materiały promocyjne

Ed Sheeran skończy karierę, jeśli przegra proces


04 maja 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Według oskarżycieli, muzyk w utworze Thinking Out Loud miał skopiować m.in. melodię, rytm i harmonię z utworu Let’s Get It On Marvina Gaye’a. Piosenkarz i autor tekstów Ed Sheeran uważa proces za „obraźliwy” i zapowiada koniec kariery, jeśli zostanie uznany za winnego.

Proces o plagiat Eda Sheerana

Od 25 kwietnia trwa proces sądowy piosenkarza Eda Sheerana. Właściciele spuścizny kompozytora Eda Townsenda, współautora Let’s Get It On Marvina Gaye’a z 1973 roku, uważają, że brytyjski muzyk splagiatował utwór przy tworzeniu swojego hitu Thinking Out Loud z 2013 roku. „Melodia, rytm, harmonia, linia perkusji i basu, chórki, tempo, synkopy i zapętlenia” mają pokrywać się z tymi, które słychać w piosence, za którą Sheeran otrzymał pierwszą nagrodę Grammy.

Według „People” Sheeran zapowiedział, że jeżeli przegra proces, zakończy swoją karierę. „Jeśli tak się stanie, kończę z tym, przestaję [grać i śpiewać – przyp. red.]” – miał powiedzieć prawniczce w sądzie.

Thinking Out Loud vs. Let’s get on it

Czy między utworami faktycznie jest podobieństwo? Wielu słuchaczy porównało hity i nie słyszy wyraźnego skopiowania muzyki soulowego twórcy. O tym jednak zadecyduje sąd. Od dawna strony próbowały między sobą negocjować, jednak nie udało im się znaleźć wspólnego rozwiązania. Sprawę rozstrzyga obecnie sąd federalny w Nowym Jorku. „Uważam, że to naprawdę obraźliwe, kiedy poświęcasz całe swoje życie na bycie wykonawcą i autorem piosenek, a ktoś to umniejsza” – powiedział Sheeran, który nie ukrywa rozgoryczenia.

W pozwie rodzina Townsenda i firma Structured Asset Sales, która ma część praw do utworu, chce od Eda odszkodowania w postaci 100 mln dolarów. Jednym z dowodów na plagiat ma być mashup koncertowy, w którym Sheeran połączył Thinking Out LoudLet’s Get It On. Według słynnego wokalisty nie ma w tym jednak nic dziwnego. „Wiele piosenek ma podobne akordy. Możesz zacząć od Let It Be, przejść do No Woman No Cry i wrócić” – argumentował w sądzie Sheeran. „Szczerze mówiąc, gdybym zrobił to, o co jestem oskarżony, byłbym kompletnym idiotą, pokazując to przed 20 tysiącami ludzi”.

Ed Sheeran ma dosyć. Grozi końcem kariery

Życie w cieniu podejrzeń daje muzykowi w kość. To nie pierwszy raz, gdy ktoś zarzuca mu kopiowanie utworu – hit Shape of You uważany był za plagiat O Why Samiego Switcha. Sąd Najwyższy orzekł jednak, że przebój nie został skradziony. O trudach kariery oraz wyzwaniach życia osobistego Ed Sheeran opowiedział w czteroodcinkowym dokumencie Ed Sheeran: The Sum of It All, który pojawił się na platformie Disney+.

W ciągu jednego miesiąca moja ciężarna żona dowiedziała się, że ma guza, a operacja może odbyć się dopiero po porodzie. Nagle zmarł mój najlepszy przyjaciel Jamal, a ja znalazłem się w sądzie, broniąc swojej uczciwości jako autor piosenek. Wpadłem w spiralę strachu, rozpaczy i niepokoju. Czułem się, jakbym szedł na dno. Ledwo utrzymywałem się nad powierzchnią i nie mogłem złapać oddechu

– opowiadał Ed Sheeran przed premierą emocjonującego dokumentu.
kadr z dokumentu “Ed Sheeran: The Sum of It All”

Według oskarżycieli, muzyk w utworze Thinking Out Loud miał skopiować m.in. melodię, rytm i harmonię z utworu Let’s Get It On Marvina Gaye’a. Piosenkarz i autor tekstów Ed Sheeran uważa proces za „obraźliwy” i zapowiada koniec kariery, jeśli zostanie uznany za winnego. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →