Gdzie obejrzeć filmy, które dostały Oscara 2023? Większość jest na streamingach
Obserwuj nas na instagramie:
Rozdanie tegorocznych Oscarów już za nami. Jeśli macie zaległości, a czujecie, że powinniście obejrzeć najlepsze zdaniem Akademii filmy tego roku, podsuwamy przydatną rozpiskę z linkami.
Oscary 2023 już za nami
O przebiegu ceremonii i jej najważniejszych punktach pisaliśmy szczegółowo TU. W tym roku obyło się bez większych zaskoczeń – statuetki powędrowały raczej w ręce pewniaków. Było kilka filmów, których twórcy mimo 7, 8 czy nawet 9 nominacji obeszli się ze smakiem i wrócili do domu bez żadnego Oscara, jednak sukces takich produkcji, jak Wszystko wszędzie naraz czy Na Zachodzie bez zmian można było łatwo przewidzieć.
Lista do nadrobienia zaległości
Dotrwać do oscarowej ceremonii z pełną listą obejrzanych filmów graniczy niemal z niemożliwością. Wiemy, co mówimy – nie udaje się to nawet najwytrwalszym i najbardziej zmotywowanym kinomanom. Ale nie ma w tym nic złego. Najgorsze, co można robić, to zmuszać się do oglądania filmów, na które na przykład nie mamy ochoty i zacząć traktować przyjemność jak obowiązek. Jeśli jednak chcecie nadrobić zaległości i sprawdzić, czy członkowie Akademii mieli rację, zachęcamy do zapoznania się z poniższą listą.
Oscary 2023: Gdzie obejrzeć filmy, które dostały w tym roku statuetki:
Wszystko wszędzie naraz, reż. Daniel Kwan i Daniel Scheinert
Oscary: Najlepszy film, reżyseria, montaż aktorka pierwszoplanowa, aktor drugoplanowy, aktorka drugoplanowa, scenariusz oryginalny
Gdzie obejrzeć: na platformie Amazon Prime Video
Film duetu Daniels w tym roku absolutnie zdominował oscarowe rozdanie. Zgarnął aż 7 statuetek, w tym te najważniejsze – dla Najlepszego filmu, trójki aktorów i za reżyserię. Jeśli mielibyśmy wskazać tylko jeden film, który zdecydowanie warto nadrobić, to właśnie ten.
Na Zachodzie bez zmian, reż. Edward Berger
Oscary: Najlepszy międzynarodowy film fabularny, zdjęcia, muzyka, scenografia
Gdzie obejrzeć: na platformie Netflix
Nowe spojrzenie na literacki klasyk Ericha Marii Remarque’a to film zachwycający, przerażający i kompletny. Międzynarodowa koprodukcja wypełniona jest świetną obsadą – jest i absolutna gwiazda niemieckiego kina, Daniel Brühl, i nieustannie zaskakujący na ekranie Albrecht Schuch, którym niedawno wszyscy zachwycali się w Berlin Alexanderplatz, a także fenomenalny debiutant Felix Kammerer.
Wieloryb, reż. Darren Aronofsky
Oscary: Najlepsza rola męska, charakteryzacja
Gdzie obejrzeć: wciąż znajdziecie go w repertuarze kin
Największa chyba aktorska metamorfoza tego roku i przy okazji zasłużony Oscar za najlepszą rolę męską dla powracającego w glorii i chwale do świata wielkiego Hollywood Brendana Frasera. Wieloryb spotkał się z pewną krytyką, sami dołożyliśmy do niej rękę TU, ale w dalszym ciagu to film warty obejrzenia – nie tylko z powodu wspomnianej roli, ale i tematyki oraz charakteryzacji (tu również Oscar).
Guillermo Del Toro: Pinokio, reż. Guillermo del Toro i Mark Gustafson
Oscar: Najlepszy pełnometrażowy film animowany
Gdzie obejrzeć: na platformie Netflix
W tym roku filmowcy wyjątkowo chętnie wracali do postaci Pinokia. Opowieści o chłopcu z drewna podejmowali się najwięksi twórcy i największe studia. I tak, jak disneyowska wersja okazała się raczej porażką, co udowodniła też Złota Malina 2023 dla najgorszej kontynuacji, sequelu czy remake’u, tak tę w wersji jednego z największych wizjonerów współczesnego kina, Guillermo del Toro, można zaliczyć do ogromnych sukcesów. Film, który możecie znaleźć na Netfliksie, zdobył statuetkę dal Najlepszej pełnometrażowej animacji, wygrywając m.in. z To nie wypanda czy Marcel muszelka w różowych bucikach.
Top Gun: Maverick, reż. Joseph Kosinski
Oscar: Najlepszy dźwięk
Gdzie obejrzeć: platforma Sky Showtime
Jeden z największych filmów zeszłego roku, kontynuacja legendarnego filmu z 1986, wzbudził zachwyt widzów i zarobił górę pieniędzy, prawie 1,5 miliarda dolarów. Mówi się nawet, że gwiazda Mavericka i zarazem jego producent wykonawczy, Tom Cruise, „uratował w 2022 roku kino”. Czy tak jest, to kwestia sporna, podobnie jak mętna sprawa z finansowaniem produkcji. A dlaczego warto zobaczyć nowy Top Gun? Raczej nie dla fabuły krążącej wokół kolejnego pokolenia pilotów-rekrutów i ich tajnej misji, ale z powodu widowiskowych sekwencji powietrznych, z których ogromna część kręcona była bez efektów komputerowych.
RRR, reż. S.S. Rajamouli
Oscar: Najlepsza piosenka
Gdzie obejrzeć: platforma Netflix (ale trzeba zmienić język w menu na angielski, bo w wersji polskiej film się nie wyświetla!)
Totalnie pokręcony film akcji w języku telugu wyreżyserowany i jak dotąd najdroższy indyjski film, jaki kiedykolwiek powstał. A jednocześnie jeden z najbardziej dochodowych. To trzeba przeżyć samemu, żeby zrozumieć fenomen. Do historii Oscarów RRR wejdzie z powodu piosenki Naatu Naatu, która wygrała w swojej kategorii m.in. z Rihanną i Lady Gagą.
Avatar: Istota wody, reż. James Cameron
Oscar: Najlepsze efekty specjalne
Gdzie obejrzeć: wciąż znajdziecie go w repertuarze kin (warto z powodu 3D), ale premiera na Blu-ray i w streamingu już blisko!
Co tu dużo mówić – trzeci najbardziej dochodowy film w dziejach kina, który na całym świecie zarobił już prawie 2,3 miliarda dolarów. O co cały szum? No właśnie. My już wiemy, bo zaliczyliśmy seans w kinie. Od premiery „jedynki” (1. miejsce na liście najbardziej dochodowych produkcji) sporo się jednak zmieniło, a te 13 lat mocno wpłynęło jednak na efekty specjalne – Cameron coraz bliżej jest do stworzenia przy udziale komputerów „realistycznego” filmu sci-fi. Zrozumiemy, jeśli Avatar: Istota wody to nie wasz klimat, ale obejrzenie „kamienia milowego w historii Hollywood” to też trochę dla fanów kina obowiązek.
Nawalny, reż. Daniel Roher
Oscar: Najlepszy pełnometrażowy dokument
Gdzie obejrzeć: platforma HBO Max
Ten film to niezwykła podróż – momentami przerażająca, czasem zabawna, ale przede wszystkim trudna do uwierzenia. Najgorsze, że to też historia z odroczonym happy endem, na który wciąż czekamy. To portret lidera rosyjskiej opozycji i więźnia politycznego Aleksieja Nawalnego, człowieka niezłomnego, który przeżył zamach na swoje życie, ale nie poddał się i wciąż walczy. Niesamowity dokument. Obowiązkowo.
Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu, reż. Ryan Coogler
Oscar: Najlepsze kostiumy
Gdzie obejrzeć: Disney+
Jakie losy czekają mieszkańców Wakandy – fikcyjnego państwa z uniwersum Marvela? I przede wszystkim – jak twórcy drugiej części kultowego filmu poradzili sobie z tragiczną śmiercią aktora, wcielającego się w Czarną Panterę, Chadwicka Bosemana? Jeśli nie zdążyliście na czas do kina, film obejrzycie z poziomu kanapy na platformie Disney+.
Zaklinacze słoni, reż. Kartiki Gonsalves
Oscar: Dokumentalny film krótkometrażowy
Gdzie obejrzeć: Netflix
Krótki, ale wzruszający seans. Niespełna 40 minut, podczas których poznacie Bommana i Bellie z południa Indii, którzy poświęcają życie opiece nad osieroconym słoniątkiem o imieniu Raghu. Ta trójka to prawdziwa rodzina, a my obserwujemy naprawdę cienką granicę między światem ludzi i królestwem zwierząt.
Chłopiec, kret, lis i koń, reż. Peter Baynton i Charlie Mackesy
Oscar: Najlepszy krótkometrażowy film animowany
Gdzie obejrzeć: Apple TV+
Animacja, oparta na dobrze sprzedającej się książce jednego z reżyserów, powstawała głównie zdalnie, w czasach pandemii – w proces zaangażowanych było 120 osób z 20 krajów. Imponujące, co powstało – wizualnie unikatowa historia o więzi między czwórką przyjaciół, którzy odkrywają w sobie pozytywne i potrzebne cechy i nawzajem się wspierają. Coś jeszcze na zachętę? Bardzo proszę: głosy w filmie podkładają Jude Coward Nicoll, Gabriel Byrne, Idris Elba oraz Tom Hollander. Do obejrzenia na Apple TV+.
A czego (jeszcze nie obejrzymy) z tegorocznych oscarowych laureatów?
Naprawdę nie jest źle – w tym momencie problematyczne jest dotarcie do jedynie dwóch tytułów. Póki co nigdzie nie znajdziecie Women Talking, które nakręciła Sarah Polley i zdobyła w oscarową noc statuetkę za Najlepszy scenariusz adaptowany. Liczymy jednak, że jakiś polski dystrybutor szybko ogłosi datę premiery filmu – tym bardziej, że główne role zagrały w nim Rooney Mara, Claire Foy, Jessie Buckley i Frances McDormand. Drugim filmem jest An Irish Goodbye, nagrodzone Oscarem za krótkometrażowy film aktorski. Rozgrywająca się w Irlandii Północnej historia ponownego spotkania dwóch oddalonych od siebie braci pojawia się licznych serwisach VOD, ale póki co zagranicznych.
Rozdanie tegorocznych Oscarów już za nami. Jeśli macie zaległości, a czujecie, że powinniście obejrzeć najlepsze zdaniem Akademii filmy tego roku, podsuwamy przydatną rozpiskę z linkami. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia […]
Obserwuj nas na instagramie: