„Drugie Życie” Krzysztof Gonciarz

„Drugie Życie” Krzysztofa Gonciarza i afekt do plastiku


23 marca 2021

Podziel się newsem:

Plastik jest tematem na czasie, a w dodatku, szalenie emocjonalnym. Niesie ze sobą raczej negatywne konotacje – wiemy, jak długo się rozkłada, wiemy też, w jakim stanie jest nasza planeta. Wiemy, jak się u nas (nie)dba o segregację śmieci. Krzysztof Gonciarz odkurza nieco tę problematyczną kwestię plastiku i pozwala spojrzeć na niego inaczej, niż tylko oskarżycielsko. Daje mu drugie życie.

Krzysztof Gonciarz – sztuki trochę w wydaniu rozmaitym

Jego nazwisko już dawno wyszło poza ramy Youtube’era – obecnie Krzysztof Gonciarz zajmuje się rozmaitymi artystycznymi projektami z różnorodnych dziedzin sztuki. Niedawno wraz z Wojtkiem Urbańskim, czyli współzałożycielem kolektywu RYSY, uruchomił własną wytwórnię Dyspensa Records, nieco później wspólnie z Pawbeatsem nagrał płytę z kolędami…

Krzysztof Gonciarz, plastik i Drugie Życie
Facebook/Krzysztof Gonciarz

Z okołomuzycznych rzeczy z jego ramienia powstał również dokument o Bedoesie. Ponadto, między innymi dzięki niemu, klip do Polskiej Ballady Tymka z animacjami Ribowskiego, został wyświetlony na kilku ekranach w Shibuya w Tokio.

Tymek ft. Lucassi – Polska Ballada 

Krzysztof Gonciarz i impresje z plastiku

I tak, jak ostatnio u artysty działo się wiele na tym muzycznym poletku, tak kolejny projekt, w jaki się zaangażował, kręci się dookoła ekologii oraz sztuki audiowizualnej. Na YouTube wleciał właśnie filmik zatytułowany enigmatycznie Drugie Życie. W creditsach czytamy:

Oto moja impresja na temat plastiku. W filmie tym próbuję zatrzymać w czasie pewien punkt w cyklu życia surowca oraz spojrzeć na plastikowe butelki jak na kształty pełne ekspresji i wartości. Muzykę do filmu zrobili Wojtek Urbański i Patryk Kraśniewski, wykorzystując w tym celu plastikowe butelki. Wszystkie rekwizyty z tego filmu trafiły do recyklingu i dzięki temu będą dalej funkcjonować w obiegu.

– Krzysztof Gonciarz

Obraz jest dosłownie tym, czym nazwał go sam twórca. Impresją. Krótką, bo nawet nie dwuminutową, ale za to wymowną i szalenie estetyczną. Na pierwszy plan ściągającą potencjał, wydobyty ze zwykłych plastikowych butelek i to na różnych płaszczyznach. Wzrusza wizualnie. Wzrusza muzycznie, za co odpowiada Urbanski oraz Patryk Kraśniewski. Porusza tak po prostu – z racji, że lubimy to, co ładne, wywołuje porażający efekt. Zaryzykowałabym, że większy niż rosnąca w lesie góra plastiku.

Drugie Życie

Jak dowiadujemy się z filmu, wszystkie rekwizyty wykorzystane do jego użycia ponownie trafią do recyklingu. Produkcja jest pierwszą częścią cyklu, a kolejnej można spodziewać się już 25 marca na kanale Gonciarza.

Plastik jest tematem na czasie, a w dodatku, szalenie emocjonalnym. Niesie ze sobą raczej negatywne konotacje – wiemy, jak długo się rozkłada, wiemy też, w jakim stanie jest nasza planeta. Wiemy, jak się u nas (nie)dba o segregację śmieci. Krzysztof Gonciarz odkurza nieco tę problematyczną kwestię plastiku i pozwala spojrzeć na niego inaczej, niż tylko […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.