Grammatik

Grammatik

Grammatik – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop działająca w latach 1997–2000 i 2004–2008.

Grupa powstała w 1997 w Warszawie z inicjatywy raperów Eldo i Jotuze. Zespół początkowo współpracował z producentem muzycznym Szychą, wówczas członkiem formacji Edytoriał. W wyniku współpracy powstał utwór pt. „24h” umieszczony później na kompilacji pt. Enigma 022 underground vol. 2.

W 1998 roku do grupy dołączył producent muzyczny Noon z którym raperzy zrealizowali demo pt. EP dzięki któremu grupa zyskała lokalny rozgłos. W efekcie grupa podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Blend Records. W 1999 roku demo pt. EP wydano ponownie jako EP +. Na płycie znalazły się dodatkowo remiksy dwóch utworów pt. „Płaczę rymami” oraz „CHCWD”. Niedługo po ukazaniu się oficjalnego debiutu do grupy dołączył raper Ash znany z występów w zespole 3Style. Wcześniej raper wystąpił gościnnie na pierwszym albumie Grammatika w utworze pt. „Czasem”.

W październiku 2000 roku ukazał się nakładem wytwórni muzycznej T1-Teraz drugi album Światła miasta. Wkrótce potem Ash i Noon opuścili skład zespołu, a grupa zawiesiła działalność. Eldo rozpoczął solową działalność artystyczną, natomiast Noon podjął współpracę z Pezetem.

Na początku roku 2004 Grammatik powrócił na scenę z minialbumem pt. Reaktywacja. Materiał ukazał się nakładem firmy EmbargoNagrania. W lutym 2005 zespół wydał album 3. Po 4 tygodniach od premiery album sprzedał się w nakładzie 8000 egzemplarzy. 26 listopada 2007 roku ukazała się kolejna płyta Grammatika – Podróże. Album ukazał się nakładem utworzonej przez zespół wytwórni Frontline Records w dystrybucji My Music.

3 maja 2008 Grammatik skończył swoją działalność. 14 czerwca zagrał swój ostatni koncert w Pyzdrach w Wielkopolsce.

Wydarzenia z tym artystą (0)

Brak wydarzeń dla tego artysty

Piosenki tego artysty (4)

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →