„The YouTube Effect"

Dokument “The YouTube Effect” pokaże wpływ platformy na współczesne społeczeństwo


22 kwietnia 2022

Obserwuj nas na instagramie:

The YouTube Effect to historia YouTube’a, jego dominacji jako najczęściej oglądanej platformy medialnej na świecie oraz skutków tej siły zarówno dla platformy, jak i jego firmy macierzystej, Google. Film zadebiutuje na festiwalu filmowym Tribeca.

Powstał dokument, który pokaże wpływ YouTube’a na współczesne społeczeństwo

Jak czytamy w zapowiedzi na stronie festiwalu, “najnowszy dokument Alexa Wintera opowiada o wzniesieniu się i potencjalnym upadku YouTube’a, najpopularniejszej na świecie witrynie do udostępniania filmów. Uruchomiony w 2005 roku filmem z wycieczki do zoo, YouTube zbudował imperium o wartości do 300 miliardów dolarów. Aby zachęcić swoich twórców i utrzymać zaangażowanie użytkowników, stworzył algorytm, który stara się przewidzieć, czym użytkownicy będą najbardziej zainteresowani. Podstawowa idea jest prosta: stwórz swoją treść we właściwy sposób, a będzie promowana wśród użytkowników na całym świecie. Jednak algorytm stworzył nieprzewidziane problemy związane z prywatnością i etyką, które mogą spowodować upadek witryny”.

Dokument o ciemnych stronach YouTube'a zadebiutuje na festiwalu filmowym Tribeca
The YouTube Effect

The YouTube Effect „bada, w jaki sposób platforma stała się piorunochronem dla radykalizacji w Internecie, inwigilacji, kapitalizmu algorytmicznego, rozprzestrzeniania dezinformacji i oczywiście wpływowych osób i filmów o kotach”. Platformy takie jak YouTube dały światu wiele pozytywnych rzeczy, które dokument również poruszy, ale serwis wydaje się zupełnie inny, gdy porówna się go z tym sprzed zaledwie kilku lat. Ostatnie wydarzenia na świecie ujawniły ciemne zakamarki platformy, które przez lata pozostawały niekontrolowane i, jak informuje dokument w zwiastunie, są rzeczy, które mogą ludziom ujść na sucho w YouTube, a które nie mogłyby ujść na sucho w telewizji. Duża część świata wierzy, że Ziemia wciąż jest płaska, wybory w USA zostały skradzione, a pandemia COVID-19 była mistyfikacją. Dokument nazywa to, gdzie znajdujemy się obecnie, „apokalipsą dezinformacji”.

Tak o swoim nadchodzącym filmie mówi reżyser Alex Winter:

Jestem zaszczycony i wdzięczny za premierę filmu w Tribeca po raz pierwszy. Festiwal jest szanowany ze względu na jego wyrafinowanie i zmysł kulturowy, dzięki czemu jest idealnym miejscem na film dokumentalny o globalnym wpływie tytanów technologii: YouTube i Google.

Dokument The YouTube Effect będzie miał swoją premierę na Tribeca Film Festival 11 czerwca 2022 roku. Na razie nie wiadomo, kiedy film będzie ogólnodostępny. Możemy natomiast obejrzeć zwiastun produkcji.

The YouTube Effect- Official Teaser

The YouTube Effect to historia YouTube’a, jego dominacji jako najczęściej oglądanej platformy medialnej na świecie oraz skutków tej siły zarówno dla platformy, jak i jego firmy macierzystej, Google. Film zadebiutuje na festiwalu filmowym Tribeca. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →