Jowita Stęszewska

Żadnych wymówek – bezpieczny seks to podstawa! Ta playlista spotęguje waszą wspólną przyjemność


22 sierpnia 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Seks, podobnie jak miłość i inne stany emocjonalnych uniesień, to wdzięczny temat dla twórców muzyki. Ale gdy się dobrze przyjrzymy okaże się, że w muzyce jak w życiu: więcej jest stereotypów niż faktów dotyczących seksu. Zwłaszcza takiego w prezerwatywie. Ta playlista to zmieni!

Ciepła letnia noc, atmosfera wakacji i wy mający się ku sobie. Oboje czujecie, że zbliża się „ten” moment, gdy nagle padają dwa pytania. Pierwsze brzmi: „czy włączysz jakąś klimatyczną muzykę?”, a drugie: „masz gumki?”. Oba mogą być kłopotliwe, choć nie powinny dla żadnej ze stron.

Pierwsze z nich dlatego, że akurat możecie nie mieć przygotowanych w zanadrzu pasujących do sytuacji utworów, które pomogą wam wspólnie jeszcze intensywniej poczuć emocje.

Drugie, ponieważ pełno jest stereotypów, które dewaluują seks w „gumce”, czyniąc go niefajnym, niemodnym, a wręcz żenującym, co naraża nie tylko na nieplanowane ciąże, ale też infekcje przenoszone drogą płciową. A tak się składa, że preteksty, dla których rezygnujemy z prezerwatyw, mają tyle wspólnego z rzeczywistością, co nic. Udowadnia to Durex w swojej aktualnej kampanii, gdzie najpopularniejsze wymówki związane z używaniem gumek zestawia z faktami. Wnioski są takie, że prezerwatywy to nie tak, jak możemy myśleć „zło konieczne”, a naprawdę cool opcja – pokazują, że dbamy o siebie i innych.

A że muzyka zawsze była blisko intymnych uniesień to właśnie ją warto wykorzystać do pokazania, jak ważne jest obustronne czerpanie przyjemności z seksu w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Dlatego stworzyliśmy nastrojową playlistę, która nie tylko pasuje do zbliżeń, ale też pomoże przekonać tę drugą stronę, że warto założyć prezerwatywę i zadbać o przyjemność obu stron.

Seks z gumką czy bez?

„Nie ufasz mi”, „nic się nie stanie”, „nie martw się, zdążę”. Takie wymówki, by nie założyć prezerwatywy, wymienia Mery Spolsky w utworze „Bez Wymówek”, który artystka stworzyła razem z Kubą Karasiem w ramach kampanii Durexa. A to nie wszystko. Według badań przeprowadzonych na zlecenie marki Durex*, wśród częstych wymówek są też: „nie czuję nic w prezerwatywie”, „to psuje klimat”, czy „nie mam akurat przy sobie”.

W tych samych badaniach pojawia się też inna statystyka – aż 37% Polaków w wieku 18-30 lat przyznaje, że uprawiało seks bez zabezpieczenia tylko dlatego, że nie chcieli rozmawiać o użyciu prezerwatywy. Co więcej, aż 42% badanej grupy stwierdziło, że rozmowa o założeniu prezerwatywy sprawia, że czują się niezręcznie.

Tymczasem według Światowej Organizacji Zdrowia, prezerwatywy są jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, a także jedyną chroniącą przed infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową (World Health Organization, Global health sector strategies on, respectively, HIV, viral hepatitis and sexually transmitted infections for the period 2022-2030, 2022). 

Numer stworzony przez Mery Spolsky i Kubę Karasia ma jasny przekaz: nie założysz prezerwatywy, nie ma zabawy. „Bo wymówki to kolejna ściema” śpiewa artystka, dając tym samym jasno do zrozumienia, że temat prezerwatywy nie powinien być traktowany jako coś wstydliwego, niechcianego i krępującego. Podczas zbliżenia, każda ze stron powinna czuć się komfortowo i bezpiecznie, warto więc pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu i szacunku do drugiej osoby, bo przypuszczalnie to właśnie brak poczucia bezpieczeństwa i komfortu będzie mocniejszym „mood killerem” niż założenie prezerwatywy.

Mery Spolsky, Kuba Karaś – Bez Wymówek

Włączysz muzykę? „Możemy zacząć wolno”

Odpowiedni klimat nie tylko warto podtrzymywać. Czemu by go nie spotęgować? W tym może pomóc nam nie tylko dobrze dobrana prezerwatywa, ale też odpowiednia playlista.

Muzyka odpowiada nie tylko za zbudowanie właściwego nastroju. Pomaga nam się zrelaksować, skupić na sobie i partnerze lub partnerce. Odcinamy się od złych emocji i codziennych spraw zaprzątających nam głowę (D.W. Wahl, „The Psychology of Listening to Music During Sex”, psychologytoday.com).

Seks i muzyka mogą mieć podobny wpływ na organizm człowieka. Obie aktywności redukują stres, obniżają ciśnienie krwi i uspokajają akcję serca wspomagając przy tym wytwarzanie dopaminy. Ulubiony utwór lub playlista może być zatem nowym bodźcem, który potęguje doznania.

A co, gdyby do tego wszystkiego płynące z głośników utwory były jednocześnie swego rodzaju instrukcją i informacją dla drugiej strony, że chcemy bezpiecznego seksu, a także jakie są nasze preferencje?

Co prawda niewiele jest utworów, w których mowa jest o bezpiecznym i udanym dla obu stron seksie, ale kilka takich kawałków udało nam się znaleźć. 

Warto sięgnąć w pierwszej kolejności po utwory autorstwa kobiet. Zaczynając od wspomnianej wcześniej Mery Spolsky aż po raperkę Ciarę, która w utworze „Body Party” opisuje wspólną radość płynącą z seksu. Na przygotowanej przez nas playliście nie zabrakło też mężczyzn, bo i oni potrafią pomyśleć o seksie w sposób wolny od stereotypów.

A zatem, parafrazując tytuły pierwszych utworów z naszej playlisty: bez wymówek, bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, więc powiedz, że o nie zadbasz, My Love.

* Źródło: Durex Speak Up, Safe Sex in Dating: Research Questions, February 2022

Seks, podobnie jak miłość i inne stany emocjonalnych uniesień, to wdzięczny temat dla twórców muzyki. Ale gdy się dobrze przyjrzymy okaże się, że w muzyce jak w życiu: więcej jest stereotypów niż faktów dotyczących seksu. Zwłaszcza takiego w prezerwatywie. Ta playlista to zmieni! Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →