Renata Przemyk

Renata Przemyk

Renata Janina Przemyk – polska wokalistka. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Z wykształcenia jest bohemistką. Sprzedała ponad 500 tys. egzemplarzy wszystkich płyt.

Karierę muzyczną rozpoczęła w 1988, na XXIV Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, ale dopiero rok później zdobyła tam Grand Prix i nagrodę dziennikarzy. Przez rok śpiewała w zespole Ya Hozna. Po rozstaniu z zespołem w listopadzie 1990 r. rozpoczęła karierę solową. Zapraszana była na wiele festiwali piosenki, m.in. do Opola, Jarocina, Wrocławia i Sopotu. Występ na jarocińskim festiwalu, na który została zaproszona przez Armię, ze względu na jego kontrkulturową specyfikę odmienną znacznie od wcześniejszych występów w środowisku piosenki studenckiej czy poezji śpiewanej, Przemyk uważa za przełomowy dla swojej kariery.

Nagrała dziesięć płyt, w tym jedną z muzyką do spektaklu teatralnego Balladyna w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. W 2003 wydała album z największymi przebojami (m.in. „Babę zesłał Bóg”, „Protest Dance”, „Ostatni z zielonych”, „Zero”, „Bo jeśli tak ma być”), podsumowujący jej dotychczasową karierę. Na tej płycie utwór „Kochana” wykonała w duecie z Kasią Nosowską.

Artystka wielokrotnie koncertowała w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, USA). Od 1989 r. współpracuje z Anną Saraniecką, która jest autorką tekstów jej piosenek oraz menedżerem.

W 1993 w Teatrze Telewizji zagrała ducha przeszłości włóczącego się po cmentarzu w przedstawieniu Kolęda wigilijna na podstawie klasycznej powieści Karola Dickensa w reż. Roberta Glińskiego. W 2008 zadebiutowała jako aktorka teatralna w roli Hortensji w spektaklu Terapia Jonasza w chorzowskim Teatrze Rozrywki (reż. Jacek Bończyk), w 2009 można było oglądać ją w roli Meksykanki, która sprzedaje kwiaty koło cmentarza i jest alegorią śmierci w przedstawieniu Tramwaj zwany pożądaniem (reż. Dariusz Starczewski) na scenie krakowskiego Teatru „Bagatela”. Skomponowała również muzykę do songów w spektaklu Freda Apke Odjazd.

W 2008 Renata Przemyk założyła akustyczne trio o nazwie Acoustic Trio. Nowy projekt zakłada więcej improwizacji podczas koncertów. W repertuarze Acoustic Trio znajdują się kameralne, wyciszone, melancholijne utwory artystki.

Wydarzenia z tym artystą (6)

Piosenki tego artysty (4)

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →