kadr ze spotu reklamującego restaurację „Mom's Spaghetti"

Eminem kończy 50 lat! Wybraliśmy 5 kluczowych momentów w jego karierze


17 października 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Dla wielu najlepszy w historii. Niepodważalnie mający ogromny wpływ na rozwój rapu na całym świecie. Eminem kończy 50 lat! Z tej okazji wybraliśmy 5 kluczowych momentów w jego dotychczasowej karierze.

5 momentów z życia Eminema

Kariera Eminema widnieje jako jedna z najciekawszych w historii całej branży, zarówno jeśli chodzi o aspekt muzyczny, jak i liczne historie z życia prywatnego rapera z Detroit. Dziś Em kończy 50 lat. Z okazji jego półwiecza wybraliśmy pięć kluczowych momentów w jego karierze i ułożyliśmy w kolejności chronologicznej. Wszystkiego najlepszego Marshall!

The Slim Shady LP, czyli właściwy debiut

Choć The Slim Shady LP nie było faktycznym debiutem Eminema, wiele osób tak go traktuje (Infinite z 1996 nie spotkało się z zainteresowaniem branży i słuchaczy). Dopiero dołączenie do Aftermath i współpraca z Dr. Dre pozwoliła mu wejść na wyższy poziom. 1999 rok okazał się być dla Ema kluczowym. The Slim Shady LP zadebiutowało na 2. miejscu zestawienia Billboard, sprzedając się w blisko 300 tysiącach sztuk w pierwszym tygodniu, a jego udział na albumie 2001 Dr. Dre w utworach Forgot About Dre i What’s The Difference znacznie zwiększyło zainteresowanie muzyką Shady’ego. Ostatecznie The Slim Shady LP zgarnęło Grammy za Najlepszy Album Rapowy 1999 roku. A to miał być dopiero początek rosnącej fali popularności.

Eminem – The Slim Shady LP

8. Mila, czyli wejście na salony

Z każdą kolejną płytą znaczenie Eminema na światowym rynku muzycznym rosło. Zarówno The Marshall Mathers LP, jak i następna, The Eminem Show, zgarnęły statuetki Grammy dla Najlepszych Rapowych Albumów Roku, kolejne hity w postaci The Real Slim Shady, Stan, Without Me czy Till I Colapse szturmem przejmowały listy przebojów. Jako wejście „z buta” w mainstream muzyczny należy potraktować jednak występ Eminema w filmie 8. Mila. Zagrał on główną rolę w tej produkcji bazującej na jego biografii. Za utwór Lose Yourself, który trafił do soundtracku filmu, otrzymał Oscara jako pierwszy raper w historii. Rapowy świat od dawna wiedział, kim jest Slim Shady. Przyszedł czas na popkulturę.

Soundtrack do filmu 8. Mila

Relapse, czyli osobisty przełom

Po wydaniu albumu Encore życie Eminema znalazło się na zakręcie. Ponowne małżeństwo z Kimberly Scott i rozwód po zaledwie 11 miesiącach, śmierć najlepszego przyjaciela Proofa, uzależnienie od leków nasennych, wreszcie przedawkowanie metadonu i odwyk. Liczne problemy osobiste poskutkowały wręcz plotkami o zakończeniu kariery rapowej przez Marshalla. Choć okazały się nieprawdziwe, to on sam przyznawał w wywiadach, że nie wie kiedy i czy w ogóle nagra jeszcze album. Na Relapse fani musieli czekać aż 5 lat. Choć nie brakuje tam typowych dla twórczości Eminema, hardcore’owych kreacji, raper w wielu utworach skupia się na temacie swojego uzależnienia i wyjścia z niego. To zwiastuje początek nowej drogi.

Eminem – Relapse

Recovery, czyli świat popu drżący w posadach

Recovery to album do dziś budzący największe kontrowersje i dyskusje wśród fanów rapera. Dla wielu niedopuszczalne odejście w stronę popu, dla innych odważna ewolucja stylu. Ostatecznie z pewnością jest to wydawnictwo, które po raz kolejny wzbudziło ogromne zainteresowanie muzyką Eminema (a to wydawało się wówczas słabnąć). Hitowe single Love The Way You Lie nagrane z Rihanną (klip w serwisie YouTube doczekał się blisko 2,5 miliarda odtworzeń) oraz Not Afraid nie opuszczały list przebojów także popowych stacji radiowych, co przyczyniło się do sześciokrotnej platyny i ponad 11 milionów sprzedanych kopii w dobie powoli spadającej sprzedaży fizyków (najlepszy wynik na świecie w 2010 roku), a także aż 10 nominacji do Grammy. Eminem zdominował świat muzyki popularnej.

Eminem – Recovery

Beef z Machine Gun Kellym, czyli młodzi rozstawiani po kątach

7 lat po premierze Recovery kariera Eminema po raz kolejny zbacza z torów. Album Revival spotyka się z bardzo słabym przyjęciem, zarówno przez fanów, jak i krytyków, a sam raper po raz kolejny całkowicie zmienia stylistykę i sposób promocji swojej twórczości. Wydane znienacka Kamikaze stawia na braggę i mocno krytykuje młodą scenę rapową, na co ta nie pozostała głucha. Odpowiedział mu Machine Gun Kelly, z którym Em wszedł w beef za sprawą utworu Killshot – wydanego zaledwie dwa tygodnie po premierze albumu. Konflikt zwrócił uwagę całego rapowego świata. I choć ciężko powiedzieć, żeby ktoś został jednoznacznym wygranym beefu, to zdecydowanie pomógł Eminemowi w przypomnieniu całemu światu, że cały czas ma ogromne rapowe umiejętności i pazur.

Eminem – Killshot (Machine Gun Kelly Diss)

Kurtyna opadła po raz drugi

Ostatnim wydawnictwem, jakie usłyszeliśmy od Eminema jest Curtain Call 2, będące (tak jak pierwsza część) składanką największych hitów rapera i swoistym podsumowaniem dotychczasowej kariery. Tym razem na album trafiła muzyka z okresu rozpoczętego przez wydanie Relapse w 2009, które, tak jak już wspomnieliśmy, było nowym otwarciem dla rapera z Detroit. Czy to oznacza, że Em zamyka kolejny rozdział w swojej karierze i szykuje się na następny? Czego możemy się w związku z tą decyzją spodziewać? Ciężko tak naprawdę wyrokować. Jedno jest natomiast pewne. Cokolwiek zrobi Marshall Mathers, oczy rapowego świata będą po raz kolejny zwrócone w jego stronę.

Dla wielu najlepszy w historii. Niepodważalnie mający ogromny wpływ na rozwój rapu na całym świecie. Eminem kończy 50 lat! Z tej okazji wybraliśmy 5 kluczowych momentów w jego dotychczasowej karierze. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →