materiały prasowe

„Gambit królowej” oczernia arcymistrzynię szachową? Netflix pozwany


17 września 2021

Podziel się newsem:

Niekwestionowany hit Netfliksa – Gambit królowej – przysporzy problemów platformie? Gruzińska arcymistrzyni Nona Gaprindashvili poczuła się urażona sposobem wykorzystania jej wizerunku i pozwała producenta. Netflix uznał oskarżenia za bezpodstawne.

Gambit królowej uraził szachistkę

Nona Gaprindashvili jest osiemdziesięcioletnią arcymistrzynią szachową. Jak podaje New York Times oraz Complex, Gruzinka złożyła 25-stronnicowy pozew. Według zawodniczki producent serialu dopuścił się umniejszenia jej osiągnięciom przed wielomilionową publicznością. Warto podkreślić, że serialowa ekranizacja Gambitu królowej została włączona w 62 milionach domostw.

Zobacz: Gambit królowej bije rekordy

Gaprindashvili domaga się, by producenci – oprócz wypłacenia wielomilionowego odszkodowania – nanieśli korektę w serialu. W odcinku finałowym pada stwierdzenie, iż Beth Harmon (w której rolę wcieliła się Anya Taylor-Joy) jest pierwszą kobietą, która zmierzyła się z mężczyznami. Komentator, do którego te słowa należą, następnie dodaje:

Jest również Nona Gaprindashvili, jednak jest ona żeńską mistrzynią świata, która nie stawiła czoła mężczyźnie.

Arcymistrzyni domaga się, by twórcy serialu wycięli przytoczoną wypowiedź. Szachistka twierdzi również, że kwestia komentatora różni się również w stosunku do książkowego oryginału. Według Gaprindashvili, Walter Tevis – autor książki – wymienił Gruzinkę jako byłą rywalkę arcymistrzów, których spotkała na swej drodze Harmon.

Nona Gaprindashvili – rewolucyjna szachistka

Gambit królowej Netfliksa przedstawia Beth Harmon jako postać przełomową dla globalnego wizerunku szachów. W rzeczywistości pierwszą arcymistrzynią była Gaprindashvili, która tytuł arcymistrza zdobyła w 1978 roku. W kwietniu 1968 na łamach New York Timesa pojawił się nagłówek o pokonaniu przez szachistkę siedmiu mężczyzn. Międzynarodowa Federacja Szachowa ufundowała Puchar Nony Gaprindashvili w 1997 roku. Nagroda przyznawana jest reprezentacji, w której najwięcej punktów zdobyły zarówno reprezentacja kobieca, jak męska.

Gaprindashvili przeciwko 28 mężczyznom jednocześnie w 1965 – zdj. Woods/Daily Express/Hulton Archives, Getty Images

Netflix zachwycił Gambitem królowej

Serial Netfliksa przedstawia historię Beth Harmon – prawdziwego objawienia w świecie szachowym. Wcielająca się w bohaterkę Anya Taylor-Joy błyskawicznie osiąga sukcesy, w konsekwencji mierząc się z coraz poważniejszymi uzależnieniami. W karierze szachowej na jej drodze spotyka przede wszystkim mężczyzn, więc Harmon nieustannie walczy o sprawiedliwe traktowanie. Największym wyzwaniem przed młodą szachistką jest mecz z Rosjaninem Borgovem, w którego wcielił się Marcin Dorociński.

Niekwestionowany hit Netfliksa – Gambit królowej – przysporzy problemów platformie? Gruzińska arcymistrzyni Nona Gaprindashvili poczuła się urażona sposobem wykorzystania jej wizerunku i pozwała producenta. Netflix uznał oskarżenia za bezpodstawne. Gambit królowej uraził szachistkę Nona Gaprindashvili jest osiemdziesięcioletnią arcymistrzynią szachową. Jak podaje New York Times oraz Complex, Gruzinka złożyła 25-stronnicowy pozew. Według zawodniczki producent serialu dopuścił […]

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →