szukają rozwiązań, które pozwoliłyby skutecznie zmniejszyć te szkodliwe emisje.

Innowacyjne narzędzie mogące pomóc w walce z tym problemem zamierza wdrożyć w swoje działanie popularna aplikacja mobilna z funkcją nawigacji, z której korzystają miliony kierowców na całym świecie – Goggle Maps. Już niedługo, poza wybraniem najkrótszej, najszybszej, czy najtańszej trasy, będziemy mogli również wybrać taką, która będzie generowała najmniejszy ślad węglowy.

Google Maps pokaże trasy z mniejszą emisją śladu węglowego
Google Maps – ekologiczne trasy

Google Maps wprowadzi ekologiczne „zielone trasy”

Aplikacja przy wyznaczaniu takiej, przyjaznej środowisku trasy będzie brała pod uwagę kilka czynników. Wśród nich znajdą się między innymi aktualne natężenie ruchu, w tym również światła i ewentualne korki, kąt nachylenia terenu, zdjęcia satelitarne, czy Street View. Po uruchomieniu aplikacji i wybraniu celu naszej podróży, w pierwszej kolejności zostaniemy zapytani właśnie o to, czy chcemy skorzystać z opcji przyjaznej środowisku.

Dodatkowo, wykorzystując zalety sztucznej inteligencji, aplikacja pokaże nam również ewentualne alternatywne trasy wykorzystujące inne środki transportu i porówna czas, jaki zyskamy bądź stracimy przesiadając się na coś innego, niż samochód.

Nowa funkcja Google Maps z pewnością pomoże kierowcom, którzy nie są w stanie zrezygnować z podróży samochodem, ale dobro planety jest dla nich mimo wszystko równie ważne. Z kolei tych, którym kwestie związane z ekologią są nadal obojętne, pomoże bardziej uświadamiać. Przede wszystkim jednak przyczyni się ona również do walki z emisją zbędnych zanieczyszczeń i walką o lepszą kondycję środowiska, w którym żyjemy.

Trasy generujące mniejszy ślad węglowy od Google Maps – kiedy wejdą w życie?

Z nowych, „zielonych tras” od Google Maps jako pierwsi będą mogli skorzystać mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, ponieważ to właśnie tam wskaźnik emisji spalin jest jednym z największych na świecie. Dodatkowo, już 22 kwietnia, czyli w Międzynarodowy Dzień Ziemi, w USA odbędzie się szczyt klimatyczny. Z kolei już od czerwca aplikacja będzie informować także o tym, że wjeżdżamy do stref niskiej emisji spalin, które już obowiązują w wybranych krajach, między innymi w Niemczech, Francji, Hiszpanii czy Holandii. Google Maps podpowie nam alternatywne środki transportu w tych obszarach.


Panel z pogodą i nawigacja na wielu piętrach, czyli co nowego w Google Maps w najbliższym czasie?

Google, poza ekologicznymi funkcjami mającymi ogromne znaczenie dla środowiska, wprowadza w ostatnim czasie masę różnych innych narzędzi, mających ułatwić codzienne funkcjonowanie użytkownikom aplikacji Google Maps. Razem otrzymamy ponad sto nowości!

Jedną z nich jest chociażby działająca już nawigacja na wielu piętrach, wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość, która ułatwi nam przemieszczanie się po ogromnych, zamkniętych obiektach, takich jak lotniska, czy galerie handlowe.

Google Maps pokaże trasy z mniejszą emisją śladu węglowego
Google Maps – nawigacja na wielu piętrach

Kolejna innowacja to nowy piktogram, który ujawni nam warstwę informacji na temat aktualizowanej na bieżąco prognozy pogody. Znajdziemy tam również dane dotyczące jakości powietrza oraz przewidywanej pogody dla wybranej trasy, a także wybranego miejsca docelowego.

Ta funkcja pojawi się w Polsce już latem. Na inne, niestety będziemy musieli poczekać trochę dłużej, ale zdaje się, że warto, bo ostatnie działania marki i wprowadzane przez nią innowacyjne aktualizacje Google Maps, które zwykłymi mapami już dawno się są, zdecydowanie przyczyniają się do ułatwiania naszego codziennego życia.

Kolejną rewolucyjną koncepcję w kontekście ekologii i dbania o środowisko prezentuje aplikacja Google Maps, która już niedługo będzie wskazywała tzw. zielone trasy, generujące mniejszy ślad węglowy. Nowe funkcje Google Maps, które pomogą kierowcom bardziej dbać o środowisko Niestety, nie każdy podróżujący jest w stanie przesiąść się na rower, tramwaj, pociąg, czy inny środek transportu publicznego […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.