fot. Samir Hussein

Glastonbury pod znakiem apelów artystów w sprawie zakazu aborcji. Wypowiedzieli się m.in. Kendrick Lamar i Billie Eilish


27 czerwca 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Festiwal Glastonbury odbył się po raz pierwszy od 2019 roku. Wielu artystów zdecydowało wypowiedzieć się na temat uchylenia wyroku w sprawie Roe vs. Wade, która gwarantowała Amerykankom legalny dostęp do aborcji.

Uchylenie wyroku w sprawie Roe vs. Wade

Festiwal Glastonbury od dawna jest w Wielkiej Brytanii wielkim muzycznym wydarzeniem. Najwięksi artyści z całego świata, setki tysięcy ludzi i godziny dobrej muzyki. Tegoroczna edycja była pierwszą od 2019 roku, a przerwa wynikała z pandemii koronawirusa. Data Glastonbury zbiegła się z wydarzeniami mającymi miejsce w Stanach Zjednoczonych. 24 czerwca Sąd Najwyższy uchylił wyrok w sprawie Roe vs. Wade z 1973 roku, który gwarantował konstytucyjne prawo do aborcji. Ówczesne prawo dopuszczało pewne ograniczenia w dostępie do aborcji w drugim trymestrze, a także jej zakaz w trzecim trymestrze. Wyjątkiem były sytuacje, gdy ciąża zagrażała życiu dziecka lub matki. Każdy stan będzie teraz samodzielnie decydował o prawie do aborcji, zaś już kilka minut po uchyleniu wyroku, prokurator stanowy Missouri, Eric Schmitt, ogłosił zakaz medycznej terminacji ciąży.

Glastonbury staje murem

Sprawa poruszyła również muzyczny świat, a jego przedstawiciele obecni na Glastonbury wystosowali podczas swoich występów apele. Wypowiedział się między innymi Jarvis Cocker, były wokalista Pulp, który przed utworem Cunts Are Still Running the World powiedział:

Możecie znać ten utwór. Staramy się przestać go grać, ale wtedy na świecie dzieje się coś, przez co nadal go gramy. Zmieniliśmy tekst, bo inaczej nie puściliby tego w telewizji. Wydaje mi się, że wypada nam zagrać ten kawałek. Zwłaszcza ze zmienionym tekstem. Zazwyczaj jest to „piz*y nadal rządzą światem”. Dziś będzie to „chu*e nadal rządzą światem”. Śpiewamy to za oceanem, bo zapadł pewien wyrok. Głównie za sprawą mężczyzn, którzy mówią kobietom, co mogą i czego nie mogą robić ze swoimi ciałami. Utwór dedykujemy tym typom.

Temat na Glastonbury poruszył także Kendrick Lamar. Raper, ubrany w koronę cierniową, zwrócił się do widowni po wykonaniu kawałka Love:

W imieniu swoim i mojej ekipy chcę podziękować każdemu z was osobna. Uważam, że wszyscy jesteśmy rodziną. To dla mnie naprawdę dużo znaczy. Spoglądam w tłum i widzę ludzi o różnych wyznaniach czy kolorach skóry. Mam na głowie koronę cierniową. Wydali wyrok na Jezusa, tak jak i na was.

Uwagę na wyrok zwróciła również Billie Eilish. Artystka wraz ze swoim bratem Finneasem wykonała utwór Your Power.

Ten kawałek jest o władzy i o tym, że zawsze musimy pamiętać, aby jej nie nadużywać. Dziś jest mroczny dzień dla wszystkich kobiet w Stanach Zjednoczonych. Powiem tylko tyle, bo w tym momencie nie jestem w stanie myśleć

– powiedziała Billie.

Na Glastonbury wystąpiła także Lorde. Nowozelandzka piosenkarka zwróciła się do tłumu po wykonaniu Secrets From A Girl (Who’s Seen It All):

Witajcie w czasach wielkiego smutku. Temperatura jest nie do zniesienia, do czasu aż stawimy jej czoła. Dziewczyny, chcecie poznać sekret? Wasze ciała zostały stworzone do tego, aby być kontrolowane, jeszcze zanim się narodziłyście. Ten horror jest waszym znamieniem. Ale zdradzę wam inny sekret. Macie w sobie starożytną siłę i wiedzę. Wiedzę, która napędzała każdą kobietę przed wami. Ta wiedza także jest waszym znamieniem. Dziś proszę was, aby dostęp do tej wiedzy stał się celem waszego życia, bo wszystko od tego zależy. Je*ać Sąd Najwyższy!

Olivia Rodrigo – Fuck You (feat. Lily Allen) – Glastonbury 2022

Festiwal Glastonbury odbył się po raz pierwszy od 2019 roku. Wielu artystów zdecydowało wypowiedzieć się na temat uchylenia wyroku w sprawie Roe vs. Wade, która gwarantowała Amerykankom legalny dostęp do aborcji. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →