kadr ze zwiastuna „Moonage Daydream”

David Bowie na nowo w kolejnym zwiastunie „Moonage Daydream”


28 lipca 2022

Obserwuj nas na instagramie:

W sieci ukazał się nowy zwiastun filmu dokumentalnego Moonage Daydream, którego bohaterem jest David Bowie. Szykuje się wspaniałe widowisko.

Moonage Daydream, czyli David Bowie w skali makro

Moonage Daydream powstawało przez około pięć lat, a jego autorem jest Brett Morgen. Twórca ma na swoim koncie chociażby filmy Jane czy Kurt Cobain: Życie bez cenzury. Filmowiec otrzymał nieograniczony dostęp do archiwalnych materiałów z Davidem Bowiem, z których większość nigdy się nie ukazała. W filmie pojawi się czterdzieści osiem kompozycji autora Heroes. Jeszcze w listopadzie 2021 roku obraz opisywany był jako immersyjne kinowe doświadczenie, zbudowane na tysiącach godzin niepublikowanego wcześniej materiału. Jest także określany jako pełnometrażowa, eksperymentalna kinowa odyseja, która zgłębia kreatywną, muzyczną i duchową podróż Bowiego. Opowiedziany jest poprzez wysublimowaną narrację samego artysty, stworzoną z materiałów pochodzących z występów czy prywatnych zbiorów muzyka.

moonage daydream david bowie
kadr z filmu Moonage Daydream

Moonage Daydream zabierze widza w podróż nie tylko po muzycznym i filmowym życiu Bowiego, ale pokaże również jego działalność w zakresie tańca, malarstwa, rzeźby, audiowizualnych kolaży, scenopisarstwa oraz teatru. Można zatem podsumować ten film jako obraz o dosłownie wszystkim. Dzieło Morgena zadebiutowało 23 maja, na 75. Festiwalu Filmowym w Cannes. Obraz ma także trafić na HBO i HBO Max, jednak prawdopodobnie trzeba będzie na to poczekać aż rok. Produkcja została napisana, wyreżyserowana, zmontowana i wyprodukowana przez Bretta Morgena. Tytuł filmu to oczywiście również tytuł jednego z utworów Bowiego, który znalazł się na płycie The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars, wydanej w 1972 roku. Krążek obchodził w czerwcu swoje 50. urodziny i z tej okazji na rynek trafiło specjalne, dwuwinylowe wydanie albumu oraz plakat promujący płytę. Kinowa premiera filmu została zapowiedziana na 16 września 2022 roku w formacie IMAX. Produkcja do zwykłych kin trafi tydzień później.

Kiedy tylko zacząłem prace nad filmem, przeżyłem poważny zawał. Przez trzy minuty byłem w stanie śmierci klinicznej, zapadłem w śpiączkę. Nie miałem kontroli nad swoim życiem, pochłonął mnie wir pracy. Poświęciłem się temu filmowi, a mam trójkę dzieci. Kiedy przeżyjesz coś takiego, zaczynasz się zastanawiać, co było celem twojego życia? Ciężka praca i śmierć po czterdziestce. Musiałem się znów nauczyć, jak żyć. Właśnie wtedy David Bowie wrócił do mego życia.

skomentował reżyser.

Moonage Daydream, zobacz zwiastun

W sieci ukazał się nowy zwiastun filmu dokumentalnego Moonage Daydream, którego bohaterem jest David Bowie. Szykuje się wspaniałe widowisko. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Moonage Daydream, czyli David Bowie […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →