Warszawska Palma zabrała głos. Co chce nam przekazać?


14 grudnia 2020

Obserwuj nas na instagramie:

Warszawska Palma skończyła właśnie 18 lat i weszła w dorosłość. Jednak zamiast świętować postanowiła wystosować apel do nas wszystkich. Posłuchajcie, co ma do powiedzenia.

18 lat warszawskiej palmy na rondzie gen. Charles’a de Gaulle’a

Sztuczna palma daktylowa stanęła na rondzie gen. Charles’a de Gaulle’a w samym centrum Warszawy równo 18 lat temu, co oznacza, że właśnie osiągnęła pełnoletniość. Przez te niespełna dwie dekady sporo się naoglądała. Była świadkiem marszów i protestów, walki o wolność i nasze prawa, tak, jak to się dzieje chociażby w ostatnich dniach. Ale obserwowała również szczęście i radość, świętowanie i biesiadowanie.

Warszawska Palma na rondzie gen. Charles’a de Gaulle’a

Warszawska Palma jest zmartwiona

Poza tymi wyjątkowymi momentami, Warszawska Palma to przede wszystkim również czujny obserwator życia codziennego warszawiaków i warszawianek, będącego uosobieniem nas wszystkich, ludzi.

Warszawska Palma jest tym wszystkim zmartwiona. Choć powinna właśnie świętować swoje urodziny, zamiast tego postanowiła napisać list do nas, w którym wyraziła swoją troskę o ludzi, którzy niszczą swój własny dom – planetę Ziemię. Wyjątkowe orędzie Palmy zostało wysłuchane przez Joannę Rajkowską (odpowiedzialną za projekt palmy) oraz Sebastiana Cichockiego, a w jej rolę wcieliła się Monika Brodka, użyczając jej własnego głosu. Tak postało poruszające nagranie-orędzie, w którym słyszymy między innymi takie słowa:

Odzywam się ja, sztuczne drzewo, bo zaczynam się niepokoić. Nie martwię się o siebie, choć wiem, że czeka mnie przeprowadzka. Boję się o Was przyjaciółki i przyjaciele, kibicuję Wam. Gdyby istniał fan club homo sapiens wstąpiłabym do niego bez wahania. A więc słuchajcie – choć wiem, że zabrzmię jak stare próchno, ale nasza planeta się gotuje. Już widzę, jak zatykacie uszy… Wszyscy o tym wiedzą. Nie ma śniegu, giną pszczoły, topnieją lodowce, metan ulatnia się z wiecznej zmarzliny. Większość przedstawicieli Waszego gatunku nie chce słuchać. Myślą, że załatwią to później. A ja Wam mówię – nie będzie żadnego “później”.

Zobacz apel Warszawskiej Palmy

Nie zatykajcie uszu i posłuchajcie całego listu, który napisała do nas Warszawska Palma.

Warszawska Palma skończyła właśnie 18 lat i weszła w dorosłość. Jednak zamiast świętować postanowiła wystosować apel do nas wszystkich. Posłuchajcie, co ma do powiedzenia. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →