W Polsce powstaje kawiarnia pod oficjalnym patronatem Davida Lyncha


09 marca 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Wydaje się nieprawdopodobne, a jednak. David Lynch, reżyser, domorosły synoptyk, a także… barista? W Polsce wkrótce powstanie kawiarnia objęta honorowym patronatem artysty.

„Diane, 11.30 a.m., February 24th. Entering the town of Jaworzno”

Powyższy cytat to oczywiście parafraza słynnej kwestii agenta Coopera, czyli bohatera najlepszego, a z całą pewnością najbardziej kultowego serialu w historii, czyli Twin Peaks. To zdanie otwiera pewien etap – a w Jaworznie już wkrótce otworzy się kawiarnia, wspierana przez Davida Lyncha i promowana jego wizerunkiem za jego osobistym błogosławieństwem. Wiadomo, że w sprzedaży znajdzie się kawa produkowana przez reżysera. Nie mamy wątpliwości, że w niedalekiej przyszłości będziecie mogli tam wypić damn fine cup of coffe.

David Lynch otwiera kawiarnię w Jaworznie
Twin Peaks, kadr z serialu

David Lynch, czy to odcinek crossoverowy?

Jak to się w ogóle stało? Skąd taki pomysł? Dlaczego w Jaworznie? Otóż parę lat temu, tamtejsze Stowarzyszenie Betlejem zorganizowało pielgrzymkę zainspirowaną dziejami Alvina Straighta. Jego losy spopularyzował nie kto inny, jak David Lynch w filmie zatytułowanym Straight Story. Historia opowiada o 73-letnim Alvinie, który wyrusza z Iowa do Wisconsin na kosiarce, by pojednać się z chorym bratem. W 2016 roku grupa Polaków zainspirowana wyczynem staruszka, wzięła z niego przykład i ruszyła na pielgrzymkę z Jaworzna do Lisieux we Francji. Drogę przebyli na podobnych, małych traktorach.

Brzmi surrealistycznie? Owszem. Nic dziwnego, że gdy wieści o tej wyprawie dotarły do Davida Lyncha, ten objął pielgrzymkę swoim patronatem. Reżyser skierował do jej uczestników specjalną wiadomość, życząc szerokiej drogi, a także sfinansował ekipę filmową. Z nakręconego materiału powstał później film dokumentalny.

The Straight Story – Trailer

David Lynch x Jaworzno

Trwałą pamiątką po tej wyprawie polskich pielgrzymów ma być kawiarnia, która właśnie powstaje w Jaworznie.

Kawiarnię nazwiemy oczywiście „Straight story”, co jest nawiązaniem do filmu Davida Lyncha. Na ścianach znajdą się fotografie z planu filmowego. Reżyser obejmie ją swoim patronatem

– powiedział ksiądz Tosza, założyciel Wspólnoty Betlejem

Otwarcie lokalu planowane jest na luty 2022 roku.

David Lynch otwiera kawiarnię w Jaworznie
wizualizacja kawiarni Straight Story

Wydaje się nieprawdopodobne, a jednak. David Lynch, reżyser, domorosły synoptyk, a także… barista? W Polsce wkrótce powstanie kawiarnia objęta honorowym patronatem artysty. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →