LEGO stawia na ekologię za sprawą klocków z… plastikowych butelek
Obserwuj nas na instagramie:
Często mówi się, że wielkie firmy, czy bogaci ludzie mają pieniądze, aby wspomóc działania na rzecz ekologii, jednak nic z tym nie robią. Duńska firma LEGO po raz kolejny wychodzi na przeciw i udowadnia, że jeśli się chce, to można. Producenci popularnych klocków zapowiadają nową serię swoich produktów, wykonaną z butelek.
Fenomen klocków łączących pokolenia
LEGO to firma, która niepodzielnie panuje na rynku klocków, chociaż w Polsce sporą popularnością cieszą się także tańsze odpowiedniki w postaci Cobi. LEGO jest jednak marką pełną gębą, z wieloma licencjami, zestawami i figurkami. Faktem jest także, że żeby nabyć produkty Duńczyków oznaczone stanem „nowy”, trzeba troszkę głębiej sięgnąć do portfela. Nie przeszkadza to jednak fanom i entuzjastom w powiększaniu swoich kolekcji. Sam posiadam, póki co, jeden całkiem nowy zestaw. LEGO, podobnie jak muzyka, potrafi łączyć pokolenia i wiele wskazuje na to, że będzie to robić, jednocześnie dbając o środowisko.
Firma zaczęła takie działania już w 2015 roku, kiedy założyła własny program angażowania dostawców. Miał on na celu zbadanie, w jaki sposób biznes i łańcuch dostaw miałyby być bardziej zrównoważone, aby wyeliminować zbędne ogniwa. 2018 rok przyniósł z kolei pierwszą rewolucję związaną z materiałami, z których powstają klocki. Na rynek trafiły produkty roślinne, chociażby z trzciny cukrowej. Kolejne 3 lata to między innymi rezygnacja z plastikowych toreb na zakupy na rzecz papierowych, czy nowy cel w postaci redukcji dwutlenku węgla o 37% do 2032 roku. Teraz Duńczycy prezentują prototypowy klocek wykonany z materiałów z recyklingu.
LEGO nada drugie życie plastikowym butelkom
Mała rewolucja w LEGO zaczęła się od plastikowej butelki. Nowe klocki mają być wykonane właśnie z tych przedmiotów pochodzących z recyklingu. Na pierwszy ogień poszły butelki po napojach bezalkoholowych ze Stanów Zjednoczonych. Przez 3 lata, naukowcy i inżynierzy testowali aż 250 różnych wariantów materiałów bazujących na politereftalanie etylanu (PET) i podobnych tworzywach sztucznych. Ostatecznie udało się opracować odpowiednią kombinację pod względem jakości, bezpieczeństwa czy dopasowania do innych elementów.
Z jednej litrowej butelki można pozyskać wystarczająco PET, aby stworzyć dziewięć pojedynczych klocków o wymiarach 2×4 cm. LEGO wyklucza jednak korzystanie z butelek znajdujących się chociażby w oceanach ze względu na zbyt duży stopień zdegradowania tych przedmiotów. Nowy rodzaj elementów nie trafi jeszcze do sprzedaży, ponieważ nadal trwają prace nad ulepszeniem całej formuły, która zwiększy jakość i trwałość klocków. Ile przyjdzie nam poczekać, aż butelkowe klocki trafią na rynek? Według szacunków firmy, ma to nastąpić już za dwa lata.
Często mówi się, że wielkie firmy, czy bogaci ludzie mają pieniądze, aby wspomóc działania na rzecz ekologii, jednak nic z tym nie robią. Duńska firma LEGO po raz kolejny wychodzi na przeciw i udowadnia, że jeśli się chce, to można. Producenci popularnych klocków zapowiadają nową serię swoich produktów, wykonaną z butelek. Zobacz także Co obejrzeć […]
Obserwuj nas na instagramie: