fot. materiały promocyjne

Jakub Skorupa zapowiada nowym singlem album i… katastrofę


04 kwietnia 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Singiel Dzisiaj zapowiada drugi album solowy Jakuba Skorupy. W rockowym utworze nominowany do tegorocznych Fryderyków artysta komentuje katastrofę ekologiczną.

Jakub Skorupa w Dzisiaj mówi o jutrze

Konfrontacja z myślą o niepewnej dla ludzkości przyszłości jest, lekko mówiąc, niekomfortowa. Ucieczka od wizji katastrofy ekologicznej przestaje jednak być możliwa w dobie widocznych już zmian globalnych, które zwiastują nieodwracalne zniszczenie planety. Już nie tylko aktywiści klimatyczni i politycy, ale również artyści mówią nam jasno, że to ostatni moment na naszą reakcję.

Jakub Skorupa oddał tematowi swój najnowszy singiel. Dzisiaj, na przekór tytułowi, mówi o przyszłości.

Dzisiaj to jeden z tych utworów, które po prostu przychodzą i trudno je zostawić w szufladzie. Może generalizuję, ale jako ludzie chyba lubimy zamiatać sprawy pod dywan i dosyć szybko oswajamy się z wiadomościami o stanie środowiska naturalnego i kondycji miejsca, w którym żyjemy. Czy jeszcze możemy coś z tym zrobić, czy już tylko pozostaje nam usiąść, zrobić sobie popcorn i patrzeć?

pyta Jakub Skorupa.

W utworze Skorupa pochyla się nad naiwnym podejściem do życia. „Dzisiaj łuskamy słonecznik, patrzymy w księżyc i chcemy być kimś” – śpiewa. Gorzko podsumowuje: „W ten dzień zamknę oczy przed snem i pomyślę, dlaczego tak dawno nie było tu deszczu. W ten dzień zamknę oczy przed snem, każdy kolejny wdech mi przypomni, że tragedia wisiała w powietrzu”.

Udany debiut z nominacją do Fryderyków

Nie pierwszy raz Jakub Skorupa zwraca uwagę słuchaczy na zaangażowane treści. Wokalista, gitarzysta i autor tekstów tworzy muzykę na pograniczu rocka i hip-hopu, a najczęściej opowiada o własnych doświadczeniach życiowych i refleksjach o rzeczywistości. Jego śpiew jest powolny, smutny i beznamiętny, co bardzo ujmuje jego fanów oczarowanych wrażliwym spojrzeniem artysty. Debiutancki album Zeszyt Pierwszy jest osadzony na Śląsku, skąd pochodzi i gdzie mieszka Skorupa. Młody twórca często nawiązuje do lat dorastania i tego, z czym mogą identyfikować się osoby z pokolenia millenialsów. Pierwszy krążek doceniła kapituła Fryderyków – Jakub Skorupa jest nominowany w kategorii Fonograficzny Debiut Roku i Album Roku Alternatywa.

Jakub Skorupa zeszyt pierwszy recenzja
fot. Filip Skrońc

Jego najnowszy singiel zapowiada drugi solowy album, który ukaże się w tym roku nakładem Def Jam Recordings Polska. Nowy materiał oraz jego dotychczasowe wydania usłyszymy na najbliższych koncertach, w tym podczas NEXT FEST Music Showcase & Conference 2023 pod koniec kwietnia.

Singiel Dzisiaj zapowiada drugi album solowy Jakuba Skorupy. W rockowym utworze nominowany do tegorocznych Fryderyków artysta komentuje katastrofę ekologiczną. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Jakub Skorupa w Dzisiaj mówi […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →