fot. LTV

Eurowizja 2022: kolejni uczestnicy dołączają do stawki. Nowe nazwiska w drodze do Turynu


15 lutego 2022

Podziel się newsem:

Eurowizja 2022, która odbędzie się w Turynie, nabiera coraz to większego rozpędu. W zeszłym tygodniu poznaliśmy kolejnych uczestników, którzy zaśpiewają na włoskiej scenie w maju.

Eurowizja 2022 – stawka powoli się dopełnia

Za nami kolejny już tydzień zmagań i preselekcji, który dostarczył nam niemałych emocji. Poznaliśmy w nim pięciu nowych uczestników, a także domknęliśmy stawkę polskich preselekcji, które odbędą się już w tę sobotę. Cały scenariusz finału Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję jest już znany, także przyszła pora na małe podsumowanie!

Przeczytaj także: Eurowizja 2022: półfinały rozlosowane! Gdzie znalazła się Polska?

Eurowizja 2022: Litwa wybrała

W sobotę dane nam było usłyszeć litewskie preselekcje, które nie dostarczyły zbyt wielu zaskoczeń. Faworytka selekcji Monika Liu dopięła swego i w finale Pabandom iš naujo zajęła najwyższe miejsce. Jej utwór Sentimentai zdobył najwyższe noty od jurorów, a także publiczności. Obecnie piosenka jest ogromnym hitem litewskich platform streamingowych.

Eurowizja 2022: Estonia w końcu dała szansę Stefanowi

Jeśli liczycie na trochę dramaturgii, to dokładnie tym słowem można opisać zmagania Stefana w drodze na eurowizyjną scenę. Wokalista jest już doświadczonym uczestnikiem estońskich preselekcji, ponieważ próbował w nich swoich sił już w 2019 roku, kiedy to zajął trzecie miejsce, a także 2020 roku, zajmując siódmą lokatę. Tym razem jednak uda mu się zaśpiewać w samym Turynie, ponieważ jego utwór Hope uzyskał aż 62% poparcia i tym samym wygrał preselekcje Eesti Laul.

Eurowizja 2022: Łotwa nie dała szans Aminacie

Łotewskie preselekcje były chyba najbardziej emocjonującymi w minionym tygodniu. Brała w nich bowiem udział Aminata, która to zapewniła Łotwie szóste miejsce na Eurowizji w 2015 roku, który uznawany jest za jeden z najmocniejszych konkursów w ostatnich latach. Niestety, Łotyszka nie powróci na eurowizyjną scenę, ponieważ głosy jurorów i widzów zapewniły jej drugą lokatę. Przegrała ona z grupą Citi Zēni która we Włoszech zaprezentuje nam piosenkę Eat your salad.

Eurowizja 2022: Ukraina po raz kolejny w świetle skandalu

Obudźcie mnie, jeśli ukraińskie preselekcje przebiegną kiedyś bez jakichkolwiek dram i nieścisłości. Spośród konkurujących ze sobą ośmiu finalistów, wybrano faworytkę bukmacherów Alinę Pash. Jej piosenka Shadows of forgotten ancestors, wygrała w notowaniach jurorów, a także otrzymała drugą lokatę w głosowaniu publiczności. Jednak uczciwość tego głosowania została podważona przez zdobywców drugiego miejsca – Kalush Orchestra, którzy zarzucają organizatorom błędy w podliczaniu głosów, a także niesprawiedliwe zasady. Jakby tego było mało, wokół postaci Aliny dalej krążą zarzuty, że przebywała ona na terytorium Rosji po 14 marca 2014 roku (jest to jedna z zasad uczestniczenia w selekcjach). Do odparcia zarzutów potrzebne jest potwierdzenia scenariusza przez straż graniczną, a ta jak na razie milczy. Czy to znaczy, że po raz kolejny nie zobaczymy Ukrainy w eurowizyjnej stawce?

Eurowizja 2022: LUM!X i Pia Maria z biletem do Turynu

Przecieki okazały się prawdą – austriacki nadawca przekazał nam, że na turyńskiej scenie usłyszymy połączenia wokalu Pii Marii z brzmieniami popularnego DJ LUM!X. Ich piosenka Halo zostanie ujawniona na początku marca.

Eurowizja 2022
LUM!X i Pia Maria/ fot. wiwibloggs

Eurowizja 2022: polskie preselekcje dopełnione

W sobotę wyczekiwaliśmy także ostatniej piosenki, która miała dopełnić stawkę finału konkursu Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!, który to zapewni nam polskiego reprezentanta w Turynie. Emilia Dębska (Mila) podzieliła się z nami swoją piosenką All i need.

W tym roku wybór reprezentanta będzie zależał od panelu jurorskiego w składzie: Marek Sierocki, Halina Frąckowiak, Krystian Kuczkowski, Marcin Kusy i Szymon Orłowski. Istotną informacją jest również fakt, że będzie on zależał również od widzów preselekcji, którzy w stosunku 50:50 zadecydują, kto powinien reprezentować nasz kraj. Zmiana ma umożliwić widzom wgląd oraz czynny udział w wyborze polskiego reprezentanta. Przy okazji kontrowersji w związku z zeszłorocznym wyborem Rafała Brzozowskiego, fani Eurowizji uważają taką decyzję za słuszną.

Podczas imprezy wystąpią także takie nazwiska, jak: Ell & Nikki z przebojem Running Scared, który przyniósł Azerbejdżanowi wygraną w 2011 roku, Justyna Steczkowska, Viki Gabor, Kasia Moś, Sara James, Rafał Brzozowski, czy też Blue Cafe. W rolę prezenterów wcielą się Aleksander Sikora i Marek Sierocki, a wydarzenie poprowadzą Małgorzata Tomaszewska, Ida Nowakowska i Rafał Brzozowski.


Eurowizja 2022 – kiedy odbędzie się konkurs?

Tegoroczny konkurs eurowizyjny odbędzie się w dniach 14-16 maja w Turynie. Na scenie hali Pala Alpitour zaprezentuje się czterdzieści jeden państw, a wśród nich znajdą się takie kraje jak: Armenia i Czarnogóra, Czechy, Grecja oraz Australia. Na scenie nie zobaczymy reprezentacji Białorusi, która już drugi rok z rzędu została wykluczona z grona członków Europejskiej Unii Nadawców.

Do tej pory wybrano już siedemnastu reprezentantów z Albanii, Belgii, Bułgarii, Czarnogóry, Czech, Grecji, Gruzji, Holandii, Irlandii, Izraela, Macedonii Północnej i Włoch, Austrii, Łotwy, Litwy, Estonii i Ukrainy.

Eurowizja 2022, która odbędzie się w Turynie, nabiera coraz to większego rozpędu. W zeszłym tygodniu poznaliśmy kolejnych uczestników, którzy zaśpiewają na włoskiej scenie w maju. Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: Jeśli dostajesz w Hollywood rolę, to tylko […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →