Wodecki jakiego nie znaliśmy – jazzowe interpretacje utworów artysty

Obserwuj nas na instagramie:

Wodecki Jazz ’70 – dialogi to projekt muzyczny, który łączy archiwalne nagrania kompozycji Zbigniewa Wodeckiego oraz ich interpretacje, które zaproponowali znakomici muzycy polskiej sceny jazzowej.

W 2021 roku, czyli cztery lata od śmierci Zbigniewa Wodeckiego, twórczość artysty wzięli na warsztat polscy muzycy jazzowi, czego efektem jest płyta Wodecki Jazz ’70 – dialogi.

Sprawdź także: 7 nowych interpretacji utworów Zbigniewa Wodeckiego na 70. urodziny Mistrza

Zbigniew Wodecki w jazzowych interpretacjach

Stylistycznie album pokazuje jazz lat 70-tych, kiedy Zbigniew Wodecki komponował i bawił się głosem, przede wszystkim jednak grał na skrzypcach z orkiestrami Jerzego Miliana czy Andrzeja Trzaskowskiego, a swoje autorskie utwory nagrywał w Polskim Radiu. Zaproszeni do projektu goście: Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer, Marek Napiórkowski, Michał Tokaj oraz Michał Barański i Paweł Dobrowolski, wybrali sobie po jednym z utworów Wodeckiego do autorskiej aranżacji. Materiały sprzed lat udostępniło na licencji Archiwum Polskiego Radia, a te współczesne powstały podczas sesji nagraniowej z grudnia 2020 i początku 2021 roku.

Właśnie spełnia się jedno z moich marzeń. Przedstawiam Państwu szalonego muzycznie Zbigniewa Wodeckiego z niezwykłych czasów! Uwielbiam całą, niezwykle różnorodną twórczość Taty, szczególnie z lat 70-tych. To nie tylko klimat tamtych „szalonych” lat, to wielka przestrzeń muzyczna, w której Tata artystycznie się poszukiwał. Wyobraźmy to sobie… Chwilę po szkole muzycznej zostaje zaproszony przez Marka Grechutę do zespołu Anawa, gra z Ewą Demarczyk, w Piwnicy Pod Baranami, z orkiestrami Polskiego Radia, z big-bandem Jerzego Miliana. Komponuje, nagrywa płytę „1976” i wygrywa ważne festiwale muzyczne lubianymi i charakterystycznymi dla siebie utworami, jak „Strach na wróble”, „Izolda” czy „Wspomnienia tych dni”. A w międzyczasie… powstaje taki kapitalny jazz! Wybrałam na tę płytę utwory i kompozycje z tamtych lat, zwariowane i znakomite, do których nagraliśmy z naszymi gośćmi, wspaniałymi jazzmanami, ich nowe aranżacje. To jeszcze inna muzyczna twarz Zbigniewa Wodeckiego – instrumentalny jazz.

Kasia Wodecka-Stubbs, córka Zbigniewa Wodeckiego

Premiera wydawnictwa zapowiedziana jest na 4 czerwca.

Wodecki Jazz '70 - dialogi
Wodecki Jazz ’70 – dialogi – okładka albumu

Wodecki Jazz ’70 – dialogi – tracklista

  1. Fantazja – Zbigniew Wodecki
  2. Dialogi – Zbigniew Wodecki, Leszek Możdżer
  3. Ballada o Nieznajomych – Henryk Miśkiewicz
  4. Introwizja – Henryk Miśkiewicz, Paweł Dobrowolski
  5. Etiuda na głos i skrzypce – Zbigniew Wodecki, Leszek Możdżer
  6. Fantazja – Michał Tokaj
  7. Wariacje na temat Tanców Rumuńskich – Zbigniew Wodecki
  8. Dzielę z Tobą Dzień na Dwoje – Marek Napiórkowski
  9. Dzielą z Tobą Dzień na Dwoje – Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Wodecki
  10. Etiuda na Big Band i Skrzypce – Zbigniew Wodecki, Michał Tokaj
  11. Ballada o Nieznajomych – Zbigniew Wodecki

Pierwszym singlem zapowiadającym płytę był utwór Fantazja. Dziś z kolei do sieci trafiły Dialogi z udziałem Leszka Możdżera i klipem w reżyserii Romana Przylipiaka.

Dialogi Zbigniew Wodecki i Leszek Możdżer z płyty Wodecki Jazz ’70 dialogi


W dniu premiery płyty odbędzie się także koncert 4. Wodecki Twist: Dialogi. Na ostatnim piętrze najwyższego budynku Krakowa, czyli UNITY CENTRE zaprezentowany zostanie kolaż archiwalnych nagrań, współczesnych aranżacji jazzowych i uwielbianych piosenek Zbigniewa Wodeckiego.

Podczas tego wyjątkowego wydarzenia, oprócz muzyków którzy przyczynili się do powstania albumu Wodecki Jazz ’70 – dialogi, wystąpią także: Hanna Banaszak, Kayah, Mrozu i Baasch.

Wodecki Twist koncert

Koncert transmitowany będzie na kanale YouTube Wodecki Twist Festiwal. Dostępna będzie także transmisja na telebimie przy FORUM Przestrzenie w Krakowie.

Wodecki Jazz ’70 – dialogi to projekt muzyczny, który łączy archiwalne nagrania kompozycji Zbigniewa Wodeckiego oraz ich interpretacje, które zaproponowali znakomici muzycy polskiej sceny jazzowej. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →