kadr z filmu „IO" Jerzego Skolimowskiego

“IO” Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara


30 sierpnia 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Komisja Oscarowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wybrała IO Jerzego Skolimowskiego na polskiego kandydata do Oscarów. Sprawdź.

Polski kandydat do Oscara

A więc mamy rozstrzygnięcie! IO Jerzego Skolimowskiego pokonało Film Balkonowy Pawła Łozińskiego, Iluzję Marty Minorowicz, Cichą ziemię Agi Woszczyńskiej, Kobietę na dachu Anny Jadowskiej, Broad Peak Leszka Dawida oraz Fuckin Bornholm Anny Kazejak i głosem Komisji Oscarowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Dla Jerzego Skolimowskiego IO było reżyserskim powrotem na duży ekran po 7 latach kiedy to ukazał się film 11 minut. O czym jest film będący naszym kandydatem do przyszłorocznego Oscara?

Oglądany z perspektywy zwierzęcia, świat wydaje się tajemniczą zagadką. IO, szary osiołek o melancholijnych oczach, spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i złych, doświadcza radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. Ale IO ani na chwilę nie traci swojej niewinności

Opis filmu z portalu filmweb.

IO (2022), reż. Jerzy Skolimowski, oficjalny zwiastun PL

Legenda polskiego kina

Jerzy Skolimowski jest postacią, której nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi polskiego kina. Lista jego zasług jest zarówno niezwykle długa, jak i ciekawa oraz różnorodna. Jako aktor zagrał on m.in. we Wschodnich Obietnicach Davida Cronenberga czy w pierwszym filmie z serii Avengers od Marvela. Jako scenarzysta współtworzył scenariusz do legendarnego filmu Romana Polańskiego Nóż w wodzie, a jako jego największe reżyserskie dokonanie wymienia się film Ręce do góry z 1967 roku. Tym bardziej niezwykłą historią jest start w konkursie Oscarów po 55 latach od premiery tego filmu.

Komisja Oscarowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wybrała IO Jerzego Skolimowskiego na polskiego kandydata do Oscarów. Sprawdź. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Polski kandydat do Oscara A więc mamy rozstrzygnięcie! […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →