Tom Hanks w filmie „Elvis”

Złote Maliny 2023. „Zatriumfowali” Tom Hanks, Jared Leto i „Blondynka”

Obserwuj nas na instagramie:

W tym roku członkowie Golden Raspberry Foundation nagrodzili także samych siebie, próbując wybielić się po zamieszaniu dotyczącym kategorii Najgorsza aktorka drugoplanowa.

Rozdanie po skandalu

Ogłoszone w styczniu nominacje do filmowych antynagród powiązane były z małym skandalem. Wśród osób nominowanych w tym roku do Złotych Malin pierwotnie znalazła się 12-letnia aktorka Ryan Kiera Armstrong za rolę w filmie Podpalaczka. Po krytycznej reakcji w sieci – jury zarzucano m.in. okrucieństwo wobec młodej aktorki stawiającej dopiero pierwsze kroki w zawodzie – gremium nagród wycofało się z decyzji i przeprosiło wszystkich. Szerzej pisaliśmy o tym TU.

Czasami robisz coś bez zastanowienia. (…) Chcieliśmy być zabawni. Wydaje się, że w tym konkretnym przypadku popełniliśmy bardzo duży błąd

– powiedział wówczas John Wilson, stojący na czele organizacji przyznającej nagrody.
Blondynka Ana de Armas
Ana de Armas w filmie „Blondynka”

Złota Malina dla Złotych Malin

Ryan Kiera Armstrong została usunięta z listy nominowanych, ale ostatecznie… żadna aktorka w tej kategorii nie dostała Maliny. Zamiast Bryce Dallas Howard (Jurassic Park: Dominion), Diane Keaton (Mack & Rita), Kayi Scodelario (Córka króla) czy Alicii Silverstone (Rekin) statuetka powędrowała do… „Najgorszej pomyłki w nominacjach dla aktorek”. Takie właśnie zdanie widnieje na liście wygranych.

Tom Hanks po raz pierwszy…

Wśród mężczyzn nie było tak różowo. Najgorszym aktorem 2022 roku okazał się Jared Leto, który pojawił się w filmie Morbius. Za występ na drugim planie tego samego filmu z uniwersum Marvela nagrodę dostała Adria Arjona. Najgorszym aktorem drugoplanowym został natomiast… Tom Hanks za swoją rolę w Elvisie. Jak widać nawet dwa Oscary na koncie, ani rola w filmie nominowanym w tym roku przez Akademię nie mogą przestrzec przed stygmatem Złotej Maliny.

… i po raz drugi

W tym roku o „sukcesie” podczas rozdania 43. Złotych Malin nie mogą mówić Polacy. A przecież mieliśmy okazję błysnąć. Chodzi o nasze „dobro eksportowe”, które plasowało się bardzo wysoko wśród chętnie oglądanych filmów na Netfliksie, czyli o serię 365 dni. Dwa sequele Blanki Lipińskiej: 365 dni: Ten dzień oraz Kolejne 365 dni zostały nominowane do Złotych Malin w kategoriach: Najgorszy remake, sequel lub zrzynka oraz Najgorsza para. Niestety, w pierwszej z tych kategorii przegraliśmy z disneyowskim remake’iem Pinokia, a w drugiej z „Tomem Hanksem i jego lateksową twarzą (i niedorzecznym akcentem)”.

Jared Leto Morbius
Jared Leto w filmie „Morbius”

And the winner is…

Nie można oczywiście zapomnieć o nagrodzie dla najgorszego filmu 2022 roku. W tym roku wyróżniono film Blondynka Andrew Dominika, który dostał Malinę także za scenariusz. Co ciekawe, jego główna gwiazda, Ana de Armas walczy w tym roku o Oscara za Najlepszą rolę kobiecą. To tylko kolejny przykład, jak cienka jest w Hollywood granica między hitem i kitem, i jak łatwo wskoczyć na piedestał lub z niego spaść. Potwierdza to też nagroda „malinowego odkupiciela”, która w tym roku została przyznana Colinowi Farrellowi. W 2004 roku nominowany był on za rolę w filmie Aleksander, a dziś ma szansę na Oscara za Duchy z Inisherin.

Wręczenie nagród można obejrzeć także w wersji wideo. Poniżej także pełna lista nominowanych i zwycięzców tegorocznego rozdania.

Złote Maliny 2023. Oto lista nominowanych i zwycięzców:

Najgorszy film:

Blondynka
Pinokio
Miłego żalu
Córka króla
Morbius

Najgorszy aktor:

Machine Gun Kelly – Miłego żalu
Pete Davidson – Pies w rozmiarze XXL
Tom Hanks – Pinokio
Jared Leto – Morbius
Sylvester Stallone – Samarytanin

Najgorsza aktorka:

Najgorsza pomyłka w nominacjach dla aktorek
Bryce Dallas Howard – Jurassic World: Dominion
Diane Keaton – Mack & Rita
Kaya Scodelario – Córka króla
Alicia Silverstone – Rekin

Najgorsza aktorka drugoplanowa:

Adria Arjona – Morbius
Lorraine Bracco – Pinokio
Penelope Cruz – 355
Bingbing Fan – 355 i Córka króla
Mira Sorvino – Lamborghini: Człowiek, który stworzył legendę

Najgorszy aktor drugoplanowy:

Pete Davidson – Miłego żalu
Tom Hanks – Elvis
Xavier Samuel – Blondynka
Mod Sun – Miłego żalu
Evan Williams – Blondynka

Najgorsza para na ekranie:

Machine Gun Kelly & Mod Sun – Miłego żalu
para bohaterów bazująca na prawdziwych postaciach w scenie w Białym Domu – Blondynka
Tom Hanks i jego obciążona lateksem twarz – Elvis
Andrew Dominik i jego problemy z kobietami – Blondynka
365 dni: Ten Dzień i Kolejne 365 Dni

Najgorszy reżyser:

Judd Apatow – Bańka
Machine Gun Kelly i Mod Sun – Miłego żalu
Andrew Dominik – Blondynka
Daniel Espinosa – Morbius
Robert Zemeckis – Pinokio

Najgorszy scenariusz:

Blondynka
Pinokio
Miłego żalu
Jurassic World: Dominion
Morbius

Najgorszy remake, sequel lub zrzynka:

Blondynka
365 dni: Ten dzień i Kolejne 365 dni
Pinokio
Podpalaczka
Jurassic World: Dominion

Razzie Redeemer Award

Colin Farrell (od Najgorszego aktora za 2004 rok do jednego z głównych kandydatów do Oscara dla Najlepszego Aktora za 2022 rok)

W tym roku członkowie Golden Raspberry Foundation nagrodzili także samych siebie, próbując wybielić się po zamieszaniu dotyczącym kategorii Najgorsza aktorka drugoplanowa. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →