kadr z filmu „Podpalaczka”

Złote Maliny wycofują się z jednej nominacji po fali krytyki. „Chcieliśmy być zabawni”


26 stycznia 2023

Podziel się newsem:

Wśród nominowanych w tym roku do Złotych Malin pierwotnie znalazła się 12-letnia aktorka Ryan Kiera Armstrong za rolę w filmie Podpalaczka. Po krytycznej reakcji w sieci gremium nagród wycofało się z decyzji i przeprasza.

Złote Maliny po szerokiej krytyce odwołują nominację

Kilka dni temu ogłoszono nominacje do Złotych Malin – nagród przyznawanych dla najgorszych twórców oraz ich filmów w danym roku. Jedna ze statuetek trafia do najgorszej aktorki. W tym roku nominowano w tej kategorii Bryce Dallas Howard (Jurassic Park: Dominion), Diane Keaton (Mack & Rita), Kayę Scodelario (Córka króla), Alicię Silverstone (Rekin) oraz Ryan Kierę Armstrong. Tę ostatnią za rolę w Podpalaczce. To kontrowersyjna decyzja, ponieważ Armstrong miała tylko 11 lat, kiedy kręcono film.

Zwiastun Podpalaczki

Werdykt szybko spotkał się z krytycznymi reakcjami. Gremium zarzucono m.in. okrucieństwo wobec młodej aktorki, która stawia dopiero pierwsze kroki w zawodzie. Według wielu osób przyklejenie dziewczynce łatki „najgorszej” może w przyszłości zdemotywować ją do pracy w zawodzie. Właśnie dlatego jury Złotych Malin zmieniło ostatecznie swoją decyzję odnośnie Armstrong.

„Czasami robisz coś bez zastanowienia” – powiedział John Wilson, stojący na czele organizacji przyznającej nagrody.

Chcieliśmy być zabawni. Wydaje się, że w tym konkretnym przypadku popełniliśmy bardzo duży błąd.

Organizatorzy nie tylko usunęli Armstrong z listy nominowanych. Wprowadzono również nową zasadę, która mówi, że do antynagród można nominować wyłącznie osoby pełnoletnie.

Kolejny rok zmian w Złotych Malinach

Jak zauważa „The Hollywood Reporter”, Złote Maliny już w przeszłości decydowały się na nominowanie do antynagród aktorów dziecięcych. Stało się tak w przypadku 10-letniego Jake’a Lloyda za film Gwiezdne wojny: część I — Mroczne widmo z 1999 roku i Macaulaya Culkina. Ten ostatni nominowany był w 1995 roku za trzy filmy — Wyrównanie rachunków z tatą, Pagemaster i Richie Rich. Miał wtedy 15 lat.

To też nie pierwszy raz, gdy Złote Maliny wycofują się ze swojej decyzji. W poprzedniej edycji anulowano specjalną kategorię Najgorszy film Bruce’a Willisa, w której „wyróżniono” film z 2021 roku. Organizatorzy zrobili to po ujawnieniu przez rodzinę aktora informacji, że cierpi na afazję. To zaburzenie językowe, przez które traci się zdolność rozumienia i wyrażania mowy. Willis od tego czasu jest na emeryturze.

Tegoroczne Złote Maliny zostaną rozdane na dzień przed Oscarami, 11 marca 2023 roku.

Wśród nominowanych w tym roku do Złotych Malin pierwotnie znalazła się 12-letnia aktorka Ryan Kiera Armstrong za rolę w filmie Podpalaczka. Po krytycznej reakcji w sieci gremium nagród wycofało się z decyzji i przeprasza. Zobacz także Była dzieckiem, robiono z niej kobietę. Roxie Węgiel o seksualizacji w branży 20 najciekawszych pomysłów preorderowych od polskich raperów […]

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →