Facebook wprowadza własną kryptowalutę. Czym jest Libra?


18 czerwca 2019

Obserwuj nas na instagramie:

Facebook nareszcie odsłonił karty. Mark Zuckerberg przedstawił światu nową kryptowalutę. Czym właściwie jest Libra i co odróżnia ją od podobnych tworów?

Facebook i jego Libra

Już ponad rok temu, twórca Facebooka potwierdził, iż jego firma stawia poważne kroki w celu utworzenia własnej kryptowaluty. Analitycy i specjaliści rynku finansowego prześcigali się w głoszeniu opinii na temat nowego projektu Zuckerberga. Jedni wieścili fiasko jeszcze przed wprowadzeniem kryptowaluty, drudzy twierdzili, iż może zmienić to układ sił w świecie płatności.

Jaka okaże się rzeczywistość? Tego jeszcze nie wiemy. Libra, bo tak nazywa się nowa kryptowaluta, zostanie wprowadzona do użycia w 2020. Zanim to się stanie, mamy czas, by dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

Facebook, Spotify, Uber i nie tylko – kto stoi za Librą?

Spotify, Uber, PayU, PayPal, eBay, Mastercard, Visa – to tylko niektóre z firm, które wchodzą w skład partnerów nowej kryptowaluty. Łącznie 28 firm powołało Stowarzyszenie Libra, globalne konsorcjum mające za zadanie zarządzać rozwojem projektu.

Libra – jak to działa?

Jak podaje Zuckerberg, około miliard osób na świecie nie posiada konta w banku, lecz korzysta ze smartfona. Niektóre źródła podają, iż tego typu przypadków może być nawet 1,7 miliarda. Szef Facebooka chce dać im możliwość korzystania z usług finansowych na zasadzie podobnej do przesyłania sobie zdjęć czy filmów. Płatności czy przelewy mają być realizowane za pomocą takich aplikacji jak Whatsapp. Z racji obecności wielu partnerów kryptowaluty, najpewniej będzie można nią płacić za pośrednictwem innych programów.

Facebook zmieni przyszłość cyfrowych płatności?

Liczba marek wspierających i autoryzujących Librę już dziś robi wrażenie. Grono to zapewne będzie się szybko powiększać. Czy to oznacza, że już w niedalekiej przyszłości będziemy płacić za korzystanie z Ubera, abonament na Spotify czy zakupuy na eBayu za pośrednictwem “pieniędzy” nieznajdujących się na standardowym koncie bankowym? Czas pokaże.

Jak donoszą media związane z dziedziną fin-tech, każda z firm biorących udział w stworzeniu i zarządzaniu nową kryptowalutą, została zobligowana przez Zuckerberga do zainwestowania ogromnych pieniędzy. Nikogo to raczej nie dziwi. Jeśli rozwój Libry spotka się z równie wielkim zaangażowaniem co jej powstanie, już wkrótce możemy być mieć do czynienia z zupełnie nową rzeczywistością cyfrowych płatności.

Facebook nareszcie odsłonił karty. Mark Zuckerberg przedstawił światu nową kryptowalutę. Czym właściwie jest Libra i co odróżnia ją od podobnych tworów? Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Facebook i jego Libra […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →