fot. Focus Features

Cate Blanchett wznosi się na wyżyny aktorstwa w zwiastunie filmu „TÁR”. Za tę rolę nagrodzono ją w Wenecji


29 września 2022

Podziel się newsem:

Australijska aktorka wcieliła się w genialną dyrygentkę Lydię Tár. Dramat psychologiczny wyreżyserował Todd Field – to pierwszy jego film od czasu Małych dzieci z 2006 roku.

Najwybitniejsza z żyjących kompozytorek

Lydia Tár nie jest postacią autentyczną – została wymyślona przez reżysera i twórcę scenariusza Todda Fielda. W filmie przedstawiona została jako jedna z najwybitniejszych żyjących kompozytorek i dyrygentek, a także pierwsza w historii kobieta, która objęła stanowisko głównego dyrygenta w największej niemieckiej orkiestrze. Komponuje muzykę do filmów i spektakli, a także jest członkinią elitarnego, liczącego jedynie kilkanaście osób klubu EGOT – zaliczają się do niego laureaci wszystkich czterech najważniejszych nagród w branży: Emmy, Grammy, Oscara i Tony.

Cate Blanchett w filmie TÁR
fot. Focus Features

Co jest prawdą, a co tylko wyobrażeniem

W głównej roli w TÁR zobaczymy laureatkę dwóch Oscarów, Cate Blanchett. Obserwujemy jej życie, głównie w Berlinie, gdzie mieszka ze swoją partnerką Sharon (Nina Hoss) oraz adoptowaną, pochodzącą z Syrii córeczką. Zawodowo Lydia stoi przed trudnym zadaniem – przygotowuje się do nagrania ze swoją berlińską orkiestrą V symfonii Gustava Mahlera. Poza tym jest w trakcie realizowania serii wywiadów podsumowujących swój dorobek i boryka się z blokadą twórczą oraz pojawiającymi się zarzutami wymierzonymi w jej osobę. Już ze zwiastuna filmu TÁR bije wyraźny niepokój i pewien rodzaj szaleństwa – trudno stwierdzić, czy rozgrywające się na ekranie sytuacje dzieją się naprawdę, czy są tylko wytworem wyobraźni głównej bohaterki.

Czytaj też: Rosyjska Akademia Filmowa nie zgłosi swojego kandydata do Oscara 2023

Muzyka laureatki Oscara

Autorką przeszywającej muzyki do TÁR jest laureatka Oscara, Hildur Guðnadóttir. Islandzka kompozytorka znana jest m.in. ze ścieżek dźwiękowych do filmu Joker i serialu Czarnobyl. Autorem zdjęć do filmu jest natomiast niemiecki operator, Florian Hoffmeister.

TÁR miał swoją międzynarodową premierą 1 września podczas 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie Cate Blanchett została przy okazji wyróżniona tzw. Pucharem Volpiego, czyli nagrodą dla najlepszej aktorki. W polskich kinach film Todda Fielda będziemy mogli zobaczyć dopiero 24 lutego 2023 roku. Istnieje jednak szansa, że wcześniej pojawią się jakieś pokazy przedpremierowe. Czy TÁR dołączy do Oscarowego wyścigu? Na pewno spore szanse ma wspomniana Cate Blanchett – nominacja za pierwszoplanową rolę kobiecą w jej przypadku wydaje się niemal pewna.

Australijska aktorka wcieliła się w genialną dyrygentkę Lydię Tár. Dramat psychologiczny wyreżyserował Todd Field – to pierwszy jego film od czasu Małych dzieci z 2006 roku. Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: Jeśli dostajesz w Hollywood rolę, to […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →