Damon kontra Driver w „Ostatnim pojedynku


21 lipca 2021

Podziel się newsem:

W sieci ukazał się zwiastun nowego, opartego na faktach filmu Ridleya Scotta Ostatni pojedynek z Mattem Damonem i Adamem Driverem w rolach głównych.

Pojedynek na śmierć i życie

Pojedynek sądowy był średniowiecznym środkiem rozstrzygania sporów i wchodził w skład ordaliów – sądów bożych. Wynikało to ze średniowiecznego przekonania, że podczas pojedynku, Bóg będzie czuwał nad stroną, która ma rację: mowa o oskarżonym i oskarżającym. Według tego, umiejętności nie były zatem takie ważne, bo wygrany miał być otoczony boską opieką.

W przypadku przegranego pojedynku, kara czekała nie tylko oskarżonego, ale i również oskarżającego, który był sądzony po prostu za kłamstwo. Pojedynki sądowe były w historii wielkimi wydarzeniami i miały ceremonialny charakter: sprawdzano stan broni rycerzy, herold ogłaszał zasady, zwaśnione strony zobowiązywały się do nie korzystania z magii, aż w końcu przysięgały przed Bogiem, że walczą o prawdę.

Walczyć mógł każdy, kto ukończył dwudziesty rok życia, a jeszcze nie dobił do sześćdziesiątki. Specjalnie uprzywilejowani byli rzecz jasna duchowni i szlachta, którzy mogli nie brać udziału w pojedynku i wyznaczyć kogoś, aby walczył w ich imieniu. Doszło nawet do tego, że za czasów Karola V, do walki stanęli rycerz podejrzany o zabójstwo oraz pies zabitego, który agresywnie reagował na podejrzanego. Żeby było ciekawiej, mężczyzna uzbrojony w kij, przegrał owy pojedynek, kiedy został powalony przez zwierzę, które prawie rozszarpało mu gardło. Finał tej historii jest taki, że rycerz wpadł z deszczu pod rynnę, bo spod kłów psa trafił na stryczek. Historia z filmu Ridleya Scotta aż tak absurdalna nie jest.

Driver vs Damon pod okiem Scotta

Mam do Ridleya Scotta obojętny stosunek. Raczej nie jestem fanem Obcego czy Łowcy androidów, nigdy nie widziałem Gladiatora w całości, Królestwo niebieskie omijam szerokim łukiem, a z filmografii Anglika najbardziej podoba mi się Marsjanin. Reżyser ma jednak szansę zaliczyć całkiem udany rok, bo w listopadzie ma ukazać się House of Gucci opowiadający o Patrizzi Reggiani (w tej roli Lady Gaga), która zleciła morderstwo swojego męża, Maurizio Gucciego (Adam Driver). Zanim jednak to nastąpi, czeka nas jeszcze Ostatni pojedynek.

Francja, druga połowa czternastego wieku. Jean de Carrouges to rycerz i wasal hrabiego Pierre’a d’Alencon. Jego żona Marguerite publicznie oskarża rycerza i dawnego przyjaciela Jeana – Jacquesa Le Gris – o gwałt. Rozpoczyna się sądowy spór, którego nie da się jednak rozwiązać w tradycyjny sposób. Król Karol VI oraz francuski parlament zarządzają więc pojedynek, na szali którego znajduje się życie wszystkich zamieszanych: jeśli de Carrouges przegra, śmierć poniesie zarówno on, jak i jego żona.

Damon kontra Driver w „Ostatnim pojedynku”
Ostatni pojedynek – plakat filmu

W rolę Jeana de Carrouges wcieli się Matt Damon, zaś jego oponenta zagra Adam Driver. Marguerite de Carrouges zagra Jodie Comer. W filmie pojawi się także Ben Affleck. Produkcja Ridleya Scotta trafi do kin 15 października.

Ostatni pojedynek – obejrzyj zwiastun filmu

W sieci ukazał się zwiastun nowego, opartego na faktach filmu Ridleya Scotta Ostatni pojedynek z Mattem Damonem i Adamem Driverem w rolach głównych. Pojedynek na śmierć i życie Pojedynek sądowy był średniowiecznym środkiem rozstrzygania sporów i wchodził w skład ordaliów – sądów bożych. Wynikało to ze średniowiecznego przekonania, że podczas pojedynku, Bóg będzie czuwał nad […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup bilet na koncerty z cyklu Lato w Plenerze

Biletomat.pl
35 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.