fot. Thought Catalog, unsplash.com

Globalna awaria, miliardowe straty i zarzuty byłej pracowniczki – Facebook ma kłopoty


05 października 2021

Podziel się newsem:

Wczoraj po południu, Facebook i należące do niego aplikacje Instagram, Messenger i WhatsApp przestały działać. Była to jak dotąd największa globalna awaria serwisów. To jednak nie jedyny problem firmy Marka Zuckerberga.

W poniedziałek, około 17:40 czasu polskiego, na całym świecie przestały działać aplikacje należące do Facebooka. Była to jak dotąd największa awaria w historii firmy. Dostęp do serwisów straciły 3 miliardy użytkowników.

W poniedziałek wieczorem Facebook zamieścił oświadczenie, w którym przeprosił za przerwę w funkcjonowaniu serwisów i zapewnił, że pracuje na jak najszybszym rozwiązaniem problemu.

Szczerze przepraszamy wszystkich dotkniętych obecnymi awariami serwisów obsługiwanych przez Facebooka. Mamy problemy z siecią, a nasze zespoły pracują tak szybko, jak to możliwe, żeby jak najszybciej usunąć usterkę i przywrócić działanie

– przekazał dyrektor Facebooka ds. technologii Mike Schroepfer

Problem dotyczył również wewnętrznej sieci Facebooka, firmowego systemu komunikacji Workplace, nie działał także system bramek przy wejściu do budynków firmy.

Ostatecznie awarię udało się usunąć około północy czasu polskiego.

Globalna awaria Facebooka – jaka była przyczyna?

Jak poinformował New York Times, powołując się na źródła wewnątrz firmy, przyczyną awarii nie był atak hakerski. Agencja Reuters przekazała, że awaria mogła być spowodowana przez wewnętrzny błąd w sposobie kierowania ruchem internetowym do systemów Facebooka. Z kolei według ekspertów cytowanych przez Washington Post, do awarii doszło prawdopodobnie w wyniku błędnej konfiguracji serwerów spółki – błędnego DNS lub systemowych błędów w nazwach domen, co uniemożliwiało aplikacjom komunikację z resztą Internetu.

Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Brian Krebs, powołując się na źródła w Facebooku, napisał na Twitterze, że awarię spowodowało błędne uaktualnienie protokołu BGP, systemu sterującego ruchem w internecie.

Uaktualnienie zablokowało możliwość zdalnych użytkowników do usunięcia zmian, a osoby z fizycznym dostępem nie miały dostępu do sieci. Więc uniemożliwiło to obu stronom naprawienie tego

Sam Facebook poinformował, że główną przyczyną awarii były błędne zmiany konfiguracji routerów.

Nasze zespoły inżynierów ustaliły, że problemy spowodowały zmiany w konfiguracji routerów szkieletowych, które koordynują ruch sieciowy między naszymi centrami danych

Mark Zuckerberg stracił ponad 6 miliardów dolarów w wyniku awarii

Poniedziałkowa awaria spowodowała prawie 5-procentowy spadek ceny akcji Facebooka na Wall Street. Jak informuje portal Bloomberg, w wyniku spadku szacowana wartość majątku założyciela portalu Marka Zuckerberga spadła o ponad 6 miliardów dolarów, spychając go o jedną pozycję w dół w rankingu najbogatszych ludzi świata.

globalna awaria fabeooka

Była pracowniczka Facebooka oskarża firmę o szerzenie hejtu i dezinformacji

Awaria miała miejsce dzień po tym, jak była pracowniczka Facebooka, Frances Haugen, udzieliła wywiadu w programie 60 Minutes w stacji CBS, podczas którego przyznała, że to ona stoi za wyciekiem dokumentów, tzw. Facebook Files, które w ostatnich tygodniach ukazywały się na łamach amerykańskiego dziennika The Wall Street Journal. Haugen opowiedziała również o szkodliwych działaniach najpopularniejszej platformy społecznościowej na świecie.

W rozmowie Frances podkreśliła, że odeszła z firmy na początku tego roku z powodu narastającej irytacji i bezradności związanej z pracą dla Facebooka. Przed swoim odejściem skopiowała szereg wewnętrznych notatek i dokumentów, które przekazała The Wall Street Journal. Wynika z nich m.in., że wprowadzając algorytm treści, portal przyczynił się do zwiększenia polaryzacji w Internecie, a także nie podjął kroków w celu zmniejszenia niechęci do szczepień.

Istniały konflikty interesów między tym, co było dobre dla społeczeństwa, a tym, co było dobre dla Facebooka. Facebook ciągle wybierał optymalizację własnych interesów, takich jak zwiększanie zysków

– powiedziała Haugen w telewizji CBS

Haugen twierdzi również, że Facebook okłamywał opinię publiczną na temat postępów w ograniczeniu mowy nienawiści i dezinformacji w serwisie. Według niej, platforma została wykorzystana przez organizatorów styczniowych zamieszek na Kapitolu. Jak ujawniła, na czas wyborów prezydenckich uruchomiono specjalne systemy bezpieczeństwa, które jednak zostały wyłączone niedługo po głosowaniu.

W odpowiedzi na ujawnione informacje Facebook wydał oświadczenie, w którym zakwestionował zarzuty.

Nieustannie wprowadzamy znaczące ulepszenia, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się dezinformacji i szkodliwych treści. Sugerowanie, że zachęcamy do publikowania nieodpowiednich treści i nic nie robimy, jest zwyczajnie nieprawdą

– zapewniła rzeczniczka Facebooka Lena Pietsch
globalna awaria facebooka
Frances Haugen w programie 60 Minutes

Wczoraj po południu, Facebook i należące do niego aplikacje Instagram, Messenger i WhatsApp przestały działać. Była to jak dotąd największa globalna awaria serwisów. To jednak nie jedyny problem firmy Marka Zuckerberga. W poniedziałek, około 17:40 czasu polskiego, na całym świecie przestały działać aplikacje należące do Facebooka. Była to jak dotąd największa awaria w historii firmy. […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →