Filmy o ekologii na festiwalu Millenium Docs Against Gravity
Obserwuj nas na instagramie:
W piątek, 4 września rozpoczęła się 17. edycja festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity. Podczas wydarzenia będzie można obejrzeć 8 filmów dotyczących zmian klimatycznych.
Tegoroczna edycja największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity rozpoczęła się 4 września i potrwa do 13 września. Wydarzenie odbywa się w formule hybrydowej – filmy można oglądać w kinach w siedmiu miastach, a także online.
Wśród tytułów, które będą wyświetlane podczas festiwalu, znalazło się 8 dokumentów poświęconych zmianom klimatycznym. Harmonogram seansów znajdziecie na stronie wydarzenia.
Filmy ekologiczne na 17. Millenium Docs Against Gravity
Zatoka Cieni
Film Zatoka Cieni w reżyserii Richarda Ladkaniego poświęcony zagrożonym gatunkom – morświnowi kalifornijskiemu i totoabie, które mogą wyginąć na skutek nielegalnych połowów prowadzonych przez meksykańską mafię. W filmie zobaczymy grupę naukowców, ekologów i aktywistów, którzy stawiają im czoła.
Film zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Sundance, a jego producentem wykonawczym jest Leonardo di Caprio.
Ostatni samiec na Ziemi
W marcu 2018 roku w kenijskim rezerwacie Ol Pejeta zmarł ostatni samiec nosorożca białego północnego. Nazywał się Sudan i miał 42 lata. Film, za którego reżyserię odpowiada Floor van der Meulen, dokumentuje ostatnie lata samotnego życia Sudana w niewoli, gdzie przez całą dobę był pod opieką uzbrojonych ochroniarzy i naukowców. Otoczony przez dziennikarzy i turystów, którzy stali w kolejce, aby zrobić sobie z nim zdjęcie, stał się muzealnym reliktem i żywym symbolem niszczycielskiej dominacji człowieka na Ziemi.
Ośmiornica, nauczyciela życia
Craig Foster, regularnie nurkujący w zimnych wodach Atlantyku, pewnego dnia rozpoczął obserwację młodej ośmiornicy. W filmie jesteśmy świadkami głębokiej mentalnej i fizycznej przemiany Fostera pod wpływem kontaktu z morskim stworzeniem. Poznajemy cykl życia ośmiornicy i jej niezwykły związek z Fosterem, a także zasady rządzące światem oceanu.
Akcja
Grupa młodych ludzi różnych narodowości, przygotowuje się do „akcji” w bliżej nieokreślonym, odizolowanym miejscu. W filmie obserwujemy dwójkę z nich – Belgis z Indonezji i Marka z Polski. Czas spędzają na treningach. Ćwiczą, jak rozbić obóz i co mogą zrobić w sytuacji wychłodzenia organizmu. Dokument pokaże kim są, jakie są ich cele i motywacje oraz co chcą osiągnąć i z jakimi konsekwencjami będą musieli się liczyć. Film wyprodukowany przez Greenpeace wyreżyserował Iwo Kondefer.
Odbudować Paradise
8 listopada 2018 u podnóża wzgórz Sierra Nevada wybuchł najtragiczniejszy pożar w historii Kalifornii, który zdewastował miasteczko Paradise. Społeczność organizuje się i z godną podziwu determinacją stara się odbudować swoje niegdyś idylliczne miasto. Pragną także oskarżyć tych, przez których doszło do tej tragedii.
(…) Ale piękne
Poznajemy małżeństwo Szwajcarów, które zdecydowało się na przywrócenie do życia wyjałowionej ziemi i założenie gospodarstwa permakulturowego. Aby osiągnąć swój cel, przez dwa lata mieszkali z dziećmi w namiocie. Z kolei w Indiach pewien inżynier uczy niepiśmienne kobiety budowy i montażu paneli słonecznych, które na trwale zmienią życie zarówno ich samych, jak i wiosek, w których żyją. Zaś w Austrii spotykamy leśnika z powołania, który z miłością i wiedzą opowiada o lesie oraz właściwym wykorzystaniu jego potencjału.
Strażnicy lasu
Co roku z rumuńskich lasów nielegalnie pozyskuje się 20 milionów metrów sześciennych drewna. Alexander von Bismarck, dyrektor organizacji pozarządowej o nazwie Environmental Investigation Agency (EIA), wraz z międzynarodowym zespołem z ukrycia infiltruje wielkie firmy na całym świecie, ujawniając, jak produkują i sprzedają nielegalnie ścięte drewno i zarabiają na tym fortunę. EAI ukrytą kamerą śledzi związki między wycinką drewna a wielkimi pieniędzmi.
Planeta 2.0
Film opowiada historię grupy ekologów i myślicieli, z Johnem Alenem na czele. Dzięki powierzonym mu przez znajomego miliardera Eda Bassa funduszom, doprowadza na początku lat 90. XX do realizacji olbrzymiego przedsięwzięcia badawczego nazwanego Biosfera 2. Projekt miał na celu odtworzenie dominujących stref klimatycznych na Ziemi w mikroskali (dżungla, pustynia, niziny i ocean z rafą koralową) wraz z charakterystycznymi dla nich zwierzętami, ptakami czy insektami.
W piątek, 4 września rozpoczęła się 17. edycja festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity. Podczas wydarzenia będzie można obejrzeć 8 filmów dotyczących zmian klimatycznych. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia […]
Obserwuj nas na instagramie: