Mery Spolsky

Mery Spolsky

Mery Spolsky, właśc. Maria Ewa Żak – polska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna oraz projektantka ubrań.

Pierwszym jej zespołem, z którym zaczęła występować na większych scenach, był psychodeliczny Makijaż. Później, wraz z Kubą Bąkałą, stworzyła duet Różowe Okulary; kompozycje tego projektu były bliższe muzyce pop.

Od 2014 działa pod pseudonimem Mery Spolsky. Wystąpiła na Grechuta Festival, na którym zaprezentowała własną interpretację utworu „Śpij, bajki śnij”, za którą dostała II nagrodę. W marcu 2015 wystąpiła podczas 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, na którym zdobyła wyróżnienie za wykonanie własnego utworu „Imperium moich czarnych brwi” i interpretację piosenki „Kiedy mnie już nie będzie” z tekstem Agnieszki Osieckiej. 12 czerwca wystąpiła z utworem „Cała jesteś w skowronkach” w koncercie „Debiutów” w ramach 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym zdobyła nagrodę za najlepszy debiut od Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych. W październiku została laureatką nagrody głównej i nagrody publiczności podczas festiwalu Pejzaż bez Ciebie, na którym wykonała autorską interpretację utworu Marka Grechuty „W dzikie wino zaplątani”. W plebiscycie „Przebój roku 2015” radia Tok FM zajęła 1. miejsce z piosenką „Kiedy mnie już nie będzie” (cover piosenki Seweryna Krajewskiego).

W 2016 zajęła 1. miejsce na festiwalu Carpathia w Rzeszowie, otrzymała też nagrody w kategoriach: „najlepsza kompozycja” i „najciekawsza osobowość sceniczna”. Kilka miesięcy później zdobyła 2. miejsce na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie i podpisała kontrakt z wytwórnią Kayax.

7 czerwca 2019 wydała singel „Fak”, będący pierwszym utworem z jej drugiego albumu studyjnego, Dekalog Spolsky. Album dotarł do 15. miejsca listy pięćdziesięciu najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. We wrześniu premierę miał utwór „Bigotka”. W styczniu 2020 za płytę otrzymała nominację do Fryderyka w kategorii „album roku elektronika”.

Przez lata aktywności muzycznej wystąpiła na festiwalach muzycznych, takich jak Europejskie Targi Muzyczne CoJestGrane w Warszawie, Enea Spring Break w Poznaniu, Open’er Festival, Kraków Live Festival, Orange Warsaw Festival, Męskie Granie, Late Summer Festival, United Islands of Prague czy FEST Festival. Wystąpiła jako support przed Imany podczas koncertów w Poznaniu i Warszawie.

Wydarzenia z tym artystą (5)

Piosenki tego artysty (4)

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →